Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová Dieselgate, tentokrát u kamionů. Německo loví podvádějící dopravce

Řada velkých nákladních aut podle všeho jezdí i na našich silnicích s odpojeným systémem čištění výfukových plynů. Stačí k tomu krabička z internetu za 80 eur. „Odborníci ze západní Evropy říkají, že tento problém je dvakrát větší než podvody v rámci kauzy Dieselgate u VW,“ uvádí pro iDNES.cz Petr Vomáčka z ÚAMK.

Velké vznětové motory moderních nákladních automobilů mají být podle výrobců emisně čistší než jejich malí kolegové z osobních aut. To díky plošnému nasazení systému selektivní katalytické redukce (SCR), který se stará o výrazné odbourání oxidů dusíku z výfukových plynů. K tomu je potřeba vodný roztok močoviny známý jako AdBlue (jak systém SCR funguje, vysvětluje expert ve videu).

Typický náklaďák splňující moderní normy Euro 5 a Euro 6 tak spotřebuje 30 l nafty a k tomu 1,5 l AdBlue na 100 km. Taková spotřeba vodného roztoku močoviny ale rovněž znamená vícenáklady: až v řádu desítek tisíc korun na auto za rok. A pokud máte firmu s několika desítkami velkých tahačů, nejedná se o nic nepodstatného.

Renault má svou Dieselgate

S emisemi měl podvádět už 25 let

Emisní test Renault Espace 1,6 dCi

Německá televize ZDF zjistila, že řada provozovatelů nákladní dopravy dokáže systém čištění výfukových plynů odpojit. Základem je tzv. emulátor, elektronické zařízení, které se zapojí do elektrické výstroje nákladního vozu a jeho řídicí systémy obelže. Zabrání totiž tomu, aby se po vyčerpání nádrže na AdBlue motor přepnul do nouzového režimu, v němž je jeho výkon snížen na pouhých 20 %.

Tyto elektronické hračky nevznikly původně kvůli podvodu, jejich původním účelem bylo umožnit moderním kamionům cestu do zemí na východě, kde se AdBlue nedá běžně pořídit. Dnes je však koupíte na internetu a v řadě servisů vám je beze všeho namontují do vozu. „Při návrhu vozu lze podobné manipulaci jen stěží zabránit,“ potvrzuje Thomas Nickels, motorář z MANu.

Při silničních kontrolách v Evropě se totiž stav systému dodatečného čištění výfukového plynu běžně nijak nekontroluje. Jedinou výjimkou jsou podezřívaví Poláci, kteří umí poznat znaky zapojeného emulátoru. Ukazatel stavu nádrže na AdBlue totiž v takovém případě většinou ukazuje přesnou polovinu, polští policisté pak jdou často najisto. Přesně vědí, kde emulátor najít, nechají ho vymontovat a řidiče pošlou s pokutou ve výši asi 2600 Kč a motorem v nouzovém režimu do nejbližšího servisu.

Experti z univerzity z Heidelbergu spočítali, že v Německu i kvůli liknavosti úřadů jezdí 40 % kamionů z východní Evropy, které mají tento systém čištění výfukových plynů odstavený. To znamená, že i když se na dveřích chlubí plněním nejnovější emisní normy Euro 5 nebo Euro 6, ve skutečnosti jsou jejich emise NOX na úrovni devadesátých let.

Pro Němce to znamená řadu věcí: na mýtném přicházejí o více než 100 milionů eur ročně (jeho výše se určuje podle emisí produkovaných vozem), za rok je do jejich ovzduší vypuštěno 14 000 tun oxidů dusík navíc (pro srovnání: právě oxidy dusíku stály na startu Dieselgate v USA a v podání koncernu VW znamenaly 7000 tun NOX za rok) a navíc jsou znevýhodněni jejich vlastní poctiví dopravci, kteří musí konkurovat nízkým cenám podvodníků.

V Německu chtějí auta s cinknutými TDI vyhnat ze silnic

Volkswagen v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů aut.

„Alarmující je, že o podvodech musí vědět více lidí, než jen řidič, který AdBlue pravidelně na cestách netankuje, přestože je jeho vozidlo viditelně označeno emisní normou na dveřích tahače. Jasné to musí být účetnímu, ekonomovi firmy a i majiteli spedice,“ komentuje specialista na emisní diagnostiku Libor Fleischhans.

„Asi 80 procent všech kamionů, které jezdí z východu do západní Evropy mají tento takzvaný AdBlue Killer namontovaný. Proto mohou nabídnout nízké, dumpingové ceny,“ uvedl v diskuzním pořadu Rozstřel na iDNES.cz Petr Vomáčka z ÚAMK, podle kterého vyjde nákup tohoto zařízení v přepočtu na 1400 korun a návod k instalaci naleznete na internetu. „Budeme-li předpokládat, že vůz v průměru spotřebuje dva litry AdBlue na 100 ujetých km a litr AdBlue vyjde v průměru v Evropě na 70 centů (18,5 Kč) a vozidlo za rok ujede v průměru 150 tisíc km, tak ročně vlastník vozu ušetří na AdBlue 2 100 eur, tedy 55 tisíc korun,“ vypočítává Vomáčka. „Pokud vezmeme flotilu dvaceti kamionů jezdících po Evropě, tak vlastník jen na AdBlue za rok ušetří přes milion korun.“

Podobná situace podle Fleischhanse panuje i v Česku, kde se stav systému čištění výfukových plynů v běžném provozu také nekontroluje.

Jak ukazuje příklad z Polska, k odhalení podobného přečinu přitom není nutný drahý mobilní měřák emisí. Stačí vědět, kam se podívat. „Pokud by byla politická vůle, šlo by stanovit pár ryze technických metodických a diagnostických modelů, se kterými by šlo spolehlivě odhalovat i tato ilegální zařízení. Například monitorováním některých parametrů při aktivaci nebo deaktivaci zařízení AdBlue pomocí diagnostiky,“ vysvětluje Fleischhans.

Proti těmto podvodům jdou dnes ostře také v Německu. „Vědí, kam se toto zařízení montuje a jak je zapojeno. Pokud nechce AdBlue Killer vymontovat sám řidič, odstraní ho policista,“ popsal Petr Vomáčka v Rozstřelu. Do boje jde podle jeho informací i Itálie, jelikož přes Brennerský průsmyk jede téměř všechna tranzitní doprava mířící z přístavů směrem do severní Evropy, jsou to přibližně dva miliony kamionů ročně.

„Jelikož jsme tranzitní zemí mezi východní a západní Evropou, tak se nás tato situace týká více než západních států,“ uzavírá Vomáčka.

„O tom, zda podobná zařízení existují i u nás, nemám informace. Je-li skutečně něco takového na černém trhu, pochybuji, že by se to mohlo týkat 40 % kamionů,“ komentuje pro ÚAMK Martin Felix ze Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia. „Podobné jednání odsuzujeme, neboť kromě možných dopadů na životní prostředí pokřivuje vstupní podmínky na dopravní trh a naplňuje skutkovou podstatu nekalé soutěže.“

Kompletní záznam diskuzního pořadu Rozstřel s Liborem Fleischhansem a Petrem Vomáčkou o emisích automobilů sledujte zde:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Studenti ČVUT porazili celý svět. Jejich autonomní auto vyhrálo soutěž

Studenti z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) získali první místo v soutěži autonomních vozidel v kanadském Torontu. Jejich autonomní vozidlo prokázalo...

30. srpna 2024

Škodovka převlečená za volkswagen. Poznáte auta nabízená pod jinými jmény?

Sdílení aut mezi lidmi je teprve v plenkách, mezi mnohdy konkurenčními automobilkami se však vozy „sdílejí“ už dlouhá léta na plné obrátky. Mnoho řidičů možná nevědomky jezdí v autě původně zcela...

27. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavný koncept shořel. Majitel věří v jeho vzkříšení

Jedinečný koncept Fordu lehl popelem při převozu z automobilového festivalu v Pebble Beach. Futuristický show car, který psal dějiny, chce jeho majitel vzkřísit.

25. srpna 2024

Nejrychlejší dítě za volantem. Pětiletý kluk jel 312 km/h, a dal si „koblihy“

Jak nejrychleji jste jeli autem? Jen málokdo v životě dosáhl 300 km/h. Zayn Sofuoglu tuto metu pokořil v 5 letech a 128 dnech. S Lamborghini Revueltem svého otce na letištní dráze jel ještě o 12...

26. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První jízda: Tuningové svaly italské novinky schovávají čínskou techniku

Exkluzivně

Vypadá, jako by šlo o ostré italské SUV s výkonem tři sta koní. Přitom je z Číny, pod kapotou má obyčejnou přeplňovanou patnáctistovku a patří k nejlevnějším autům své kategorie na trhu.

26. srpna 2024

Elektro říznuté emocemi. Koncept Škody ukazuje „udržitelný závoďák“

Soutěžní Škoda Fabia v několika svých generacích kraluje závodům rallye a divize Škoda Motorsport již přemýšlí o budoucnosti. V ní bude v rámci firemní filozofie bojovat nejen o metry a vteřiny, ale...

1. září 2024

Autozápisník: Bílá paní na rollsech, Jezza hospodským a vosa chce bzučet

Rolls-Royce hlásí výskyt bílé paní, zatímco v USA straší obří Elon Musk. Super superb prohání BMW M3 a Ford Mustang radši míří do jedné stopy. Jeremy Clarkson čepuje pivo a elektromobily dostaly...

31. srpna 2024

Vodíkové fiasko. Česko přehodnotilo plány rozvoje na méně než desetinu

Stát výrazně snížil budoucí předpokládaný počet vodíkových aut na českých silnicích. V roce 2030 by mělo být v Česku registrováno okolo 3 tisíce vodíkových osobních vozů a 800 lehkých užitkových....

31. srpna 2024

Policie tasí radary a alkotestery. Při zátahu dohlédne na návrat z prázdnin

Na bezpečnost a plynulost dopravy dohlédnou policisté v průběhu pátku i nadcházejícího víkendu v rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce „Konec letních prázdnin“. Zaměří se na dodržování...

30. srpna 2024

Domácí násilí a útěk se sedmi dětmi. Nečekaná zpověď ekonomky Šichtařové

Premium Zákazy, výhrůžky, křik, záchvaty vzteku, rozbíjení nádobí, nože v ruce… Neustálý strach z něčeho děsivého, co může...

Hell’s Kitchen ukázala, jak se pracuje s Kašpárkem. Vyhodil z kuchyně oba týmy

Šestnáct soutěžících se v úvodním dílu soutěžního pořadu nejprve představilo pokrmem, který by je měl charakterizovat a...

Syn filmové hvězdy dostal v Thajsku doživotí za rozčtvrcení svého přítele

Daniel Sancho Bronchalo (30) je synem hvězdného španělské herce Rodolfa Sancha Aguirreho (49) a ve své zemi taky známý...

Osočovali mě ze šikany manžela. Proto jsem promluvila, říká Šichtařová

Rozstřel Tři roky po odchodu od manžela se známá ekonomka Markéta Šichtařová rozhodla v magazínu Ona DNES promluvit o...

KOMENTÁŘ: Zemřel herec. Co důležitějšího ještě chceme vědět a proč?

Premium Zemřel. Tečka, stopka, konečná, definitivum, prostě dost. Není co dodat, jasnější a výmluvnější slovo než „zemřel“ snad...