O nezávislém hlasování nemůže být řeč, tvrdí o referendu turecký expert

  15:27aktualizováno  15:27
Istanbul (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Turci v neděli hlasují v klíčovém referendu o ústavních změnách, které mohou posílit pravomoci prezidenta. Podle tureckého experta na změny režimů Çetina Erena mnozí lidé netuší, o čem přesně hlasují. V rozhovoru pro iDNES.cz také uvedl, že o nezávislých volbách v Turecku nemůže být řeč.

Západní média hovoří o referendu, které posílí moc Erdogana. Co ale referendum znamená pro obyčejné Turky? Ví vůbec lidé, o čem přesně hlasují, nebo se pro ně jedná jen o hlasování pro či proti Erdoganovi?
Pro Turky je v podstatě nemožné, aby měli o navrhovaných ústavních změnách dostatečné informace. Změny se připravovaly za zavřenými dveřmi a až do poloviny ledna o nich nevěděli ani poslanci. Kvůli dominanci Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a Strana nacionalistického hnutí (MHP) v parlamentu byly rozpravy v jednotlivých komisích i v parlamentu provedeny rekordně rychle.

Çetin Eren

V současnosti přednáší na univerzitě Sabanci v Istanbulu. Disertační práci s názvem „Trajektorie demokracie: Sociální pozadí změn režimu v Turecku v letech 1908-2014“ obhájil na Univerzitě Johnse Hopkinse americkém státě Maryland (práci si můžete přečíst zde). Ve svém výzkumu se zabývá změnami státních zřízení, převraty a revolučními hnutími.

Referendum se také odehrává během výjimečného stavu, kdy Erdogan zvýšil dohled nad mediální sférou a omezil možnou veřejnou debatu o povaze ústavních změn. Stoupence obou táborů nezajímá ústavní význam referenda, i přesto se však očekává velká účast. Jak to můžeme vysvětlit? Turci ví, že referendum ve skutečnosti není o změně 18 článků ústavy, ale plebiscitem, kterým je Erdogan žádá o schválení určitého ústavního štítu.

Nejde ale říct, že se Erdoganovi vede dobře. Jak je vidět z agresivního tónu jeho kampaně a příznivců, není si jistý vítězstvím. Může to být dáno i tím, že v AKP roste tichá opozice proti Erdoganovi.

Pokud reformy projdou, měli bychom se bát o demokracii v Turecku?
Pomohl bych si citátem z bible „Kdo jsi bez viny, hoď kamenem“. O demokracii v Turecku bychom se měli bát stejně jako po prezidentských volbách v USA v roce 2000, nebo u voleb v Německu, kde pět až deset procent daňových poplatníků nemůže vůbec volit, protože je tam nepovažují za občany a navíc zde bují xenofobie. A takto bych mohl pokračovat dál.

Jak podle vás dopadne hlasování mezi tureckou menšinou v Evropě? Jen v Německu mluvíme o 1,4 milionu lidí, což je významná porce hlasů. Co si myslíte o kampani Erdogana v zahraničí, kdy se nebál přirovnání s nacisty?
Myslím si, že každý by měl být schopný pracovat s propagandou kdekoli. Politická propaganda neohrožuje suverenitu žádného demokratického státu. Erdogan je nicméně tím posledním člověkem, který může něco takového říkat (přirovnání k nacistům). Je to typický oportunista, chce rozproudit nacionalistické vášně.

Fotogalerie

Úspěšný však podle mě nebude. Kvůli politické polarizaci ztratil nacionalismus v Turecku sílu a schopnost spojovat lidi vyznávající různé ideologie. Za druhé je nyní v Evropě obtížné oddělit odmítání Erdogana s xenofobií proti Turkům a muslimům. Erdoganovy kroky podle mě ztížily život všem Turkům žijícím v Evropě.

V jakých oblastech Turecka má Erdogan největší podporu?
Jelikož při poslední volbě získala AKP 49 procent hlasů, dá se říct, že je silný po celém Turecku. Největší oblibě se však těší v konzervativních regionech centrální Anatolie. AKP je sociálnědemokratickou stranou, tudíž ji volí také dělnická třída z velkých měst. Erdoganova agresivita však může straně u těchto skupin uškodit.

Má Erdogan šanci oslovit i Kurdy žijící v Turecku?
Po událostech z minulých let podle mě u Kurdů šanci nemá. Jeho nedávné vystoupení v Diyarbakıru skončilo fiaskem. Nepřišlo na něj ani dvacet tisíc lidí. Většina z nich navíc byla ze státních složek a na místě se jednoduše museli ukázat.

Turecké referendum

Spousta lidí skončila po loňském pokusu o převrat ve vězení. Nebudou se teď lidí bát hlasovat proti Erdoganovi? Můžeme vůbec hovořit o nezávislém hlasování?

O nezávislých volbách v Turecku nemůže být řeč. Turci, a teď nemluvím o politických stranách, však ukazují heroický odpor proti „teroru Erdogana“. Nemyslím si tedy, že by se báli vyjádřit svůj názor.

Myslíte si, že Erdogan uzná výsledky referenda, pokud zvítězí odpůrci ústavních změn? Co by po takovém výsledku následovalo?
Po administrativní stránce výsledky uzná, po politické však ne. Určitě by bojoval za další hlasování, který by mohl veřejnosti prezentovat jako své vítězství. Mohly by to být předčasné volby nebo referendum o zavedení trestu smrti. Po vítězství v takovém plebiscitu by pak volal po vypsání nového hlasování o ústavních změnách.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz