Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Nebezpečný odstup v Německu přesně změří. Metodika se chystá i v Česku

Tlak na sledování a postihování dodržování bezpečné vzdálenosti se zvyšuje. V posledních dnech se diskutuje o tom, že po změně zákona začne policie měřit bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími vozidly na našich silnicích a dálnicích mimo obec. V Německu na to mají speciální zařízení a přesně danou metodiku.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Znáte to i z našich cest, na dálnici se za vás pověsí auto a připadá vám, že už je ve vašem kufru. V něm sedí nervózní řidič a tlačí vás před sebou. Už toto se dá nejen u nás pokutovat, ale nyní ve je Sněmovně změna obecně nastavené bezpečné vzdálenosti na přesně definované metry pro různé kategorie motorových vozidel. Ovšem vystává tu otázka, jak to policie bude u nás pokutovat.

Oslovili jsme dopravní experty v Německu, kde na to mají vypracovanou metodiku. Podle průzkumu autoklubu ADAC celých 85 % jeho členů uvádí, že jsou na dálnicích obtěžováni jinými řidiči, kteří se na ně lepí.

Vyžádali jsme si tedy představení jejich záznamového systému pro dokladování takových přestupků a navíc i přesné definování sankcí za porušování bezpečné vzdálenosti. V tomto nám pomohl jeden dopravní expert, který z pracovních důvodů si nepřeje být jmenován.

Systémy pro měření

Pro měření bezpečné vzdálenosti se v Německu používá hned několik metod. Mimochodem, vždy se zároveň měří rychlost i bezpečná vzdálenost.

První metodou je systém řízení dopravy se zkratkou VKS nebo mezi policisty jako „blesk vzdálenosti“. U této metody jsou na vozovce označeny a přesně měřeny čtyři pevné a dva kontrolní body. Software poté tyto body převede na virtuální měřící pole a videokamery umístěné na mostě s minimálně 300metrovým výhledem zaznamenávají dopravní situaci. Pokud tedy vozidlo projíždí měřenou oblastí, může systém určit nejen rychlost, ale také vzdálenost od vozidla jedoucího vpředu. V případě narušení bezpečné vzdálenosti se zaznamená vozidlo a jeho registrační značka. Tento systém je však vhodný jen pro umístnění na mostní konstrukce.

Měření bezpečné vzdálenosti na německých dálnicích

Měření bezpečné vzdálenosti na německých dálnicích

Jako druhý se používá systém měření vzdálenosti pomocí videa se zkratkou VAMA. Stejně jako předchozí VKS se většinou instaluje na mostní konstrukce a využívá také vyznačené měřící oblasti na vozovce. Na mostě jsou instalovány dvě mobilní nebo stacionární videokamery, které jsou propojeny s videostopkou. Dopravní policista sedí v ústředně a v případě porušení aktivuje rychlostní kameru. Jedná se tedy o ekvivalent k mobilnímu radaru, u nás hojně využívanému.

Posledním systémem je ProViDa. Tento systém videa se používá pro monitoring přímo v civilně upravených vozech německé policie. Při měření se sleduje chování jiného vozidla a senzory zaznamenávají rychlost jízdy vozu a pomocí dalšího softwaru se počítá bezpečná vzdálenost. Pokud dojde k porušení, je pořízena fotografie jako důkaz.

Legislativa

Bezpečná vzdálenost je v německém zákoně popsána tak, že by řidič měl být schopen snadno a bezpečně zastavit své vozidlo, i když vozidlo vpředu neočekávaně zastaví.

Platí tu tedy dvě pravidla. První je udržování poloviční vzdálenosti oproti aktuální rychlosti, což znamená, že když jedu rychlostí 100 km/h, tak by bezpečná vzdálenost měla být alespoň 50 metrů.

U druhého pravidla zase platí již známé dvě sekundy rozdílu. Když tedy auto vpředu mine nějaký pevný bod, měli bychom ho my ve svém voze minout nejdříve po dvou sekundách.

Sankce za porušení

Kromě možné dopravní nehody z důvodu nedobrzdění hrozí i vysoké sankce až 400 eur, bodový postih až 2 trestné body do karty řidiče a v extrémních případech dokonce zákaz řízení až na tři měsíce.

Pokud však záměrně ohrožujete ostatní řidiče, tak to v Německu lze klasifikovat jako trestný čin. Trestným činem je i nátlak v silničním provozu, což je třeba troubení či blikání na pomalu jedoucí auto před vámi. Kromě pokuty tak můžete očekávat zákaz řízení nebo dokonce odebrání řidičského průkazu.

Sankce za porušení bezpečné vzdálenosti se pak mění s ohledem na rychlost ve které se přestupek stal a velikost nebezpečné vzdálenosti. Pokuta je navíc spojena s pevnou částkou 28,50 eur za výdaje a poplatky s tím spojené.

První sazba je do 80 km/h, kde se sankce pohybuje od 25 do 35 eur v závislosti na míře rizika nebo ohrožení života či majetku.

Druhou sazbou je rychlost od 81 km/h do 100 km/h a tam se pokuty pohybují od 75 do 320 eur a přidává se jeden trestný bod do karty řidiče. Zde se hodnotí odečet bezpečné vzdálenosti podle rychlosti vozidla na tachometru od méně než 5/10 poloviny odečtu tachometru až po 1/10 poloviny odečtu tachometru.

Třetí sazba je od 101 km/h do 130 km/h a opět se pokutuje podle poloviny odečtu od rychlosti tachometru. Sazby jsou od 75 do 320 eur, ale už tu jsou 1 až 2 trestné body a zákaz řízení od 1 do 3 měsíců.

Poslední sazbou je nad 131 km/h podle poloviny odečtu rychlosti na tachometru a sazby jsou od 100 do 400 eur, 1 až 2 trestné body a zákaz řízení od 1 do 3 měsíců.

Ptali jsme se také, jestli se může pokutovaný řidič odvolat vůči navrhované pokutě za nedodržení bezpečné vzdálenosti. Odvolat se dá, ale k samotnému odvolání potřebujete právníka a odborníka na danou problematiku, jelikož musíte prokázat chybné měření. Pouze na základě takto prokázaného pochybení ze strany úředníka policie je možné se odvolat. Vzhledem k tomu, že takový postup je extrémně nákladný, ho motoristé využívají jen minimálně.

Autor:
  • Nejčtenější

Evropu mají zaplavit čínské elektromobily, právě dorazily

V úterý 24. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne zakotvila v anglickém Bristolu první přímá lodní linka pro dovoz...

Euro 7: Nová ekonorma zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu

Aktuální emisní normu pro automobily Euro 6 má v roce 2025 nahradit nová, mnohem přísnější. Práce na předpisech pro...

Na křižovatce se umíralo, teď se tam vůbec nebourá. Stačila malá změna

Na lesní křižovatce poblíž Lipníka provoz v posledních letech velmi zhoustl. Je to jednak kvůli rychlému spojení od...

Novozélandská policie nasadí Škody Superb. Nahradí končící značku Holden

Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily značky Holden, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motonovinky 2021: ekonormy diktují velké změny, Harley to vzdal

Italské cestovní maxienduro s véčkovým čtyřválcem, nový anglický tříválcový naháč, ale také úplný odchod amerického...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Přechod na elektropohon zaviní pokles příjmů z daní. Británie chystá mýtné

Vláda Spojeného království uvažuje o zpoplatnění silnic po přechodu většiny vozidel se spalovacím motorem na elektrický...

Potvrzeno. Fabia Combi schválena i pro příští generaci, která dorazí za rok

Škoda má definitivně schválenou verzi kombi pro příští generaci modelu Fabia, jejíž uvedení je naplánované na příští...

V Nizozemsku kamera odhalí řidiče s mobilem v ruce. Pokuty jsou vysoké

Nizozemská policie testuje systém, který dokáže identifikovat, kdy motorista řídí s mobilním telefonem v ruce....

BLOG: Zelené sny bohatých jsou bičem na chudé

Celé to zelené šílenství směřuje k tomu, že hrstka hodně bohatých bude ještě bohatší, pár milionů celkem bohatých bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...