Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Politici EU v podstatě vedli kampaň pro Erdogana, říká turecký opozičník

  10:50
Istanbul (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Už jen jeden den mají před sebou Turci, než začnou hlasovat o změně ústavy. Oba tábory intenzivně lobbují v ulicích Istanbulu a město zaplavily volební plakáty. „Lidé, kteří budou volit ‚ano‘, neví o čem hlasují, snažíme se informovat o ústavě,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Emir, jeden z tvůrců kampaně proti ústavním změnám, který si kvůli vyhrocené situaci nepřál uvést své celé jméno.
Turecko čeká referendum o změně ústavy a posílení pravomocí prezidenta. (3.4....

Turecko čeká referendum o změně ústavy a posílení pravomocí prezidenta. (3.4. 2017) | foto: Reuters

Na první pohled vypadá uvolněně. Usměvavý mladík, který otázky ani moc nerozmýšlí a odpovídá bez okolků. Přesto při hovoru občas narazí na věc, u které se běžný Evropan pozastaví. Když se bavíme o sociálních sítích a Twitteru, bere do ruky telefon a vysvětluje, že na sociálních sítích je jen anonymně a ovládá je zásadně z telefonu se zahraniční SIM kartou.

Stejně tak ujasňuje jednu věc hned ze začátku rozhovoru. Jeho celé jméno se u něj nesmí objevit, bez ohledu na to, že článek vyjde v jiné zemi a navíc v češtině. Právník Emir totiž není v nejlepší pozici vůči vládě. Patří do odbojného křídla nacionalistické strany MHP a je jedním z tvůrců jejich „protierdoganovské“ kampaně před referendem.

Mluvíte za MHP, která podporuje v referendu Erdoganem navržené změny, ale vy jste proti. Jak to mám chápat?
Mnoho členů je proti a podporují v referendu „Ne“. Vedení strany se ale s Erdoganem dohodlo a mnoho členů věří, že nás vedení zradilo.

O čem Turci hlasují?

V referendu budou turečtí voliči rozhodovat o ústavní reformě, která má výrazně posílit pravomoci hlavy státu. Jde o změnu parlamentního systému v prezidentský. Návrh posiluje prezidentskou roli mimo jiné zavedením práva vydávat dekrety. Prezident bude také moci vyhlašovat výjimečná opatření, jmenovat ministry a vysoké státní představitele nebo rozpustit parlament. Schválení reformy by také znamenalo, že Erdogan by se mohl ve funkci udržet až do roku 2029. Prezident bude mít povoleno stát v čele své strany. Hlasovat může asi 55 milionů tureckých občanů (více zde).

Dění během klíčového referenda bude přímo v Turecku sledovat reportérka iDNES.cz Anna Barochová.

Jak?
MHP byla vždy tvrdou opozicí Erdoganovi, a to snad v každém směru. Erdogan nevěří v národní stát a má například jiné názory na Kurdskou stranu pracujících (PKK) než my. Vedení naší strany bylo proti prezidentskému systému, a to i po loňském puči. V prosinci se ale najednou šéf strany probudil a řekl, že bude volit pro referendum a pro prezidentský systém. Vedení zneužilo naše hlasy a začalo spojenectví s Erdoganem. Šéf strany nás podrazil během jednoho dne a nevíme proč.

Zastavím se u PKK. Erdogan je považuje za teroristickou organizaci. V čem ji vidíte jinak?
On ale s PKK vyjednával, což jí udělilo určitou legitimitu. Kurdové si potom myslí, že PKK je jejich zastoupením. Stejně tak když dojde k nějakému útoku, který provede PKK, spadne vina na Kurdy. My chceme vyjednávat s prokurdskými stranami, ale ne s PKK.

Proč si myslíte, že se vedení vaší strany odklonilo od původních vizí?
Kolují nějaké klepy. Mluví se o viceprezidentském křesle (pokud projdou navrhované ústavní změny, vznikne post viceprezidenta - pozn. red.) nebo o pěti křeslech v ministerstvu - ministerstvo vnitra a obrany a nějaká menší. Jsou to ale jen drby, které nelze ověřit.

Jak velká část strany se postavila proti vedení?
Podle mých odhadů je to 70 procent.

Jak se staví k rebelům v MHP prezident?
Erdogan viní Meral Aksenerovou (hlava odbojného křídla - více viz box), že je napojená na gülenistickou organizaci (hnutí Erdogan obviňuje z organizování loňského puče - pozn. red). Nařizuje úřadům, aby blokovaly naše akce. Když například Meral Aksenerová naplánuje mítink tady v Istanbulu, tak ho úřady zakážou kvůli bezpečnostním důvodům. Dělají to všude. Lidé nás přesto podporují. Když se svoláme přes internet, tak lidé přijdou. To nejde jednoduše blokovat.

MHP (Strana nacionalistického hnutí)

Je ostře nacionalisticky orientovaná strana. Podle jejího neoficiálního militantního křídla, se jí také přezdívá „Šedí vlci“. Ve své politice kombinuje vyhraněný turecký nacionalismus, panturkismus s prvky xenofobního populismu.

Za současného předsednictví Devleta Bahçeliho strana zaznamenala jisté umírnění a odklon od nejradikálnějších postojů.

Loni vzniklé pravicové křídlo okolo Meral Aksenerové nesouhlasí se spoluprací strany s prezidentovou vládní stranou AKP.

Zdroj: Mezinárodní politika

Nebojíte se pronásledování?
Bojíme. Například můj kamarád zveřejnil video, ve kterém vysvětloval, co bude znamenat „ne“ v referendu. Mělo to přes tři miliony zhlédnutí a zatkli ho za urážku prezidenta. On v tom videu sice neurážel prezidenta, ale policisté měli nasbírané jeho tweety z minulosti. Ukázalo se, že před třemi lety napsal něco, co mohlo vyznít jako urážka. Když tak zveřejnil to video, zatkli ho na základě jednoho tři roky starého tweetu.

Vzhledem k blížícímu se referendu - jak se může vaše pozice změnit?
Pokud bude výsledek „ne“, tak budeme pořád chtít to samé - aby vedení rezignovalo a pokud se tak nestane, tak možná i vytvoříme novou stranu.

Ale co pokud změny projdou?
I když to projde, tak musíme dál bojovat. My ale věříme, že to bude rozhodné „ne“. Když se ale podíváme na průzkumy (průzkumy ukazují na těsný rozdíl několika procentních bodů pozn. red.), tak uznávám, že změny mohou nakonec projít. Myslím, že za ten rozdíl ve prospěch „ano“ můžou Turci žijící v Evropě.

Němečtí Turci fandí Erdoganovi. Dlouholeté snahy o integraci jsou ty tam

Ti stávajícího prezidenta podpořili už v minulosti. Čím to je, že má Erdogan větší podporu mimo domov?
Můžou za to evropské země. Když evropská média a politici kritizují Erdogana, tak si tamější Turci říkají, že pokud ho Evropané kritizují, pak musí dělat něco vážně dobře. Říkají si, že Erdogan chce udělat „Turecko zase skvělé“ (narážka na Trumpovo volební heslo: Udělejme Ameriku zase skvělou - pozn. red.), a proto se ho Evropa bojí a je proti němu. Mnoho Turků už s tímhle uvažováním pro Erdogana hlasovalo, to jsem i sám viděl.

Jak vlastně probíhá vaše kampaň?
Začala v lednu. Jsme více zaměření na sociální sítě. Protože ale naše frakce není oficiálně strana, tak je pro nás velký problém pořádat akce v ulicích. I když jsou naši členové často proti Erdoganovi, my se snažíme více zaměřit na ústavu než na osobu Erdogana - to už dělají jiné strany.

Myslíte, že lidé neví, o čem jdou hlasovat?
Lidé, kteří budou volit „ano“, neví, pro co hlasují. Mnoho provládních sympatizantů v ulicích, hlasuje „ano“, protože Erdogan říká, že by měli. Část si ale skutečně myslí, že prezidentský systém bude dobrý pro fungování země. Ale mnoho lidí, kteří volí „ne“, tak ví, co se změní, že to kompletně přetvoří tenhle režim.

Kdo je „turecká Le Penová“ Meral Aksenerová?

Šéfka protierdoganovského křídla turecké nacionalistické strany MHP Meral Aksenerová.

Narodila se v Izmitu na severu Turecka v roce 1956. Vystudovala v Istanbulu, kde získala i doktorát na univerzitě Marmara. Do vysoké politiky vstoupila v roce 1995 a po rezignaci ministra vedla v roce 1997 půl roku ministerstvo vnitra. Do MHP vstoupila v roce 2001. Nyní vede pravicové nacionalistické křídlo, usiluje o odsun migrantů, národní stát a menší toleranci vůči kurdskému separatismu. Říká se o ní, že je „turecká Le Penová“.

Čím Turky zaujala?
Mluví tak, jako běžní lidé, podobně jako i Donald Trump. Používá jednoduchý jazyk. Nedá se říct, že by Meral používala základní turečtinu, ale například, když vystupuje, oslovuje posluchače výrazem, který by se dal přeložit jako „uctiví lidé“.

Jak byste popsal její program?
Je jediná politička, která v programu akcentuje migrantskou otázku. V Turecku jsou tři miliony syrských migrantů a všichni všude mají se Syřany problémy a chtějí, aby se to řešilo.

Jak?
Erdogan se snažil před pučem Syřanům udělovat občanství. Po puči měl větší problémy, takže si myslím, že na to zapomněl. Aksenerová si však myslí, že bychom to neměli dělat a navíc měli změnit náš přístup k syrské občanské válce. Vláda chtěla svrhnout Asada. Ona říká, že je jedno, kdo vede Sýrii. Chce vytvořit bezpečné zóny a poslat Syřany tam. Nemůžeme je nechat, aby tu chodili je tak po ulicích. Turecko razí politiku otevřených hranic a ani je neregistruje. To je problém.

Turecký prezident hledal podporu i u Kurdů (6. 4. 2017):

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z cel do boje. Ukrajinský parlament schválil zákon o mobilizaci některých vězňů

8. května 2024  15:05

Ukrajinský parlament ve středu definitivně schválil zákon, který umožňuje mobilizaci vězňů...

Češi se zdrželi souhlasu s migračním balíčkem. Podle Fialy je třeba udělat víc

8. května 2024  10:59,  aktualizováno  14:07

Zástupci členských států Evropské unie ve středu v Bruselu potvrdili shodu na konečné podobě...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, humanitární pomoc se k civilistům nedostane

8. května 2024  9:48,  aktualizováno 

Izrael ve středu oznámil, že znovu otevírá přechod Kerem Šalom z Izraele do Pásma Gazy, který...

„Velmi neobvyklé.“ Izrael vyslal na Eurovizi šéfa bezpečnosti. Pod ochranou je zpěvačka

8. května 2024  13:51

Válka v Gaze a vlna protiizraelských nálad přiměla Tel Aviv, aby do dějiště letošního finále...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...