Poradci vyšli stát na desítky milionů. Nejvíc utratilo ministerstvo financí

  10:15
Za poradce a poradenské a právní firmy v loňském druhém pololetí nejvíce utrácelo ministerstvo financí, které jim vyplatilo 77,3 milionu korun. Naopak nejméně peněz vyplatilo za podobné služby ministerstvo zahraničí, které na tyto služby vydalo „pouze“ 885 tisíc korun. Vyplývá to ze seznamů poradců a advokátů, které ministerstva zveřejnila na svých internetových stránkách.
Ministryně financí Alena Schillerová během interview pro agenturu Reuters (11....

Ministryně financí Alena Schillerová během interview pro agenturu Reuters (11. září 2019) | foto: Reuters

Zveřejnění seznamů je součástí protikorupční strategie vlády schválené v roce 2013.

Ministerstvo zahraničí za druhé pololetí loňského roku vyplatilo svým poradcům a poradním orgánům 885 tisíc korun. Proti prvnímu pololetí se částka zvýšila o 72 procent. Zhruba polovinu částky vydané za druhé pololetí vyplatilo ministerstvo Advokátní kanceláři Nespala, se kterou má dlouhodobou smlouvu na právní a poradenské služby podepsanou v roce 2004. Ministerstvu poskytovaly poradenské, právní a auditní služby další čtyři firmy. Za konzultace ministerstvo platilo také pěti fyzickým osobám a Ústavu mezinárodních vztahů.

Kolik vyplácela ministerstva poradcům a poradním orgánům v 2. pololetí loňského roku (v korunách):
Ministerstvo zahraničních věcí885 000
Ministerstvo práce a sociálních věcízhruba 4,18 milionu
Ministerstvo spravedlnosti1,99 milionu
Ministerstvo dopravyvíce než 25,5 milionu
Ministerstvo vnitra37,2 milionu
Ministerstvo průmyslu a obchodu2,37 milionu
Ministerstvo zemědělství956 200
Ministerstvo obranyzhruba 1,2 milionu
Ministerstvo životního prostředípřes milion
Ministerstvo financízhruba 77,3 milionu

Ministerstvo práce vyplatilo loni ve druhém pololetí externím poradcům a poradenským a právním firmám zhruba 4,18 milionu korun. Nejvíc peněz vydalo za rady a služby kolem veřejných zakázek a informačních systémů. Proti prvním šesti měsícům minulého roku je celková částka skoro dvojnásobná. Stále je ale výrazně nižší než v předchozích pololetích, kdy překračovala 50 milionů korun. Mezi poradce ministryně Jany Maláčové dál patří exministr práce Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a nově pak třeba ekonomka Ilona Švihlíková.

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo v loňském druhém pololetí desítce svých poradců 1,99 milionu korun. Jedinou novou tváří v poradcovském týmu se stal bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, který bude od března zastávat místo politického náměstka ministryně Marie Benešové (za ANO). Z poradců obdržel nejvyšší odměnu - 480 000 korun - Vladimír Parez, který ministerstvu pomáhá se stavebními projekty a koordinací investičních akcí. Německý soudce Paul Springer si za půl roku vydělal 360 000 korun, Kohout 240 000 korun.

Ministerstvo dopravy vyplatilo ve druhém pololetí loňského roku svým poradcům a členům poradních týmů více než 25,5 milionu korun. Dalších více než 16 milionů úřad poradcům zaplatil v prvním pololetí. Celkově tak resort vloni na poradce vynaložil přes 41,6 milionu korun. Předloni úřad za poradenské služby zaplatil téměř 90 milionů korun, velká část tehdy směřovala například na studii vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, loni za projekt ministerstvo neplatilo nic.

Ministerstvo vnitra vyplatilo v druhém pololetí loňského roku poradenským společnostem, advokátním kancelářím a advokátům 37,2 milionu korun. U jednotlivých poradců ministerstvo výši odměn neuvedlo. V oblasti zpravodajských služeb radil ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) ve druhém loňském pololetí bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan. Jako poradce pro legislativu působil na ministerstvu někdejší místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Vtipy o zmatené DPH na pivo se nezakládají na pravdě, zlobí se Schillerová

V energetice, průmyslu a zahraničním obchodu Hamáčkovi radil bývalý ministr průmyslu a obchodu a člen ČSSD Milan Urban, bývalý šéf České pošty (ČP) Petr Zatloukal zase působil jako poradce v oboru vedení a řízení ČP. Všichni čtyři muži byli poradci na ministerstvu už v předchozím pololetí.

Nově v druhém pololetí působil na vnitru jako poradce bývalý poslanec ODS Jan Vidím, který v minulosti působil ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost. Jako poradce náměstka ministra pro řízení sekce ekonomiky a provozu poskytoval poradenství v oblasti bezpečnosti státu a bezpečnostní politiky.

Ministr průmyslu měl tři poradce, ministři obrany a zemědělství po sedmi

Ministrovi průmyslu a obchodu radili loni v druhé polovině roku tři poradci, ministrovi obrany sedm lidí a odbor kanceláře ministra zemědělství evidoval také sedm poradců. Vyplývá to z údajů, které ministerstva zveřejnila na svém webu nebo poskytly ČTK. Za poradenské služby ministerstva vydala řádově miliony korun.

Možná budu mít tři řidiče, říká dvojitý ministr Karel Havlíček

Na ministerstvu zemědělství se částka vyplacená za poradce snížila proti předchozímu pololetí zhruba o 100 tisíc korun na 956 200 Kč. Ministerstvo uvádí jako nejčastější odměnu 200 až 300 korun za hodinu. Mezi poradci, kteří dávají svá doporučení odboru kanceláře ministra Miroslava Tomana (za ČSSD), bylo ve druhém pololetí sedm jmen, mezi nimi například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých webových stránkách uvedlo, že ve druhém pololetí loňského roku bylo poradcům a členům poradních orgánů vyplaceno dohromady 2,37 milionu korun. Ve druhém pololetí 2018 to bylo 4,08 milionu korun, meziroční pokles tak činí 42 procent. V prvním pololetí 2019 jim pak bylo vyplaceno 4,88 milionu korun. Poradci tehdejšího ministra Vladimíra Kremlíka (za ANO) na konci roku byli bývalý náměstek MPO Václav Petříček, senátor a bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala a ekonom Miroslav Zámečník. Dalších patnáct lidí pak během druhého pololetí loňského roku radilo na MPO náměstkům a státní tajemnici.

Na ministerstvu životního prostředí se oproti předchozímu pololetí seznam poradců a poradních orgánů příliš nezměnil. Celkově jim resort podle tabulky zveřejněné na webu vyplatil přes milion korun. Mezi poradci byli na konci roku například ekolog, vysokoškolský pedagog a někdejší poslanec za TOP 09 Bořivoj Šarapatka nebo bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. V prosinci skončil v Odborném poradním orgánu pro hodnocení výzkumných organizací Tomáš Hák z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Podle mluvčí resortu Petry Roubíčkové za něj dosud nikdo nominován nebyl.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) měl podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v druhé polovině loňského roku sedm poradců, tedy stejně jako předchozí půlrok. Tehdy měl poradce třeba pro bezpečnost, zahraniční politiku, válečné veterány, duchovní služby a pro výuku angličtiny. Celkově poradcům ministra v druhé polovině roku úřad vyplatil zhruba 1,2 milionu korun. Podrobnější informace ministerstvo zveřejní v pondělí.

Ministerstvo financí vyplatilo v druhém pololetí loni poradním orgánům, poradcům, advokátům a advokátním kancelářím zhruba 77,3 milionu korun, za stejné období předloni to bylo zhruba 23,2 milionu korun. Za nárůstem vyplacené sumy jsou především výdaje advokátním kancelářím, které zastupují Česko v mezinárodních arbitrážích. V prvním pololetí loni MF vyplatilo zhruba 43,2 milionu korun.

Poradcem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je podle dokumentu od loňského dubna Radmil Drahoňovský, který poskytuje konzultace v oblasti veřejných zakázek. V druhém pololetí mu MF vyplatilo 83 750 korun.

Straníci a Ostraváci. Resort kultury začínají obsazovat Zaorálkovi lidé

Poradní sbor ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) tvoří pět lidí, z toho dva částečně nahrazují práci kabinetu ministra. Tuto sekci, kde pracovali vždy lidé, kteří připravovali pro ministra podklady a pomáhali mu s agendou, zrušil Zaorálkův předchůdce Antonín Staněk (ČSSD). Dnes Zaorálkovi s organizací cest nebo přípravou na vládu pomáhají Daniela Vašátková a Jakub Bakule. Poradní sbor ministra doplňují Přemysl Houda, Ilja Racek a René Kühn, vyplývá z údajů na webu ministerstva.

Vašátková a Bakule pracují na plný úvazek a dostávají kolem 40 000 korun měsíčně. Tři externí poradci musejí každý měsíc odevzdat výkaz práce s počtem odpracovaných hodin. Limit pro ně je 20 hodin týdně, maximální výše vyplacené částky by měla být 32 000 korun za měsíc, sdělila na dotaz ČTK Iva Awwadová z tiskového oddělení MK.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Chovatel „venčil“ v parku na stromě hady, vyděšená žena zavolala strážníky

12. dubna 2024  14:36

Neznámý milovník hadů vzal dva své svěřence a nechal je užívat si teplé jarní slunce na stromě v...

Za ubodání muže na Mostecku obvinili ženu z vraždy, soud ji poslal do vazby

12. dubna 2024  10:10,  aktualizováno  14:25

Z vraždy muže v Želenicích na Mostecku obvinili kriminalisté devětačtyřicetiletou ženu. Zadrželi ji...

„Matika překvapila.“ Deváťáci za přijímačkami jeli i na vzdálenější školu

12. dubna 2024  14:22

Na 94 tisíc deváťáků v pátek dopoledne napsalo své první testy z jednotné přijímací zkoušky na...

Vlak srazil v Hlubočepech člověka, provoz mezi Radotínem a Smíchovem stál

12. dubna 2024  12:22,  aktualizováno  14:21

V Praze Hlubočepech v pátek dopoledne osobní vlak srazil a usmrtil člověka, provoz mezi Smíchovem a...

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...