Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Parlament ve Štrasburku je miliardový nesmysl. Europoslancům navzdory

  20:19
Štrasburk (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je to jedna z největších zbraní v rukách odpůrců Evropské unie. Ročně na ni z kasy společenství padne přes 200 milionů eur. A řešení je, zdá se, v nedohlednu. O čem že je řeč? O pravidelném stěhování Evropského parlamentu z Bruselu do Štrasburku. Mnoho let proti němu protestuje většina europoslanců. Proti nim stojí nedobytné smlouvy i hrdost Francie.

Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

„’Létající evropský cirkus’ se stal jednoduchou symbolikou a karikaturou fungování evropských institucí,“ uvedla pro iDNES.cz česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). I když mohou znít její slova přehnaně, rozhodně není daleko od pravdy. Stačí se totiž podívat, jak přesun parlamentu funguje v praxi.

Podle protokolu číslo šest Smlouvy o EU je oficiálním sídlem unie Štrasburk, kde se musí konat alespoň dvanáct plenárních zasedání za rok. Háček je v tom, že tato zasedání mají ve většině případů pouze čtyři dny a ostatní jednání parlamentu se pak odehrávají výhradně v Bruselu. Stranou pak ještě stojí generální sekretariát Evropského parlamentu, který sídlí v Lucemburku.

Evropský parlament

Evropský parlament je jeden ze sedmi orgánů Evropské unie a spolu s Radou Evropské unie přijímá její legislativní akty. Reprezentuje občany Evropské unie. Poslanci parlamentu jsou voleni přímou volbou každých pět let. První přímé volby do Evropského parlamentu byly v červnu 1979. Poslanci jsou v jednotlivých zemích EU voleni podle zásad poměrného zastoupení v tajné volbě všemi občany EU, jednotlivé volební systémy se však liší.

Parlament má 751 poslanců, Česko zastupuje 21 poslanců. Volit mohou všichni občané Unie na území daného členského státu. Sídlem EP je Štrasburk (plenární zasedání), ale parlament pracuje zejména v Bruselu (výbory, schůze politických skupin apod.) a Lucemburku (sídlí zde sekretariát). Základní pravomoci Evropského parlamentu jsou legislativní, rozpočtové a kontrolní.

Zdroj: Wikipedia

Nejedná se však o obyčejné stěhování. Každý měsíc se musí z Bruselu do Štrasburku přesunout na 15 tisíc lidí. Do Francie totiž pochopitelně necestují pouze zákonodárci, ale také asistenti, překladatelé, novináři a celá řada dalších zaměstnanců parlamentu.

Spolu s nimi se přesouvají stohy dokumentů a techniky. Roční náklady na přesun? Přesnou částku Evropský parlament neuvádí, hovoří se však o astronomické sumě 200 až 220 milionů eur (bezmála šest miliard korun). Pokud člověk nedá na ekonomické hledisko, stěhování má velké dopady i na životní prostředí. Každý rok se při něm podle odhadů vyprodukuje 19 tisíc tun emisí oxidu uhličitého.

Není proto divu, že proti stěhování se již mnoho let staví celá řada europoslanců. Výjimkou nejsou ani ti z Česka. „Je to zbytečný a drahý špás. Budova ve Štrasburku je 26 dnů v měsíci pustá. Nejlepší by bylo ji prodat a mít jen jedno sídlo,“ sdělil iDNES.cz europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů). Jiří Pospíšil (TOP 09 a Starostové) je o něco málo smířlivější. „Beru to jako historickou realitu. V zakládacích dokumentech z počátku 50. let bylo určeno, že hlavním sídlem Evropského parlamentu, kde probíhají hlavní zasedání, je Štrasburk,“ sdělil iDNES.cz.

Praktické problémy pro europoslance

Ekonomická otázka je jednou věcí, pravidelné stěhování však skýtá pro europoslance i čistě praktické problémy. Štrasburk totiž není na nápor tisícovek lidí připraven. „Hotely jsou přetížené a mnohdy se musí každý den dojíždět i na větší vzdálenosti. Když se končí třeba v 11 v noci, tak to také netěší,“ uvedl pro iDNES.cz Pavel Telička (ANO 2011).

Dodal, že do Štrasburku pro něj není optimální ani letecké spojení. „Takže každý měsíc minimálně jednou jezdím autem, a to samozřejmě za každého počasí, což s vyhřezlou plotýnkou netěší. Ve Štrasburku sedíme tři v kanceláři cca devět metrů čtverečných, takže to nejsou ideální podmínky pro klidnou práci,“ prozradil.

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku

Budova Evropského parlamentu v Bruselu

Debata o neekonomickém stěhování běží už od roku 2006, kdy ji zažehla tehdejší švédská eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malströmová. Ta založila kampaň OneSeat. Online petice slavila velký úspěch. Podepsalo se pod ní na milion lidí.

 V roce 2010 místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott tuto kampaň obnovil pod názvem SingleSeat. Podporují ji i členové Skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR). „Důležité je vytvářet politický tlak, a to se zatím daří. Začala s tím naše frakce ECR v roce 2010 a postupně jsme – poprvé v historii – získali na svou stranu většinu europoslanců, včetně těch z Francie,“ připomíná Jan Zahradil (ODS). Velký zájem a dílčí úspěchy však zatím přicházejí vniveč a parlament se tak mezi Štrasburkem přesouvá i nadále.

„Je pro veřejnost asi velmi líbivé, když poslanec bouchá do stolu, píše na všechny strany a ‚usiluje‘ o jedno sídlo v Bruselu. Seriózně je však třeba říct, že ke změně sídla je zapotřebí konsensu všech států a změny smluv. Vůle poslanců nestačí.“ myslí si Zahradil a naráží tak na hlavní problém proč se stále nepodařilo „Létající evropský cirkus“ zrušit.

Peníze pro Štrasburk a symbolika jednotné Evropy

Proti se totiž staví, z pochopitelných důvodů, Francie a Lucembursko. Zasedání parlamentu ve Štrasburku je věc podpořená platnými smlouvami a Francouzi proto nevidí jediný důvod ke změně. Přesun parlamentu sice stojí EU spoustu peněz, zároveň je však přináší do Štrasburku. Příjmy místních hotelů, obchodů a restaurací se u každého zasedání pohybují v řádech milionů eur.

Symbolismus Štrasburku

Štrasburk byl vybrán jako sídlo už na počátku padesátých let, kdy Evropské společenství vznikalo. A protože leží na Rýně na hranicích mezi Francií a Německem, oba národy tedy symbolicky spojuje a naplňuje tak podle představ mnohých politiků a stoupenců jednotné Evropy myšlenku míru a spojenectví, kterou EU tak hrdě prezentuje.

Stačí si vzpomenout na rok 2008, kdy v budově parlamentu ve Štrasburku probíhala rekonstrukce. Zastupitelé tehdy odhadli, že město během dvojice přeložených jednání přišlo o bezmála osm milionů eur. Určitý symbolismus pak v zatvrzelosti Francie zcela jistě hraje také svou roli. Přeci jen, mít na svém území jedno z „hlavních měst Evropy“ má svou váhu.

Změna tak v následujících letech s největší pravděpodobností nepřijde a peníze z kasy EU tak potečou dál. „Pravděpodobnost, že na to (zrušení jednoho ze sídel parlamentu, pozn. red.) Francie přistoupí a jiné členské státy vůbec budou chtít otázku nastolit, je mizivá,“ myslí si Telička.

Petr Mach dokonce podepsal výzvu Evropské radě ke změně Smlouvy o EU tak, aby sídlo bylo jen jedno. „Byl bych i pro přesunutí celého sídla do Štrasburku a zrušit Brusel, to by ale asi narazilo na nesouhlas Belgie. Takže zřejmě EU bude mít až do svého rozpadu dvě sídla parlamentu,“ dodává Mach.

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

Šedivý: Jaro bude pro Ukrajinu kritické. Nemá vojáky, Rusko chystá průlom obrany

  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Pavel jmenoval 57 nových soudců. Dočkal se i Zemanem odmítaný Bodlák

22. února 2024  14:40,  aktualizováno  15:11

Padesát sedm nových soudců obecných soudů jmenoval ve čtvrtek na Pražském hradě prezident Pavel....

Muž s dítětem vyskočil za jízdy z trolejbusu, utíkali před revizory

22. února 2024  14:40

Dospělý muž a dítě se ve čtvrtek před polednem zranili při útěku před revizorem ve čtvrti Krásné...

Rutte už má nakročeno do čela NATO, podpořila ho Británie i Biden

22. února 2024  14:33

Britská vláda podporuje kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na pozici...

Řehka se sejde s šéfem Vojenského štábu EU. Budou hovořit o Ukrajině i migraci

22. února 2024  14:15

Přímý přenos Náčelník generálního štábu Karel Řehka bude jednat s generálním ředitelem Vojenského štábu EU...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...