NATO potřebujeme víc než kdy jindy, tleskal Kongres Stoltenbergovi

  19:33aktualizováno  19:33
Opakující se bouřlivý potlesk ve stoje přerušoval historicky první projev šéfa NATO v americkém Kongresu. „Je dobré mít přátele,“ prohlásil Jens Stoltenberg před členy obou komor Kongresu jako vůbec první generální tajemník Aliance. NATO si ve Washingtonu připomíná 70 let od svého vzniku.

Projev šéfa NATO Jense Stoltenberga v americkém Kongresu k 70. výročí založení Aliance | foto: NATO Photos

„Dvě světové války a studená válka jasně ukázaly, jak důležitá je Amerika pro bezpečnost Evropy. A stejně tak, že mír a stabilita v Evropě jsou důležité pro Spojené státy,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg.

Spojenci podle něj čelí bezprecedentním výzvám, kterým nikdo nemůže čelit sám. Upozornil, že globální rovnováha sil se posouvá, boj proti terorismu je generačním bojem, kyberhrozby a umělá inteligence mohou podstatu konfliktů změnit podstatněji než průmyslová revoluce.

Rusku se krátí čas na návrat k INF

Zvlášť a obsáhle varoval před hrozbou ze strany Ruska. „Jsou to ruské střely rozmísťované v Evropě, ne americké,“ prohlásil. Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k dodržování podmínek smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého doletu. „Aliance potřebuje dohodu s více asertivnějším Ruskem,“ řekl.

Spojenci podle něj v reakci na ruské chování nemají v úmyslu rozmístit nové jaderné střely na evropském kontinentu, ale přijmou kroky k efektivnímu a účinnému odstrašení. „Musíme se připravit na svět bez smlouvy INF,“ dodal.

Trump chválil spojence. Jsem šťastný, ale na obranu musíte dávat ještě víc

Připomněl, že ve čtvrtek to bude přesně 70 let, kdy byla ve Washingtonu podepsána zakládající smlouva NATO. „V ten den řekl prezident Truman: Doufáme, že vytvoříme štít proti agresi a strachu z agrese,“ prohlásil. Ameriku pak označil za páteř společné Aliance a snahy prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení výdajů na obranu za hybný motor.

Trump od nástupu do Bílého domu opakovaně zpochybňoval hodnotu NATO, přínos Aliance pro Spojené státy a jednání některých evropských členů, které označil za „černé pasažéry“ kvůli nedostatečným výdajům na obranu. V úterý volil Trump smířlivější tón. Spojence chválil za zvyšování obranných výdajů, zároveň ale vyzval, aby pokračovali.

Hitler ani ISIS nebyli poraženi slovy

Stoltenberg upozornil, že se spojenci zapojili do konfliktů v různých částech světa a utrpěli teroristickými útoky. „Žádná země NATO však nebyla napadena jiným státem,“ dodal.

Podpora Američanů

Podle aktuálního průzkumu Pew Reserch Center téměř 8 z 10 Američanů (77%) - včetně velkých většin mezi demokraty i republíkany - tvrdí, že členství v NATO je pro USA dobré. Čísla se v podstatě nemění od dubna 2016, upozornil průzkum.

Americká veřejnost je však rozdělena v názoru, zda je Aliance větším přínosem pro USA nebo pro ostatní země. Až 42% lidí míní, že NATO je pro USA stejně důležitá jako pro ostatní. Asi třetina dotázaných (34%) uvádí, že je důležitější pro ostatní země NATO a jen 15% uvádí, že je spojenectví důležitější pro USA.

NATO je podle jeho slov silným spojenectvím, musí ale zůstat spravedlivou Aliancí. „V ideálním světě bychom nemuseli utrácet peníze na obranu. Ale nežijeme v ideálním světě. Svoboda má nepřátele a je třeba je odrazovat. A pokud odstrašování selže, musíme bojovat,“ prohlásil.

Hitler, Stalin ani teroristé takzvaného Islámského státu nemohli být podle jeho slov zastaveni pokojnými protesty, slovy nebo dialogem. „Budoucí nepřátelé svobody si mohou znovu vybrat násilí,“ podotkl.

„NATO je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Aliance musí těsněji spolupracovat s EU kvůli hybridní povaze nových vojenských i nevojenských hrozeb,“ uvedl ve Washingtonu český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se ve čtvrtek účastní schůzky šéfu diplomacie NATO.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Raketová jednotka je u Baltu. Zapojí se do největších střeleb NATO

Bojové střelby z komplexu 2K12 KUB u Baltu

Vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku dorazili k pobřeží Baltského moře. V Polsku se zapojí do...

Spojenci procvičí obranu Pobaltí, Američané se vracejí s 2. flotilou

Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney

Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během...

Budeme ve spojení, dohodli se vojenští velitelé Ruska a NATO

Vladimir Putin osobně sledoval test nové mezikontinentální rakety Avangard. Na...

Vojenské komunikační linky mezi NATO a Ruskem zůstanou otevřené. Dohodli se na tom v pondělním telefonickém rozhovoru...

Najdete na iDNES.cz