Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z lidí zbylo jen spálené maso. Nacisté vyhladili i českou ves ve Volyni

  9:19
Filmy se o této události netočí, učebnice dějepisu o ní většinou mlčí. Přesně před 68 lety, 13. července 1943, nacisté na území dnešní Ukrajiny zpustošili obec Český Malín. Během pár hodin zaživa upálili či zastřelili 374 volyňských Čechů. Příčinu masakru se nikdy nepodařilo vysvětlit.

Památník obětem v Českém Malíně | foto: Wikimedia Commons

Tehdy devítiletý Josef Řepík přišel v plamenech o matku a sestru. "Otec našel při úklidu kusy matčiných šatů a sestřinu upálenou nohu, ze které zbylo jen chodidlo v botě," vzpomínal v rámci projektu Paměť národa.

V kuchyni našli otec se synem zabitou babičku. "Bylo jí už 78 let a nemohla se pohybovat, tak ji propíchli bodákem. Pod hlavu jí ještě dali zastřelenou kačenu. Takhle ti dacani zesměšňovali smrt starých lidí."

Lidé odváželi ostatky svých příbuzných a sousedů do společného hrobu. "To nebyly ani normální mrtvoly, to byly kusy spáleného masa," vybavoval si Řepík.

Němci obklíčili vesnici brzy ráno. Obyvatele nahnali do domů, které polili benzinem a zapálili. Kdo se pokusil uniknout, toho nacisté zastřelili. Celkem zemřelo 374 Čechů (z toho 105 dětí) a 26 Poláků. V obci shořely zhruba dvě třetiny domů. V sousedním Ukrajinském Malíně Němci téhož dne pobili 132 Ukrajinců.

Pana Řepíka a jeho otce zachránilo, že ještě za tmy vyrazili na pole nasekat krmení a pást krávy. Při zpáteční cestě je pak jedna Polka varovala, aby do vesnice nejezdili, protože "je tam zle". Na tři dny se proto schovali v lese.

Památník obětem z Českého Malína, který se nachází v Novém Malíně na Šumpersku

Bryčkou na svatbu na Volyni

Kromě nich masakr přežilo jen několik desítek lidí. Byli to především mladí muži, kteří na rozkaz Němců odváželi nakradený majetek a dobytek. "Dalších pár lidí nebylo ráno doma, několika se podařilo z hořících domů uniknout," dodává historik Jaroslav Vaculík z Masarykovy univerzity v Brně, který se tématem volyňských Čechů zabývá.

Všichni se po válce spolu s dalšími 10 tisíci rodinami volyňských Čechů vrátili do původní vlasti. Většina přeživších z Českého Malína se usadila ve Frankštátu na Šumpersku. Na počest obětí byla obec v roce 1947 přejmenována na Nový Malín. "Dnes ještě žije sedm lidí, kteří tehdy přežili. Z toho tři bydlí u nás," uvádí právní zástupce Nového Malína Marek Štencl.

Český Malín založili v roce 1871 v carském Rusku čeští přistěhovalci především z Žatecka, Lounska a Rakovnicka. V současnosti vesnici obývají jen Ukrajinci. "Uvažuje se, že se ostatky obětí převezou zpět do České republiky," říká Štencl.

Důvod vyvraždění se asi nikdy neobjasní, míní historik

Dodnes se však nepodařilo zodpovědět klíčovou otázku, proč Němci českou vesnici vyvraždili. "Žádný konkrétní důvod tam podle mě nebyl. Češi plnili dodávky a žádné problémy německé okupační správě nedělali," tvrdí Vaculík.

V oblasti byla tehdy nepřehledná situace. Kromě německých okupantů se tam pohybovali partyzáni ze SSSR, polští odbojáři a také ukrajinští nacionalisté Banderovci. Odborníci spekulují, že Němci chtěli Čechy zapojit do národnostních sporů, případně je zastrašit nebo se jim pomstít za údajnou pomoc sovětským partyzánům. Nelze ani vyloučit, že nacisté hodlali brutálně zakročit v jiné obci a Český Malín vyvraždili omylem.

Další vyvražděné obce

Kromě známých případů Lidic a Ležáků nacisté vyvraždili a srovnali se zemí i další české obce a osady. K několika případům došlo na jaře 1945 na samém sklonku války. Záminkou k masakrům většinou byla podpora partyzánů. V Ploštině na Valašsku Němci 19. dubna postříleli a zaživa upálili 24 obyvatel. O čtyři dny později v nedalekém Prlově upálili 16 lidí, 3 pověsili a 2 zastřelili. Zavražděni byli ti, kdo pomohli zběhům-provokatérům. V Zákřově na Olomoucku Němci 20. dubna zavraždili 19 mužů. V Javoříčku na Litovelsku 5. května komando SS zabilo 38 lidí. 

Vaculík se kvůli tomu před časem obrátil na kolegy v Kyjevě, zda nemají materiály německé vojenské správy. Odpovědi se však nedočkal.

"Pravděpodobnost, že se událost podaří objasnit, je velmi malá. Musely by se objevit archivní materiály. Nikdo ale neví, jestli se nějaké dochovaly a pokud ano, tak kde," říká historik. Podle něj také nikdy neproběhlo vyšetřování tohoto masakru.

Tragédii připomene výstava v Lidicích

Narozdíl od Lidic je osud obyvatel Českého Malína málo známý. "I proto jsme jednali s Památníkem Lidice, aby se povědomí o tragédii dostalo více na veřejnost. Loni se nám podařilo uzavřít smlouvu o spolupráci," říká Oldřich Rejchrt, autor památníku umístěném v Českém Malíně a do letošního dubna předseda Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel.

V pondělí byla o události v prostorách památníku zahájena výstava. Zvýšit informovanost o podobných nepříliš známých nacistických zvěrstvech se snaží také Iniciativa pro podporu vypálených obcích. Jejich tragické příběhy přibližuje i letos vydaná kniha Hlasy z hořících domů.

Stejně jako každý rok se ke smutnému výročí uskutečnila v Novém Malíně vzpomínková akce. Další proběhne v sobotu v Žatci, v jehož okolí také žije velký počet Čechů z Volyně. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Soudní zaměstnanci míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  19:38

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Slovenská koalice po atentátu brojí proti satiře na Zomri, prý šíří nenávist

20. května 2024  19:32

Od chvíle, kdy útočník v Handlové postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, se jeho koaliční...

Vadná krev zabila v Británii tisíce lidí, vlády to chtěly utajit, tvrdí vyšetřování

20. května 2024  18:40,  aktualizováno  19:08

Kvůli kontaminované krvi se v Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...