Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

České předsednictví EU dostane posily. Vláda mu chce přidat 200 milionů

  16:16
Rozpočet pro české předsednictví v Evropské unii ve výši 1,24 miliardy korun zřejmě nebude dostatečný. Vláda proto v pondělí bude jednat o jeho navýšení o 200 milionů korun. Projedná se také dodatečné navýšení personálních kapacit o zhruba 30 míst ve státní službě a na stálém zastoupení v Bruselu. České předsednictví v Unii začne ve druhé polovině roku 2022.

Lídé u Pražského hradu oslavují výsledek referenda o vstupu do EU. (14. června 2003) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zpráva o vyhodnocení příprav, kterou kabinet projedná, zmiňuje řadu nejistot, a to jak z hlediska reálných cen plnění zakázek a výsledku partnerských řízení, tak nepředvídatelnosti budoucích jednání vzhledem k vývoji epidemie covidu-19 a také ke globálnímu politickému vývoji.

To vše s dopadem na počet akcí, například summitů a jejich formátu, a v neposlední řadě i vzhledem k řadě věcí, které původně ČR nebrala v potaz při rozpočtování před dvěma lety. Pro rok 2022 žádají proto autoři zprávy o navýšení rozpočtu na akce a komunikaci o 148,6 milionu korun více. 

„Jedině tak bude moci centrální koordinátor dostát všem povinnostem,“ uvádí materiál s tím, že k tomu ČR nechce využívat stávající rezervy rozpočtu předsednictví, protože se musí počítat s dalšími nepředvídatelnými výdaji přímo v roce 2022. 

Personální navýšení bude podle zprávy představovat náklady do zhruba 41,5 milionu korun. Podle původního návrhu mělo přitom Česko zaměstnat kvůli předsednictví 200 lidí, z toho 58 v Bruselu. O téměř deset milionů korun pak má být navýšen rozpočet Úřadu vlády na zajištění akcí, při nichž bude gestorem.

Na rozpočet předsednictví zároveň podle autorů návrhu nesmí dopadnout plošné škrty obsažené v návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který počítá se snížením výdajů všech resortů o pět procent na provozní náklady. „Nejen, že výdaje nelze plošně krátit, naopak v souladu s výše řečeným bude třeba kapitoly navyšovat tak, aby proběhly akce, jež byly schváleny,“ uvádí.

Tristní příprava, zní od kritiků

Ekonomové a další osobnosti v druhé polovině června kritizovali rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu premiér a ministři věnují. Pod dopis se podepsali například rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, herečka, diplomatka a pedagožka Magdaléna Vašáryová, biskup Václav Malý nebo hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. 

Šance, která se nesmí promarnit, říkají politici k českému předsednictví

Babiš ve zveřejněné reakci uvedl, že kabinet se na předsednictví svědomitě připravuje už od července 2018. Ve výzvě adresované kabinetu jsou podle něj mýty a polopravdy. Celkový rozpočet se dodatečně navýší o požadavky jednotlivých resortů, vysvětlil tehdy. Odmítl i to, že by mělo předsednictví trpět personální nouzí.

Celkově stát plánuje během předsednictví organizovat 265 akcí v Česku. Na Pražském hradě se má sejít summit premiérů a prezidentů, ministerstvo zahraničí bude navrhovat během předsednictví organizaci summitu EU-západní Balkán na úrovni hlav států a předsedů vlád a ke zvážení chce dát možné summity EU-USA a EU-Indie. Neformálních rad plánuje svolat 14.

Navýšení rozpočtu se má týkat například i summitu pro případ, že by se prodloužila délka jednání nebo byl rozšířen jeho formát. Oproti plánu má být dražší například také pronájem novinářského centra, které bude po celou dobu předsednictví stejné a přístupné den před konáním akcí na vysoké úrovni, a to zahraničním i českým novinářům. 

„Praxe vychází ze zkušeností předchozích předsednictví a přinese zvýšení nákladů o zhruba dva miliony korun. Oproti roku 2009 (předchozí předsednictví Česka EU, pozn. red.) také dojde k pronájmu nábytku od dodavatele, nikoliv pořízení vlastního,“ uvádí zpráva.

Prodraží se jídlo, ale i dekorace nebo květiny

Stejně jako v roce 2009 plánuje stát zajistit vozový park předsednictví sponzorováním. Podle předběžných tržních konzultací se ale ukázalo, že trh nemůže poskytnout všechny části zakázky, třeba autobusy pro převoz delegátů či eventuálně pancéřová vozidla, stojí v dokumentu. Další náklady na dopravu vyčíslil na 13 milionů korun. 

Jestliže se podle materiálu navíc potvrdí, že jednotlivé úřady nemohou ve větší míře poskytnout své vozy pro nejpočetnější akce, kdy se počítá s maximem 85 delegací, bude nutné pronajmout komerčně další vozy. 

Kdyby stát veřejnou zakázku na sponzoring vozů nakonec nevysoutěžil vůbec, náklady pouze za osobní vozy by vyšplhaly na více než 50 milionů bez DPH, konstatuje dokument. S deseti miliony navýšení počítá návrh na pronájem letištních salónků, milion má být vynaložen na dopravní omezení související s konáním akcí.

České téma předsednictví: Musíme EU naučit vracet migranty, říká analytik

S navýšením rozpočtu je podle organizátorů předsednictví nutné počítat i kvůli epidemii covidu, plánovaná neformální jednání by se kvůli infekci mohla konat v hybridním formátu, tedy za částečné fyzické a částečné online přítomnosti delegátů, či v online formátu. Odhadované náklady na dodatečnou videotechniku vyčíslili na zhruba čtyři miliony s DPH. Náklady na catering budou po předběžných tržních konzultacích trojnásobné oproti předpokládanému plnění (12 milionů korun), konstatuje zpráva. 

Stejně tak jsou řádově vyšší náklady na pódia, stany, reflektory,dekorace a výzdobu budov,vlajky, květinovou výzdobu prostor, kde se budou konat akce, souhrnně jde o více než 40 milionů korun, doplňuje. Na zhruba 13 milionů oproti původnímu rozpočtu vyjdou platy, stejnokroje, vybavení, školení a telefonní tarify pro lidi, kteří budou přiřazeni každé delegaci a budou zajišťovat i komunikaci s velvyslanectvími zemí EU.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Vláda nechce dodržet dohodu s lékaři, bojí se zdravotnické odbory

20. května 2024  11:27,  aktualizováno  14:15

Přímý přenos Zástupci zdravotnických odborů a lékařů se vloni dohodli s premiérem Petrem Fialou na zvýšení platů...

Za Raísího truchlí Rusko i Hamás. My to nebyli, ujišťuje Izrael

20. května 2024  9:59,  aktualizováno  14:05

Do Íránu po smrti prezidenta Ebráhíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána míří...

Prokurátor soudu v Haagu požádal o zatykače na Netanjahua a lídry Hamásu

20. května 2024  13:31,  aktualizováno  14:02

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan v pondělí požádal o vydání...

Poláci vám rozumí. Duda pobouřil kondolencí Íránu, připomněl smrt Kaczynského

20. května 2024  13:56

Polský prezident Andrzej Duda se stal terčem kritiky kvůli své kondolenci Íránu v souvislosti s...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...