NATO potřebujeme víc než kdy jindy, tleskal Kongres Stoltenbergovi

  19:33aktualizováno  19:33
Opakující se bouřlivý potlesk ve stoje přerušoval historicky první projev šéfa NATO v americkém Kongresu. „Je dobré mít přátele,“ prohlásil Jens Stoltenberg před členy obou komor Kongresu jako vůbec první generální tajemník Aliance. NATO si ve Washingtonu připomíná 70 let od svého vzniku.

Projev šéfa NATO Jense Stoltenberga v americkém Kongresu k 70. výročí založení Aliance | foto: NATO Photos

„Dvě světové války a studená válka jasně ukázaly, jak důležitá je Amerika pro bezpečnost Evropy. A stejně tak, že mír a stabilita v Evropě jsou důležité pro Spojené státy,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg.

Spojenci podle něj čelí bezprecedentním výzvám, kterým nikdo nemůže čelit sám. Upozornil, že globální rovnováha sil se posouvá, boj proti terorismu je generačním bojem, kyberhrozby a umělá inteligence mohou podstatu konfliktů změnit podstatněji než průmyslová revoluce.

Rusku se krátí čas na návrat k INF

Zvlášť a obsáhle varoval před hrozbou ze strany Ruska. „Jsou to ruské střely rozmísťované v Evropě, ne americké,“ prohlásil. Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k dodržování podmínek smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého doletu. „Aliance potřebuje dohodu s více asertivnějším Ruskem,“ řekl.

Spojenci podle něj v reakci na ruské chování nemají v úmyslu rozmístit nové jaderné střely na evropském kontinentu, ale přijmou kroky k efektivnímu a účinnému odstrašení. „Musíme se připravit na svět bez smlouvy INF,“ dodal.

Trump chválil spojence. Jsem šťastný, ale na obranu musíte dávat ještě víc

Připomněl, že ve čtvrtek to bude přesně 70 let, kdy byla ve Washingtonu podepsána zakládající smlouva NATO. „V ten den řekl prezident Truman: Doufáme, že vytvoříme štít proti agresi a strachu z agrese,“ prohlásil. Ameriku pak označil za páteř společné Aliance a snahy prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení výdajů na obranu za hybný motor.

Trump od nástupu do Bílého domu opakovaně zpochybňoval hodnotu NATO, přínos Aliance pro Spojené státy a jednání některých evropských členů, které označil za „černé pasažéry“ kvůli nedostatečným výdajům na obranu. V úterý volil Trump smířlivější tón. Spojence chválil za zvyšování obranných výdajů, zároveň ale vyzval, aby pokračovali.

Hitler ani ISIS nebyli poraženi slovy

Stoltenberg upozornil, že se spojenci zapojili do konfliktů v různých částech světa a utrpěli teroristickými útoky. „Žádná země NATO však nebyla napadena jiným státem,“ dodal.

Podpora Američanů

Podle aktuálního průzkumu Pew Reserch Center téměř 8 z 10 Američanů (77%) - včetně velkých většin mezi demokraty i republíkany - tvrdí, že členství v NATO je pro USA dobré. Čísla se v podstatě nemění od dubna 2016, upozornil průzkum.

Americká veřejnost je však rozdělena v názoru, zda je Aliance větším přínosem pro USA nebo pro ostatní země. Až 42% lidí míní, že NATO je pro USA stejně důležitá jako pro ostatní. Asi třetina dotázaných (34%) uvádí, že je důležitější pro ostatní země NATO a jen 15% uvádí, že je spojenectví důležitější pro USA.

NATO je podle jeho slov silným spojenectvím, musí ale zůstat spravedlivou Aliancí. „V ideálním světě bychom nemuseli utrácet peníze na obranu. Ale nežijeme v ideálním světě. Svoboda má nepřátele a je třeba je odrazovat. A pokud odstrašování selže, musíme bojovat,“ prohlásil.

Hitler, Stalin ani teroristé takzvaného Islámského státu nemohli být podle jeho slov zastaveni pokojnými protesty, slovy nebo dialogem. „Budoucí nepřátelé svobody si mohou znovu vybrat násilí,“ podotkl.

„NATO je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Aliance musí těsněji spolupracovat s EU kvůli hybridní povaze nových vojenských i nevojenských hrozeb,“ uvedl ve Washingtonu český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se ve čtvrtek účastní schůzky šéfu diplomacie NATO.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Lítáme v tom, tvrdí piloti, když po šichtě ve stíhačce udivují akrobacií

Skupina Flying Bulls

Oba přes týden oblékají armádní uniformy a pilotují nadzvukové stroje Gripen. Stanislav Čejka a Jan Tvrdík patří mezi...

Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku

Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex...

Ve válce musíme vydržet tři měsíce. Švédové plánují posílení obrany

Švédské ozbrojené síly. Ilustrační snímek

Více profesionálů, gardistů i branců, více letounů, obrněnců i plavidel včetně ponorek. Takový je plán na posílení...

Najdete na iDNES.cz