Výškové budovy, obří plakátové plochy a každý výrazný bod v Istanbulu okupuje kampaň podporující v nadcházejícím referendu ústavní změny. Ať se člověk hne kamkoliv, odněkud na něj bude shlížet hlava prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obrovský rudý nápis „evet“, tedy „ano“.
Politici EU v podstatě vedli kampaň pro Erdogana, říká turecký opozičník |
V ulicích pod ním je však nálada jiná. Opoziční kampaň je možná na první pohled nenápadnější, ale o to důraznější. Leták s nápisem „hayir“, tedy „ne“, se reportérce iDNES.cz snažili vnutit během sobotního dopoledne hned několikrát.
U přechodu pro chodce ve čtvrti Beşiktaş je rozdává všem kolemjdoucím žena, která se představuje jako Vilet. Na triku má podobiznu zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka a je přesvědčená, že celé její sousedství se postaví v neděli proti reformě. Že se za svůj názor nestydí, je jasné už z toho, jaké místo si pro svou agitaci vybrala. Asi deset metrů za zády má kamion Erdoganovy kampaně.
Úprk mozků a strach z ústavních změn
Kampaň opozice je v ulicích přítomna i pasivně. Nálepky jsou vylepené pod nohama lidí na chodnících, na zastávkách i sloupech. „Doufáme v ‚ne‘, ale bojíme se, že to bude ‚ano‘. Vrátilo by to tuhle zemi o dvacet, třicet let zpátky,“ říká s lehce odevzdaným výrazem 29letý kuchař Oguz.
Právě tento strach podle komentátorky tureckého listu Hürriyet Günes Kömürcülerové vede k hromadnému exodu expertů, vzdělaných lidí i nadějných studentů z Turecka. Stále více lidí podle ní míří za hranice a snaží se odejít „čím dříve tím lépe“. Nejde přitom o náhlý impuls.
Kömürcülerová vidí referendum jen jako poslední kapku do poháru trpělivosti. Lidé přihlíželi několika teroristickým útokům, nepovedenému puči a nyní mají ještě hlasovat o rozšíření pravomocí prezidenta, což je vede k radikálním krokům jako je emigrace.
Oguz je však pravým opakem tohoto trendu. Většinu svého života vyrůstal v Londýně, ale do Turecka se před rokem a půl vrátil. Že by země přicházela o vzdělané a úspěšné lidi si nemyslí. „Sehnat vízum kamkoliv je dnes docela těžké. Kam bychom šli?“ uvažuje nahlas. Hádat, co přijde od budoucna, je podle něj teď skoro nemožné. Počká, jak se zítra rozhodne, a na další úvahy bude čas potom.
To student Ogulcan Kuru je preventivně skeptický předem. „Už jsme zažili hodně voleb a co si pamatuji, tak v nich vždycky vládní strana dominovala,“ řekl 24 letý Ogulcan. Sám bude volit proti prezidentskému systému, ale výsledek raději netipuje. Prý aby potom nebyl moc zklamaný.
Erdogan burcoval voliče v Istanbulu
V sobotu odpoledne finišují také oficiální kampaně před referendem. Erdogan na jednom z posledních shromáždění apeloval na občany Istanbulu, aby podpořili navrhované ústavní změny.
Všechnu moc Erdoganovi? O čem budou Turci v referendu vlastně rozhodovat |
Turecko jimi podle jeho slov získá stabilitu a vytvoří podmínky pro blahobyt.
„Je to Ano pro jeden národ? Je to Ano pro jednu vlajku? Je to Ano pro jednu vlast? Je to Ano, pro jeden stát? Ano, Ano, Ano,“ apeloval Erdogan na setkání s voliči v istanbulské čtvrti Tuzla
Kampaně musí skončit do sobotní páté hodiny odpolední. Erdogan si na poslední den naplánoval hned čtyři akce a premiér Binali Yildirim pět. Všechny se konají v Istanbulu.