Kromě bývalého šéfa rozvědky je podezřelá i bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády Lenka Pikorová. Ta měla údajně výplatnice Nagyové za leden a březen 2011 sebrat a předat Randákovi, známému bojovníkovi proti korupci. Od něj měly putovat do médií. Policie nyní oba začala stíhat za neoprávněné nakládání s osobními údaji.
Policie uvedla, že po úniku výplatnic se Nagyová stala veřejně známou, ačkoliv není veřejnou osobou. "Výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození cti, lidé ji poznávají na ulici, často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob, stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek. Zasáhlo to i do jejích rodinných poměrů," stojí v obvinění.
Pikorová pracovala přímo jako asistentka vrchní ředitelky kabinetu Petra Nečase Nagyové a měla od ní plnou moc, aby jí nosila ze mzdové účtárny výplatní pásky. Měla k nim tedy přístup. Jak vyplývá z dalších informací MF DNES, Nagyová se obávala, že zveřejňování výplatnic bude pokračovat. Za celý rok 2011 od asistentky údajně dostala jen dvě výplatní pásky.
Co by mělo být tajné? divil se Randák
Zveřejnění měsíčních odměn Nagyové letos v lednu, kdy ke svému třicetitisícovému platu dostala dalších více než 200 tisíc korun, vzbudilo nevoli vzhledem k všeobecným velkým úsporám ve státní správě. Premiér Nečas to však považoval za lynč ženy, která stejně jako jeho další lidé, již také dostali odměny, tvrdě pracovala.
Vyšetřování úniku výplatnic začalo v únoru, když Úřad vlády podal trestní oznámení. Pikorovou policie obvinila už 11. září, v minulých dnech doručila obvinění i Randákovi. Zatímco Pikorová čelí stíhání za trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, Randák je obviněn z přečinu ve spolupachatelství. Hrozí jim až 5 let vězení (o obvinění Randáka čtěte zde).
Z informací v obvinění také vyplývá, že Randákovi zřejmě pořádně zatopila výpověď samotného premiéra. Ten totiž policii popsal schůzku, kdy mu jeden novinář potvrdil, že mu výplatnice Nagyové nabízel právě bývalý šéf rozvědky.
Randák označil trestní stíhání za vykonstruovaný nesmysl, který má poškodit jeho kandidaturu na prezidenta. K předání výplatnic médiím se nehlásí. "Nevím ale, co by mělo být na platu státních úředníků tajné," řekl Randák. Proti obvinění podal stížnost, do rozhodnutí státního zastupitelství tak není pravomocné.
Policie vidí nezákonnost v tom, že výplatnice obsahuje rodné číslo a další osobní údaje. Úřednice přitom měla podle vyšetřovatelů "zákonnou povinnost zachovávat mlčenlivost" o skutečnostech i osobních údajích, s nimiž přišla v době zaměstnání do styku, nikoliv je dál zveřejňovat. Navíc jde o zalepenou obálku s děrovanými okraji, kterou je nutné vzít, odtrhnout okraje a podívat se dovnitř.
Policie také tvrdí, že má blíže nespecifikované záznamy, že se v prosinci 2011 a lednu 2012, tedy před zveřejněním, Pikorová opakovaně sešla s Randákem. Nagyová ani Úřad vlády nyní kauzu nekomentovaly.