Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Nelepte se autům na zadek, brzy se za to budou rozdávat vysoké pokuty

  12:00
V mezirezortním řízení je nyní návrh novely zákona o silničním provozu, který by přesně definoval bezpečnou vzdálenost za jedoucím autem a pokutoval její nedodržování. Čeští řidiči se autům vpředu často lepí na zadek a bezpečnou vzdálenost nedodržují. Přitom je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod.

Dopravní experti z Autoklubu ČR a Platformy Vize0 zakotvení definice bezpečné vzdálenosti do silničního zákona podporují. Pokud novela projde potřebným řízením, dostane policie do rukou přesné noty, podle kterých může pokutovat. Řidiči, kteří se „lepí na auta před sebou“, přijdou o tisíce a přistanou jim trestné body. A nebude to málo, za nedodržení hrozí v návrhu pokuta na místě až dva a půl tisíce korun a ve správním řízení až deset tisíc korun. Policie může řidiči udělit až čtyři body. 

Nedodržování bezpečné vzdálenosti je pokutováno už nyní například v Německu, Rakousku, Polsku, Itálii, Francii, Švédsku či Nizozemsku. 

Dodržování bezpečné vzdálenosti je podle odborníků jedním z nejdůležitějších principů bezpečné jízdy. Pokud řidič musí rychle zabrzdit, aby se vyhnul nárazu do auta před sebou, které výrazně zpomalilo nebo zastavilo, potřebuje jeho mozek na zaregistrování rizikové situace minimálně tři čtvrtiny sekundy. A stejně dlouhou dobu potřebuje řidič na zpracování této informace a příslušnou reakci.

Nejčastější chyby řidičů

 • Nezapínání výstražných světel při dojezdu do kolony
 • Náhlé a prudké brzdění do kolony stojících vozidel z nepozornosti
 • Nedodržování bezpečné vzdálenosti
 • Nevytváření nouzového pruhu pro záchranná vozidla
 • Sledování místa dopravní nehody nebo opravy komunikace

A pak je tu ještě reakce samotného auta: doba potřebná k tomu, aby brzdy auta začaly fungovat s potřebnou intenzitou. U osobních aut je to asi 0,1 sekundy, u nákladních aut a autobusů se vzduchovými brzdami je to i šestkrát více.

Pravidlo dvou sekund

Od toho se vyvíjí dobrá pomůcka pro řidiče - pravidlo dvou sekund. „Jeho aplikace je jednoduchá: vyberete si nějaký statický bod u silnice nebo na ní (například strom, patník nebo jejich stín dopadající na silnici) a od chvíle, kdy ho vpředu jedoucí vozidlo mine, odpočítáte čas, který uběhne, než k němu dorazíte vy. Naměřený čas by měl být minimálně dvě sekundy,“ poradil dopravní expert z Platformy Vize0 Roman Budský.

Za dvě sekundy si stihne plně soustředěný řidič všimnout situace a zareagovat - začít brzdit s potřebnou intenzitou. V určitých situacích (například zvýšená rychlost, snížená viditelnost, vyšší hmotnost auta) se doporučuje přidat ještě rezervu v podobě sekundy navíc.

Vzdálenost v metrech odpovídající 2 sekundám podle rychlostních limitů v České republice

„Toto platí zvláště v případech, kdy před námi jede rozměrnější vozidlo - například kamion nebo autobus - a neumožňuje nám sledovat situaci na silnici před ním. Také je dobré myslet na to, že nejlépe brzdí osobní auta, o poznání hůře náklaďáky a autobusy a nejhůře ze všech pak motorkáři. Zvlášť, když vezou tandemistu,“ doplnil Budský.

Teorie je skvělá, ovšem v praxi pravidlo drhne. Když si zodpovědný řidič nastaví vzdálenost od auta před ním podle pravidla dvou sekund, vznikne před ním tak velký prostor, že mu do něj někdo během chvilky vjede, což je v Česku celkem běžné.

Rozdílný minimální odstup

 • Motorka
  90 km/h: 80 metrů, 3,2 sekundy
  130 Km/h: 135 metrů, 3,7 sekundy
 • Osobní auto
  90 km/h: 50 metrů, 2,0 sekundy
  130 Km/h: 75 metrů, 2,1 sekundy
 • Autobus
  90 km/h: 50 metrů, 2,0 sekundy
 • Nákladní auto
  80 km/: 60 metrů, 2,7 sekundy

Zdroj: BESIP

„Bezpečná vzdálenost mezi vozidly roste společně s rychlostí. Dodržování pravidla minimálně dvou sekund při rychlosti padesáti kilometrů za hodinu znamená 28 metrů a při rychlosti 130 kilometrů v hodině tato vzdálenosti činí 72 metrů. Nejsou to mezery, do kterých by se mohla auta pohodlně zařadit, i když samozřejmě ti méně zodpovědní řidiči to rádi provádějí,“ přiznal Libor Budina z Autoklubu ČR.

Čeští řidiči jsou v takovém chování mistři, což by se mohlo změnit ve chvíli, kdy bude lepení se na zadek aut před námi hrozit pokuta. „Řidiči samozřejmě nemusí celou jízdu počítat dvě sekundy. Výpočet si stačí provést jednou za čas. Za chvíli si mozek na tuto vzdálenost zvykne a řidič už ji bude dodržovat automaticky,“ radí Budina.

Je navrhovaná novela reálná?

Aktuální zákon o silničním provozu po řidičích požaduje, aby si od vozidla před ním ponechali tak velkou bezpečnou vzdálenost, aby se dokázali vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním. Jenže taková formulace zákona je příliš vágní a každý řidič si bezpečnou vzdálenost určuje subjektivně bez ohledu na skutečnou bezpečnost jízdy.

Návrh novely zákona, který je nyní v mezirezortním řízení, proto počítá s tím, že řidiči náklaďáků a autobusů budou muset při rychlosti nad padesát kilometrů v hodině udržovat na všech druzích pozemní komunikace mimo obec bezpečnou vzdálenost minimálně padesát metrů. Řidiči osobních aut by pak měli mimo obec při rychlosti nad osmdesát kilometrů v hodině udržovat bezpečnou vzdálenost od vepředu jedoucího vozidla třicet metrů. Ve městech by se mělo postupovat tak, jak je to nyní.

Co říká zákon?

Vzdálenost mezi vozidly je popsána v Zákoně č. 361/2000 Sb., o silničním provozu: „Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.“

Bohužel, na přesném znění se zatím ministerstvo dopravy, odborníci a samosprávní celky zatím neshodují. Jasně dané metry by mohly zbrzdit dopravu a způsobit kolony, navíc jsou pro řidiče jen těžce odhadnutelné

„Uvedené řešení by bylo česky specifické, navíc v praxi neodzkoušené. Otázkou je, zda se spíše neinspirovat v zahraničí, kde již mají s konkrétním stanovením minimálně požadovaného vzájemného odstupu a jeho vlivem na bezpečnost provozu reálné zkušenosti. Nebylo by od věci uvažovat například o dlouhodobě fungujícímu systému v Německu,“ poznamenal Roman Budský s tím, že by důsledně propagoval pravidlo doporučeného minimálního odstupu odpovídajícího dvěma sekundám.

„Řidiči by i nadále byli povinni chovat se v souladu se stávající obecnou právní úpravou, nicméně při jízdě mimo obec by za definovaných podmínek mohl být požadován minimální vzájemný odstup odpovídající alespoň jedné sekundě jízdy. Pokud se jedná o definici odstupu v metrech, doporučovaný odstup by odpovídal alespoň polovině údaje na rychloměru v kilometrech, minimální závazný odstup by mohl být roven alespoň jedné čtvrtině,“ dodává Libor Budina.

Bezpečná vzdálenost v zahraničí

 • Ve většině evropských států se setkáme s obecným zákonným požadavkem, že každý řidič musí zachovávat od vpředu jedoucího vozidla takovou vzdálenost, aby v případě, že toto náhle zpomalí, či dokonce zastaví, byl schopen zabránit vzájemné kolizi.
 • Uvedené pravidlo není vždy doplněno konkrétním požadavkem na zachování vzájemného minimálního odstupu, ať už v sekundách nebo v metrech.
 • Navíc se požadavky v jednotlivých státech liší.
 • Obecně panuje mezi odborníky na bezpečnost dopravy shoda, že by mělo jít o minimálně dvousekundový vzájemný odstup. Respektive, že minimální odstup v metrech by měl odpovídat polovině údaje na tachometru v kilometrech (například při rychlosti 100 kilometrů v hodině o 50 metrů).
 • V praxi se řeší i minimální hranice, jejíž nedodržení může být sankcionováno. V Německu při rychlostech nad 80 kilometrů v hodině trestají vzdálenost v metrech menší, než odpovídá čtvrtině údaje na rychloměru v kilometrech za hodinu, pokutou 75 eur a navíc přidají jeden trestný bod. (Například při rychlosti 90 kilometrů v hodině je nutné dodržovat odstup o délce minimálně 22,5 metru).
 • Pokud ovšem bude vzdálenost ještě pětkrát menší, pokuta bude 320 eur jeden trestný bod. V případě, že se tak stane při rychlosti nad 130 kilometrů v hodině, bude peněžitý trest ve výši 400 eur, řidič dostane dva trestné body a zákaz řízení na tři měsíce. V Německu se tedy vyplatí dodržovat odstup od vpředu jedoucího vozidla odpovídající minimálně jedné sekundě jízdy.
 • Podle aktuálně dostupných údajů publikovaných v materiálech Conférence Européenne des Directeurs des Routes je vyžadován minimálně jednosekundový odstup například i ve Finsku a Nizozemsku.

Které pravidlo bezpečné vzdálenosti byste na českých silnicích přivítali?

celkem hlasů: 1468

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 1. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

Pravidlo dvou sekund a limity po vzoru sousedů ze zahraničí
Pravidlo dvou sekund a limity po vzoru sousedů ze zahraničí 1098
Nic bych neměnil/a.
Nic bych neměnil/a. 336
Přesně stanovené metry. Ať je v tom jasno.
Přesně stanovené metry. Ať je v tom jasno. 34
 • Nejčtenější

Za volantem supersportu KTM X-Bow: adrenalinový zážitek ukončený nehodou

29. listopadu 2023

Být alespoň na chvíli pilotem formule. V karbonovém závodním speciálu letět po okruhu Grand Prix,...

Automobily, které bojkotují benzin E10. Není mezi nimi náhodou i ten váš?

29. listopadu 2023

Směrnice EU o kvalitě paliv vyžaduje, aby členské státy, které zavádějí benzin E10, zajistily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ropný“ kancléř Scholz nadále v Německu počítá s miliony elektroaut

29. listopadu 2023

Spolkový kancléř Olaf Scholz nadále počítá s tím, že na německých silnicích bude do roku 2030...

Lepší než TDI, hodnotí služební elektromobil strážník z Tábora

28. listopadu 2023

Bateriová auta se postupně prosazují i do flotil strážníků. Městská policie Tábor nasadila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to tady, ve finále ankety evropského auta roku je poprvé vůz z Číny

28. listopadu 2023

Do finále evropské ankety Auto roku se poprvé dostala čínská značka. Mezinárodní odborná porota,...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Za volantem supersportu KTM X-Bow: adrenalinový zážitek ukončený nehodou

29. listopadu 2023

Být alespoň na chvíli pilotem formule. V karbonovém závodním speciálu letět po okruhu Grand Prix,...

„Ropný“ kancléř Scholz nadále v Německu počítá s miliony elektroaut

29. listopadu 2023

Spolkový kancléř Olaf Scholz nadále počítá s tím, že na německých silnicích bude do roku 2030...

Automobily, které bojkotují benzin E10. Není mezi nimi náhodou i ten váš?

29. listopadu 2023

Směrnice EU o kvalitě paliv vyžaduje, aby členské státy, které zavádějí benzin E10, zajistily...

Je to tady, ve finále ankety evropského auta roku je poprvé vůz z Číny

28. listopadu 2023

Do finále evropské ankety Auto roku se poprvé dostala čínská značka. Mezinárodní odborná porota,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...