Vodu budeme platit zlatem, říká podnikatelka oceněná za čističky

  10:37aktualizováno  10:37
Stroje tišnovské firmy In Eko Team čistí odpadní vodu ekologicky bez chemie až do takové kvality, aby mohla zpět do přírody. Na konci loňského roku dostala její šéfka Eva Komárková Ocenění českých podnikatelek za inovativní přístup v oboru a originální české know-how.

Tišnovskou firmu Komárková vede už více než dvacet let. „Nejsem strojař. Že se budu živit v tomto oboru, mě do dvaceti ani nenapadlo. Studovala jsem výtvarné umění,“ usmívá se paradoxu.

K filtrování vody ji přivedl přítel Josef Strnad. „Začínali jsme s nejmenšími komponenty – drobnými filtry – sami dva v Brně v garáži. Po revoluci se čištěním vody mechanickým způsobem nikdo nezabýval. Postupně jsme přijímali další a další zaměstnance. Dnes jich se mnou pracuje asi osmdesát,“ popisuje začátky firmy Komárková.

Stroje, které v Tišnově nejen sestavují, ale i kompletně vyvíjejí, putují do celého světa. Odbytiště nacházejí na Novém Zélandu, v Jižní Americe, Rusku či Japonsku.

„Na českém trhu se podílíme samozřejmě také, v republice jsme jedničkou, ale poptávka tu není zase tak velká. Navíc dotírá i konkurence ze zahraničí, v čistírenství je trh velmi propojený,“ objasňuje podnikatelka.

Fotogalerie

Vodu přes tišnovské stroje filtrují městské čističky odpadních vod a velké průmyslové firmy, zejména ty na výrobu papíru. Využití ale najdou i na výletních či zaoceánských lodích, v zoologických zahradách nebo na rybích farmách.

„Malé čističky do rodinných domů nevyrábíme, protože je to finančně nákladné,“ podotýká Komárková.

Znečištěná voda prochází přes několikero filtrů a bubnů. Všechny na sobě mají zvláštní tkaninu s různě malými očky, do nichž se zachytí všechny částečky. Poslední překážkou pro nečistoty je nejhustěji protkaná látka, na níž člověk pouhým okem mezery nerozpozná.

„Voda je po přečištění prostá mechanických nečistot. Mohou tam zůstat nějaké chemické stopy, ale filtr většinou zachytí i chemii, která bývá nabalená na mechanické nečistoty. Od pevných částic je voda přefiltrovaná a vysoce kvalitní,“ ujišťuje Komárková.

Podnik, v němž vodu filtrují, si může vybrat, jestli vodu přefiltruje ekologickou, čistě mechanickou cestou, nebo jestli v některých krocích přidá chemii.

„Chemie nečistoty ve vodě zachytí a sdruží. Posbíraný odpad pak dokonce zvládnou i znovu využít v dalších procesech, to platí hlavně pro papírenství,“ upřesňuje sedmačtyřicetiletá Komárková.

Ačkoli se In Eko Team soustředí pouze na komunální odpadní vodu, vnímá celosvětové problémy s vodou a snaží se s nimi pracovat. Do budoucna se ve firmě plánují zaměřit i na filtrování pitné vody.

„Vodu budeme jednou platit zlatem, pokud se k ní budeme chovat nešetrně. U nás si zatím nic neděláme z toho, jak dlouho se sprchujeme, ale třeba v Kapském Městě už mají vodu na příděl,“ poukazuje majitelka firmy, kde mají dnes už čtrnáct různých zařízení na čištění vody v několika velikostních řadách. Tým konstruktérů je stále inovuje.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Další z rubriky

Výzdoba v jeskyni na Mikulovsku je unikátní. Připomíná třpytivé korály

Jiří Kolařík stál u znovuzpřístupnění jeskyně Na Turoldu a dnes vede její...

Složitý sedmipatrový labyrint chodeb, síní a dómů tvoří jeskyni Na Turoldu na okraji Mikulova. Právě ona dala jméno...

Zloděj si z auta odnesl tašku s pěti miliony, majitel ji nechal v kufru

Policisté vyšetřují krádež pěti milionů korun z modré Škody Octavia, kterou...

O více než pět milionů korun přišel muž v Brně. Peníze si vybral v bance, uložil do tašky a ponechal v autě. Toho...

Policie pátrá po chlapci z Hodonínska, utekl z dětského domova

Ilustrační snímek

Jihomoravská policie pátrá po chlapci, který zřejmě v pátek před třetí hodinou odpoledne utekl z Dětského domova ve...

Najdete na iDNES.cz