Vesničané si mysleli, že už válka skončila. Nacisté jich 14 zastřelili

  18:32aktualizováno  18:32
Do konce druhé světové války zbývalo už jen několik dní a nebylo pochyb, kdo prohrál. Přesto nacisté na začátku května 1945 mučili a poté zabili čtrnáct mužů z Kožušan, obce ležící několik kilometrů na jih od Olomouce. Jednalo se o nesmyslnou a brutální odplatu za místní povstání.

Smuteční mše u kaple v Kožušanech (16. května 1945). | foto: Archiv Lubomíra Buchty

"Příčinou toho celého byl příjezd sovětského průzkumného tanku do obce odpoledne 1. května," říká kronikář a bývalý starosta Kožušan-Tážal Lubomír Buchta, kterému bylo v roce 1945 osm let a jenž o události napsal text do loňského Hanáckého kalendáře.

Osamocený tank vzbudil v obyvatelích Kožušan mylný dojem, že Německo den po Hitlerově sebevraždě už kapitulovalo. Zároveň vyděsil německé vojáky, kteří odhodili zbraně a utekli. Místní muži si v euforii z blížící se svobody vzali jejich pušky a vydali se bránit železniční most, popisoval ve Vlastivědném sborníku moravském regionální historik Josef Bartoš.

O incidentu se ale rychle dozvěděli na vojenském velitelství v Olomouci. Ještě před soumrakem do Kožušan dorazily jednotky wehrmachtu. Povstalci se rozutekli od mostu a v panice odhodili ukořistěné zbraně. Většina se běžela schovat do obecního krytu. Už to vypadalo, že vše skončí poklidně, když jeden z vojáků našel v křoví pohozenou pušku. Němci poté spoutali čtrnáct mužů od šestnácti do třiceti osmi let a odvezli je do Olomouce k výslechům.

V Kožušanech a Tážalech mezitím probíhalo další zatýkání. Mezi zatčenými skončil i Buchtův otec Jaroslav, když se dopoledne 2. května vydal natrhat kopřivy pro drůbež. Nacisté pohrozili, že pokud nedostanou zpátky své zbraně, tak zadržené popraví a obec vypálí. Nakonec se však spokojili jen se třemi puškami. Obměkčilo je zřejmě i vepřové a pivo, kterými je pohostil místní starosta, napsal ve svém článku Buchta.

Muži z Kožušan si museli sami vykopat hrob

Nikdy se úplně přesně nezjistilo, co se v Olomouci dělo se čtrnáctkou mužů (jeden z nich pocházel z Prahy a v Kožušanech byl v těch dnech pouze na zákopových pracích). Dodnes se například neví, zda přišli o život 2. května, nebo až o den později. "Pravděpodobně k popravě došlo 3. května," tvrdí Buchta. Masakr se odehrál u pevnosti číslo 13 na západním okraji města. Zajatci si museli vykopat dvě jámy, kde po střelbě do hlavy skončila jejich těla.

Až 13. května, tedy čtyři dny po osvobození obce, se místní dozvěděli o tragédii. Následující den se vypravili k pevnosti a v hromadném hrobě nalezli sedmnáct mrtvol. Němci totiž zabili i tři povstalce z Brodku u Přerova. Podle lékařského nálezu nacisté své oběti mučili, protože měli bodné rány, rozbité obličejové kosti a jeden i vypíchnuté oči, líčil Bartoš.

Oběti z Kožušan byly pohřbeny na hřbitově v sousedních Charvátech. "Slavnostní pohřeb se konal 16. května," uvádí Buchta. Smutečního průvodu, během kterého rakve přikrývaly československé vlajky, mše a pohřbu se účastnily tisíce lidí.

Na památku popravených se každý rok konají pietní akce

Na 67 let starou událost se v obci nezapomnělo. "Pořád se tu o to ještě lidé zajímají," říká současný starosta více než osmisethlavých Kožušan-Tážal Petr Mazal. "Každý rok se konají pietní akce u památníku u školy. Jezdí se také do Charvát na hřbitov a k pamětní desce na pevnůstku, ale ta je teď v rekonstrukci," doplňuje starosta.

Pravidelně si tragédii připomínají i žáci místní školy. "Několikrát jsme měli pozvanou dceru jednoho popraveného. Děti to velice zajímá, i když jsou malé, protože máme jen první až čtvrtou třídu. Vždycky se pak jdeme podívat k pomníku a dozadu na hřiště, kde byl bunkr. Některé děti o tom ví i od rodiny, protože se jednalo o jejich příbuzné," popisuje ředitelka školy Jiřina Nakládalová.

V regionu se na konci války nejednalo o jediný masakr. Nacisté 2. května popravili také 21 účastníků povstání z Přerova (více zde). V Zákřově, vzdáleném od Kožušan zhruba dvacet kilometrů, Němci 20. dubna zavraždili 19 mužů (více zde). V samotných Kožušanech přišlo poslední dubnový den o život ještě šest lidí při bombardování, dva místní rodáci a členové odbojové organizace Obrana národa byli zabiti v koncentračním táboře Mauthausen.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz