Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vymetení CzechTeku provázel smutek a vztek

  19:30
Sobota začala v Mlýnci slunečným ránem, končila vztekem a slzami vynucenými plynem z policejních granátů. Ty zároveň ukončily technoparty Czechtek 2005, která ani nestačila pořádně začít.

Zásah policistů proti technoparty CzechTek - Zásah policistů proti technoparty CzechTek. (31. července 2005) | foto: Dan MaternaMF DNES

Mnoho lidí se na CzechTek vydalo v pátek večer, když se ujistili, že technoparty skutečně bude. Policie preventivně zablokovala louku u dálnice jen chvíli poté, co na ni přijely první, povětšinou zahraniční soundsystémy.

Auta cizinců vytvořila na louce srdce technoparty. Většina lidí dorazila na Tachovsko v noci po vedlejších okresních cestách, aby se vyhnuli dálnici D5, v pátek prakticky po celý den zablokované. Tisíce lidí si nakonec našly cestu na louku.

Byť policisté hlídali většinu hlavních přístupových cest k pozemku, který si freetekno komunita pronajala od soukromého majitele údajně za částku přesahující sto tisíc korun, hudby a zábavy chtivého davu bylo čím dál víc.

Přes les, louku, potok
Od ucpaného dálničního sjezdu v Mlýnci, kde mnozí nechali stát vozy na okrajích silnic a na kdejakém volném plácku, vedly do centra dění dvě cesty. Pěší se museli vydat na procházku kolem lesa přes další louku (zhruba čtvrt hodiny od přivaděče).

Auta zkoušela projet "zkratkou", polní cestou přes vesničku Labuť. Kdo však měl vůz s nižším podvozkem, riskoval, že při přejezdu přes malý brod uvízne. Během noci se pak "našla" další cesta na louku přes nedaleký les.

Noční hledání cesty znepříjemnila bouřka, jejíž příchod ohlásily zlověstné blesky z nedalekého Německa. Pršelo zhruba dvě hodiny, ale nijak silně. Lidé se schovali i pod dálničním mostem, kde se "naštosovaly" dodávky s policisty, kteří si vysloužili pískot.

Byť v této chvíli zachovali klid a jen přihlíželi, objevovaly se náznaky policejní nervozity. Během bouřky jako by jedno policejní auto chtělo pod mostem do technařů u krajnice najet a na poslední chvíli svůj směr vyrovnalo.

Během noci to vypadalo, že spousta policejních aut odjíždí. Rozbřesk dojem potvrdil. Plnou pohotovost mělo policejní velení, které se usídlilo na okraji louky hned u dálnice. Stály tam připraveny také hasičské a záchranné vozy.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

CzechTek žije!
Jestliže páteční zprávy hovořily o stovkách lidí, při sobotním rozbřesku už to byly tisíce. Ze soundsystémů se rozléhala techno hudba doprovázená zvuky naftových agregátů. Přijížděla další a další auta.

Louku, kam původně policie nechtěla nikoho pustit, plnilo čím dál víc lidí. Už v noci zaplály na prostranstvích ohně, kolem nichž si lidé stavěli stany a vařili si. Z mraků se vylouplo slunce a CzechTek se rozjížděl.

Prakticky nikdo z přítomných v tu chvíli vůbec nepřemýšlel, komu patří pozemky, po nichž chodí, a neobával se ani zásahu policie. "Proti tolika lidem si to snad nedovolí," neslo se loukou. Všichni se chtěli bavit.

Objevovaly se nové soundsystémy, jejichž členové rychle stavěli aparatury. Vedle scén vyrostly stánky s občerstvením. Někde nabízeli jen pití, jinde třeba bramborový guláš za čtyřicet korun. Nechyběla ani čajovna.

Nejvíc to žilo ve středu louky. Nadšenci tancovali s hlavami v bednách, někteří u nich pospávali po celonočním křepčení. Lidé se procházeli, posedávali, poslouchali a bavili se. Nad loukou se vznášel dým z cigaret, průmyslově i ručně balených...

Půlhodinové ultimátum
Sobotní idyla trvala do 14. hodiny. To se objevily desítky dodávek, které zastavily do tvaru písmene L pod policejní základnou, kde už parkovala vodní děla. Na dálnici se objevilo několik autobusů s muži v černém. Atmosféra na louce houstla.

Jen málokdo tušil, že po okolí chodí soudní znalec a odhaduje škody na cizím majetku a že se policie rozhodla ukončit akci stůj co stůj. "K zásahu je připraveno přes tisíc těžkooděnců, bližší informace nemůžu poskytnout," hlásila policejní mluvčí.

Začaly se šířit fámy a šeptanda. K soundsystému nahoře u lesa se doneslo, že policisté "vymetou" jen ty pozemky, které nebyly pronajaty, což je zrovna zde. A tak se začalo balit. Někteří jen přesunuli své stany blíže ke středu technoparty.

V půl čtvrté odpoledne vyjela z policejní základny kolona čtyř aut. Udělala několik zastávek, ne moc blízko dunícímu srdci CzechTeku, takže řada lidí ani neslyšela policejní výzvu k opuštění neoprávněně obsazených pozemků do půl hodiny.

Rojnice, slzný plyn, vodní děla
Varování nezabralo, k odchodu z louky se nikdo moc neměl. Po dálnici přestala jezdit auta. Policejní těžkooděnci vytvořili u základny zlověstnou rojnici, která se dala před pátou hodinou do pohybu.

V pravidelných minutových intervalech začaly bouchat patrony se štiplavým slzným plynem. Z několika děl se řinuly proudy vody přímo pod nohy technařů. Ryzí členové freetekno komunity se bránili - vzduchem létaly klacky, láhve, kameny i nadávky.

Začalo jít do tuhého. Mnozí z návštěvníků technoparty se stáhli na vršek louky naproti policejní základně, přes který předchozí noci přišli a odkud mohli se svými auty případně odjet po silnici, do doby zásahu blokované policií.

Policejní rojnice postupovala pomalu, občas za sebou i někoho nechala. Ve chvíli, kdy dosáhla centra CzechTeku, kde stály tisíce lidí, se v dolní části na chvíli i rozpadla. Ihned se ale zase zformovala, aby odrazila výpady naštvaných lidí.

Takhle si představujete demokracii?
"Gestapo, gestapo," řičel dav. Pískot se ozval skoro pokaždé, když policisté někoho srazili k zemi nebo odváděli zadrženého do antonu. Slzný plyn louku zcela zamořil. Lidé si chránili obličeje šátky i kusy oblečení. Přibývalo zraněných.

Kolem pobíhali mladí lidé se zkrvavenými tvářemi, známí i neznámí se je snažili ošetřit. Navíc začalo pršet. Rojnice do půl sedmé dokázala většinu lidí vytlačit až k hlavní odjezdové silnice na kraji louky. U soundsystémů pořád zůstávaly stovky lidí.

Výjezd z louky byl auty zcela zablokován. Pod osobním autem, které vyčkávalo na odjezd patnáct metrů za ostatními, přistál dělbuch, který vyhnal osádku. "Takhle si představujete demokracii?" vykřikl kdosi z davu.

Nakonec se rojnice zastavila zhruba třicet metrů za auty a vyčkávala, až všichni odjedou. Mimo jiné také udělala místo pro armádní záchranný vrtulník, který transportoval do nemocnice jednoho z těžce zraněných policistů.

Konec. A začátek...
Na obou stranách panovala nervozita a vztek. U technařů navíc i smutek ze zkaženého víkendu a policejní tvrdosti. Z údolí, kam už se nedalo dohlédnout, se stále ozývaly exploze dělbuchů a patron se slzným plynem.

Kolem osmé večer byla většina lidí na cestě domů. Opačným směrem přijížděly policejní posily. Před devátou začala druhá vlna zásahu v srdci technoparty. "Policie vytahuje lidi z aut. Všude je slzný plyn a dým z dělbuchů," telefonovali lidé z epicentra.

O půlnoci byl definitivní konec CzechTeku. Lidé ale neskrývali odhodlání podávat trestní oznámení na postup policie. A na internetu se objevila výzva k demonstracím...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Navalná mezi stovkou nevlivnějších osob na světě. Časopis Time zveřejnil žebříček

17. dubna 2024  18:04

Časopis Time zveřejnil aktualizovaný seznam 100 nejvlivnějších lidí na světě – tedy tak, jak to...

Vláda jednala o penězích pro policisty a hasiče kvůli hokejovému šampionátu

17. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  17:33

Vláda jednala o navýšení finančních prostředků pro policisty a hasiče kvůli zajištění bezpečnosti...

Sedm minut v Oválné pracovně. Návštěva v Bílém domě očima reportérky

17. dubna 2024  17:31

Washington (Od naší zpravodajky) Loni na podzim jsem stála před plotem Bílého domu a fotila si selfie. Český turista se běžně...

Řidič autobusu vezl cestující opilý, předtím v Praze způsobil drobnou nehodu

17. dubna 2024  17:07

Řidič autobusu MHD v Praze ve středu dopoledne způsobil nehodu. Když ho později policie zadržela,...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...