Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Poradci vyšli stát na desítky milionů. Nejvíc utratilo ministerstvo financí

  10:15
Za poradce a poradenské a právní firmy v loňském druhém pololetí nejvíce utrácelo ministerstvo financí, které jim vyplatilo 77,3 milionu korun. Naopak nejméně peněz vyplatilo za podobné služby ministerstvo zahraničí, které na tyto služby vydalo „pouze“ 885 tisíc korun. Vyplývá to ze seznamů poradců a advokátů, které ministerstva zveřejnila na svých internetových stránkách.

Ministryně financí Alena Schillerová během interview pro agenturu Reuters (11. září 2019) | foto: Reuters

Zveřejnění seznamů je součástí protikorupční strategie vlády schválené v roce 2013.

Ministerstvo zahraničí za druhé pololetí loňského roku vyplatilo svým poradcům a poradním orgánům 885 tisíc korun. Proti prvnímu pololetí se částka zvýšila o 72 procent. Zhruba polovinu částky vydané za druhé pololetí vyplatilo ministerstvo Advokátní kanceláři Nespala, se kterou má dlouhodobou smlouvu na právní a poradenské služby podepsanou v roce 2004. Ministerstvu poskytovaly poradenské, právní a auditní služby další čtyři firmy. Za konzultace ministerstvo platilo také pěti fyzickým osobám a Ústavu mezinárodních vztahů.

Kolik vyplácela ministerstva poradcům a poradním orgánům v 2. pololetí loňského roku (v korunách):
Ministerstvo zahraničních věcí885 000
Ministerstvo práce a sociálních věcízhruba 4,18 milionu
Ministerstvo spravedlnosti1,99 milionu
Ministerstvo dopravyvíce než 25,5 milionu
Ministerstvo vnitra37,2 milionu
Ministerstvo průmyslu a obchodu2,37 milionu
Ministerstvo zemědělství956 200
Ministerstvo obranyzhruba 1,2 milionu
Ministerstvo životního prostředípřes milion
Ministerstvo financízhruba 77,3 milionu

Ministerstvo práce vyplatilo loni ve druhém pololetí externím poradcům a poradenským a právním firmám zhruba 4,18 milionu korun. Nejvíc peněz vydalo za rady a služby kolem veřejných zakázek a informačních systémů. Proti prvním šesti měsícům minulého roku je celková částka skoro dvojnásobná. Stále je ale výrazně nižší než v předchozích pololetích, kdy překračovala 50 milionů korun. Mezi poradce ministryně Jany Maláčové dál patří exministr práce Zdeněk Škromach (oba ČSSD) a nově pak třeba ekonomka Ilona Švihlíková.

Fotogalerie

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo v loňském druhém pololetí desítce svých poradců 1,99 milionu korun. Jedinou novou tváří v poradcovském týmu se stal bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, který bude od března zastávat místo politického náměstka ministryně Marie Benešové (za ANO). Z poradců obdržel nejvyšší odměnu - 480 000 korun - Vladimír Parez, který ministerstvu pomáhá se stavebními projekty a koordinací investičních akcí. Německý soudce Paul Springer si za půl roku vydělal 360 000 korun, Kohout 240 000 korun.

Ministerstvo dopravy vyplatilo ve druhém pololetí loňského roku svým poradcům a členům poradních týmů více než 25,5 milionu korun. Dalších více než 16 milionů úřad poradcům zaplatil v prvním pololetí. Celkově tak resort vloni na poradce vynaložil přes 41,6 milionu korun. Předloni úřad za poradenské služby zaplatil téměř 90 milionů korun, velká část tehdy směřovala například na studii vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, loni za projekt ministerstvo neplatilo nic.

Ministerstvo vnitra vyplatilo v druhém pololetí loňského roku poradenským společnostem, advokátním kancelářím a advokátům 37,2 milionu korun. U jednotlivých poradců ministerstvo výši odměn neuvedlo. V oblasti zpravodajských služeb radil ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) ve druhém loňském pololetí bývalý ministr vnitra a někdejší ředitel civilní rozvědky František Bublan. Jako poradce pro legislativu působil na ministerstvu někdejší místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Vtipy o zmatené DPH na pivo se nezakládají na pravdě, zlobí se Schillerová

V energetice, průmyslu a zahraničním obchodu Hamáčkovi radil bývalý ministr průmyslu a obchodu a člen ČSSD Milan Urban, bývalý šéf České pošty (ČP) Petr Zatloukal zase působil jako poradce v oboru vedení a řízení ČP. Všichni čtyři muži byli poradci na ministerstvu už v předchozím pololetí.

Nově v druhém pololetí působil na vnitru jako poradce bývalý poslanec ODS Jan Vidím, který v minulosti působil ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost. Jako poradce náměstka ministra pro řízení sekce ekonomiky a provozu poskytoval poradenství v oblasti bezpečnosti státu a bezpečnostní politiky.

Ministr průmyslu měl tři poradce, ministři obrany a zemědělství po sedmi

Ministrovi průmyslu a obchodu radili loni v druhé polovině roku tři poradci, ministrovi obrany sedm lidí a odbor kanceláře ministra zemědělství evidoval také sedm poradců. Vyplývá to z údajů, které ministerstva zveřejnila na svém webu nebo poskytly ČTK. Za poradenské služby ministerstva vydala řádově miliony korun.

Možná budu mít tři řidiče, říká dvojitý ministr Karel Havlíček

Na ministerstvu zemědělství se částka vyplacená za poradce snížila proti předchozímu pololetí zhruba o 100 tisíc korun na 956 200 Kč. Ministerstvo uvádí jako nejčastější odměnu 200 až 300 korun za hodinu. Mezi poradci, kteří dávají svá doporučení odboru kanceláře ministra Miroslava Tomana (za ČSSD), bylo ve druhém pololetí sedm jmen, mezi nimi například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých webových stránkách uvedlo, že ve druhém pololetí loňského roku bylo poradcům a členům poradních orgánů vyplaceno dohromady 2,37 milionu korun. Ve druhém pololetí 2018 to bylo 4,08 milionu korun, meziroční pokles tak činí 42 procent. V prvním pololetí 2019 jim pak bylo vyplaceno 4,88 milionu korun. Poradci tehdejšího ministra Vladimíra Kremlíka (za ANO) na konci roku byli bývalý náměstek MPO Václav Petříček, senátor a bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala a ekonom Miroslav Zámečník. Dalších patnáct lidí pak během druhého pololetí loňského roku radilo na MPO náměstkům a státní tajemnici.

Na ministerstvu životního prostředí se oproti předchozímu pololetí seznam poradců a poradních orgánů příliš nezměnil. Celkově jim resort podle tabulky zveřejněné na webu vyplatil přes milion korun. Mezi poradci byli na konci roku například ekolog, vysokoškolský pedagog a někdejší poslanec za TOP 09 Bořivoj Šarapatka nebo bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan. V prosinci skončil v Odborném poradním orgánu pro hodnocení výzkumných organizací Tomáš Hák z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Podle mluvčí resortu Petry Roubíčkové za něj dosud nikdo nominován nebyl.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) měl podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška v druhé polovině loňského roku sedm poradců, tedy stejně jako předchozí půlrok. Tehdy měl poradce třeba pro bezpečnost, zahraniční politiku, válečné veterány, duchovní služby a pro výuku angličtiny. Celkově poradcům ministra v druhé polovině roku úřad vyplatil zhruba 1,2 milionu korun. Podrobnější informace ministerstvo zveřejní v pondělí.

Ministerstvo financí vyplatilo v druhém pololetí loni poradním orgánům, poradcům, advokátům a advokátním kancelářím zhruba 77,3 milionu korun, za stejné období předloni to bylo zhruba 23,2 milionu korun. Za nárůstem vyplacené sumy jsou především výdaje advokátním kancelářím, které zastupují Česko v mezinárodních arbitrážích. V prvním pololetí loni MF vyplatilo zhruba 43,2 milionu korun.

Poradcem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je podle dokumentu od loňského dubna Radmil Drahoňovský, který poskytuje konzultace v oblasti veřejných zakázek. V druhém pololetí mu MF vyplatilo 83 750 korun.

Straníci a Ostraváci. Resort kultury začínají obsazovat Zaorálkovi lidé

Poradní sbor ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) tvoří pět lidí, z toho dva částečně nahrazují práci kabinetu ministra. Tuto sekci, kde pracovali vždy lidé, kteří připravovali pro ministra podklady a pomáhali mu s agendou, zrušil Zaorálkův předchůdce Antonín Staněk (ČSSD). Dnes Zaorálkovi s organizací cest nebo přípravou na vládu pomáhají Daniela Vašátková a Jakub Bakule. Poradní sbor ministra doplňují Přemysl Houda, Ilja Racek a René Kühn, vyplývá z údajů na webu ministerstva.

Vašátková a Bakule pracují na plný úvazek a dostávají kolem 40 000 korun měsíčně. Tři externí poradci musejí každý měsíc odevzdat výkaz práce s počtem odpracovaných hodin. Limit pro ně je 20 hodin týdně, maximální výše vyplacené částky by měla být 32 000 korun za měsíc, sdělila na dotaz ČTK Iva Awwadová z tiskového oddělení MK.

Autoři: ,

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Křeček práci nezvládne, trestá mě za jiné názory, brání se Šimůnková

Ombudsman Stanislav Křeček zbavil svou zástupkyni Moniku Šimůnkovou veškeré agendy. „Uplatňuje vůči mě mocenské,...

PŘEHLEDNĚ: Kde se berou nové případy covidu? Dorazily nové varianty viru

Přehledně Za pondělí v Česku laboratoře odhalily 1 241 nových případů covidu. Je to po téměř dvou měsících nejvyšší nárůst. V...

Z improvizace jsme udělali systém, kritizují politiky odborníci na dezinfoweby

Správci internetových domén i odborníci z řad bezpečnosti od začátku války na Ukrajině hlasitě volají po legislativě,...

Okamura se hádal o svržení vlády. Jste usvědčený lhář, vmetl mu Zdechovský

Vyslovení nedůvěry vládě je momentálně hlavním tématem šéfa SPD a poslance Tomia Okamury. Vede ho k tomu hned několik...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...