Istanbul vyhlíží klíčové referendum, v ulicích jsou i odpůrci Erdogana

  20:06aktualizováno  20:06
Istanbul (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Turci napjatě očekávají nedělní referendum. V ulicích Istanbulu je vidět zejména kampaň za přijetí ústavních změn, které mají posílit pravomoci prezidenta. Letáky však i přes hrozbu postihu ze strany režimu rozdávají také odpůrci referenda. Varují před návratem Turecka do minulosti i odlivem mozků do zahraničí.

Stoupenci kampaně proti ústavním změnám v Istanbulu (14. dubna 2017) | foto: Profimedia.cz

Výškové budovy, obří plakátové plochy a každý výrazný bod v Istanbulu okupuje kampaň podporující v nadcházejícím referendu ústavní změny. Ať se člověk hne kamkoliv, odněkud na něj bude shlížet hlava prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obrovský rudý nápis „evet“, tedy „ano“.

Politici EU v podstatě vedli kampaň pro Erdogana, říká turecký opozičník

V ulicích pod ním je však nálada jiná. Opoziční kampaň je možná na první pohled nenápadnější, ale o to důraznější. Leták s nápisem „hayir“, tedy „ne“, se reportérce iDNES.cz snažili vnutit během sobotního dopoledne hned několikrát.

U přechodu pro chodce ve čtvrti Beşiktaş je rozdává všem kolemjdoucím žena, která se představuje jako Vilet. Na triku má podobiznu zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka a je přesvědčená, že celé její sousedství se postaví v neděli proti reformě. Že se za svůj názor nestydí, je jasné už z toho, jaké místo si pro svou agitaci vybrala. Asi deset metrů za zády má kamion Erdoganovy kampaně.

15.dubna 2017 v 07:29, příspěvek archivován: 15.dubna 2017 v 15:04

Vilet rozdává v Istanbulu letáky proti ústavním změnám. Její názor demonstruje i tričko s Atatürkem https://t.co/tpcmCN2qs5

Úprk mozků a strach z ústavních změn

Kampaň opozice je v ulicích přítomna i pasivně. Nálepky jsou vylepené pod nohama lidí na chodnících, na zastávkách i sloupech. „Doufáme v ‚ne‘, ale bojíme se, že to bude ‚ano‘. Vrátilo by to tuhle zemi o dvacet, třicet let zpátky,“ říká s lehce odevzdaným výrazem 29letý kuchař Oguz.

15.dubna 2017 v 14:16, příspěvek archivován: 15.dubna 2017 v 15:04

Připomínku referenda mají lidé v Istanbulu i pod nohama https://t.co/1XMbGNKhh7

Právě tento strach podle komentátorky tureckého listu Hürriyet Günes Kömürcülerové vede k hromadnému exodu expertů, vzdělaných lidí i nadějných studentů z Turecka. Stále více lidí podle ní míří za hranice a snaží se odejít „čím dříve tím lépe“. Nejde přitom o náhlý impuls.

Fotogalerie

Kömürcülerová vidí referendum jen jako poslední kapku do poháru trpělivosti. Lidé přihlíželi několika teroristickým útokům, nepovedenému puči a nyní mají ještě hlasovat o rozšíření pravomocí prezidenta, což je vede k radikálním krokům jako je emigrace.

Oguz je však pravým opakem tohoto trendu. Většinu svého života vyrůstal v Londýně, ale do Turecka se před rokem a půl vrátil. Že by země přicházela o vzdělané a úspěšné lidi si nemyslí. „Sehnat vízum kamkoliv je dnes docela těžké. Kam bychom šli?“ uvažuje nahlas. Hádat, co přijde od budoucna, je podle něj teď skoro nemožné. Počká, jak se zítra rozhodne, a na další úvahy bude čas potom.

To student Ogulcan Kuru je preventivně skeptický předem. „Už jsme zažili hodně voleb a co si pamatuji, tak v nich vždycky vládní strana dominovala,“ řekl 24 letý Ogulcan. Sám bude volit proti prezidentskému systému, ale výsledek raději netipuje. Prý aby potom nebyl moc zklamaný.

Erdogan burcoval voliče v Istanbulu

V sobotu odpoledne finišují také oficiální kampaně před referendem. Erdogan na jednom z posledních shromáždění apeloval na občany Istanbulu, aby podpořili navrhované ústavní změny.

Všechnu moc Erdoganovi? O čem budou Turci v referendu vlastně rozhodovat

Turecko jimi podle jeho slov získá stabilitu a vytvoří podmínky pro blahobyt.

„Je to Ano pro jeden národ? Je to Ano pro jednu vlajku? Je to Ano pro jednu vlast? Je to Ano, pro jeden stát? Ano, Ano, Ano,“ apeloval Erdogan na setkání s voliči v istanbulské čtvrti Tuzla

Kampaně musí skončit do sobotní páté hodiny odpolední. Erdogan si na poslední den naplánoval hned čtyři akce a premiér Binali Yildirim pět. Všechny se konají v Istanbulu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Sprej proti komárům s sebou. Řecká vláda varuje před západonilskou horečkou

Přírodní termály u Thermopyl

Řecká vláda s příchodem letošní turistické sezony varuje všechny návštěvníky, aby si i přes vysoké teploty nezapomněli...

Imigrační úřad přemístí miliony nelegálních cizinců, pohrozil Donald Trump

Migranti mířící do USA (17. 1. 2019)

Americký prezident Donald Trump pohrozil deportací milionů lidí, kteří pronikli do Spojených států přes jižní hranici...

V Británii se za války rodily „hnědé děti“. Po svém původu pátrají dodnes

V řadách amerických vojáků za druhé světové války bojovali také černošští muži....

Za druhé světové války sloužilo ve Velké Británii přes 200 tisíc afroamerických vojáků. Ti okouzlili tamní ženy a...

Najdete na iDNES.cz