NATO kvůli Rusku posílí aktivity v Černém moři i pomoc Ukrajině a Gruzii

  13:04aktualizováno  13:04
Severoatlantická aliance kvůli stále agresivnějšímu chování Ruska posílí bezpečnostní opatření v oblasti Černého moře včetně užší námořní spolupráce s Ukrajinou a Gruzií. Shodli se na tom ministři zahraničí zemí NATO ve Washingtonu, kde si připomněli 70. výročí založení Aliance.

Šéf NATO Jens Stoltenberg během projevu v americkém Kongresu | foto: NATO Photos

„Zvyšujeme úsilí v oblasti Černého moře. A samozřejmě také spolupráci s našimi partnery Gruzií a Ukrajinou,“ uvedl po jednání šéf NATO Jens Stoltenberg.

Součástí balíčku opatření je užší námořní spolupráce s oběma partnerskými státy. Alianční lodě podle Stoltenberga posílí hlídkovou činnost v oblasti a budou se častěji pohybovat v přístavech těchto zemí. Už v těchto dnech se jedna z námořních skupin NATO v oblastí plaví. Zvýšit se má i situační povědomí v oblasti a sdílení zpravodajských informací.

Fotogalerie

Stoltenberg připomněl, že Ukrajina i Gruzie, které usilují o pozvánku ke členství v NATO, čelí ruské agresi. Šéfové diplomacií znovu odsoudili ruskou anexi Krymu a zopakovali výzvu k propuštění ukrajinských námořníků zajatých Ruskem při loňském incidentu v Azovském moři.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček potvrdil, že Česká republika se podílí na bezpečnostních programech s oběma zeměmi.

„Česká republika bude i nadále finančně podporovat projekty v rámci spolupráce NATO a Ukrajina týkající se boje s hybridními hrozbami. Zároveň přispíváme prostřednictvím ukrajinského svěřeneckého fondu na podporu zdravotní péče,“ konstatoval Petříček. V Gruzii pak Česko vede alianční projekt na podporu zabezpečené komunikace.

Ukrajina i Gruzie mají právo volby

Podporu obou zemí podle Stoltenberga nemůže Rusko považovat za „provokativní rozšiřování Aliance“ k jeho hranicím.

NATO potřebujeme víc než kdy jindy, tleskal Kongres Stoltenbergovi

„Jsou to nezávislé suverénní národy, které mají svrchované právo zvolit si svou vlastní cestu. Myšlenka, že je to provokace proti Rusku, když Gruzie nebo Ukrajina usiluje o členství, je opravdu nebezpečná. Přijmutí takového názoru by znamenalo souhlasit s tím, že má Rusko právo rozhodovat o tom, co mohou jeho sousedé dělat,“ prohlásil Stoltenberg.

Na příkladu Norska jako zakládajícího státu NATO připomněl, že Aliance vždy s Ruskem, respektive Sovětským svazem sousedila.

Vztahy s Ruskem byly přitom jedním z hlavních témat dvoudenní schůzky. Ministři NATO znovu vyzvali Moskvu, aby se vrátila k plnému a ověřitelnému dodržování smlouvy INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Aliance znovu potvrdila, že v reakci na vývoj a rozmisťování nových ruských střel Novator 9M729 neplánuje na evropském území rozmístit nové jaderné zbraně. „NATO bude ale zároveň i nadále udržovat důvěryhodné a účinné odstrašení,“ upozornil Stoltenberg.

Šéf americké diplomacie označil kromě stále agresivnější ruské rozpínavosti za hrozby především terorismu, čínskou technologickou špionáž, kybernetické a hybridní útoky, ohrožení energetické bezpečnosti či nekontrolovatelné migrační vlny.

Spojenci musí reagovat na nové technologie

Spojenci na obou březích Atlantiku se podle něj musí na celé spektrum hrozeb připravit a to především ve světle rychlého rozvoje technologií. „Musíme přizpůsobit naši Alianci, aby dokázala čelit rozvíjejícím se hrozbám,“ uvedl Pompeo.

A podmínkou pro to jsou dostatečné zdroje. Ministři potvrdili své závazky ke zvyšování výdajů na obranu, když především evropští členové v čele s Německem čelí kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, že na společnou obranu nedávají dost. Většina států včetně Česka se zatím ke slíbeným dvěma procentům HDP na obranu nepřiblížila, i když na obranu dávají podstatně více.

Trump chválil spojence. Jsem šťastný, ale na obranu musíte dávat ještě víc

Český ministr Tomáš Petříček ve Washingtonu potvrdil plán, že Česká republika postupně zvýší obranné výdaje do roku 2021 na 1,4 procenta HDP a v roce 2024 dosáhne požadované dvouprocentní hranice.

Ministři se shodli, že v pozitivním trendu je nutné pokračovat do budoucnosti jako s podmínkou pro silnou Alianci, která bude schopna efektivně odstrašit jakéhokoliv protivníka.

„Čelíme nepředvídatelné a náročné bezpečnostní situaci, včetně agresivnějšího Ruska a trvalé hrozby terorismu ve všech jeho formách a projevech. Mezinárodní pořádek založený na pravidlech je zpochybňován. Nestabilita za našimi hranicemi přispívá k nelegální migraci. Čelíme kybernetickým a hybridním hrozbám. Rychlé a hluboké technologické změny vyžadují nové přístupy,“ shodli se ministři v společném prohlášení.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

Vrchním velitelem NATO je bojový pilot Wolters. Pentagon žádá o posily

Vrchní velitel sil NATO americký generál Tod Wolters

Novým vrchním velitelem sil NATO je čtyřhvězdičkový generál amerického letectva Tod Wolters. Rychlé posílení americké...

Lítáme v tom, tvrdí piloti, když po šichtě ve stíhačce udivují akrobacií

Skupina Flying Bulls

Oba přes týden oblékají armádní uniformy a pilotují nadzvukové stroje Gripen. Stanislav Čejka a Jan Tvrdík patří mezi...

Najdete na iDNES.cz