Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

České předsednictví EU dostane posily. Vláda mu chce přidat 200 milionů

  16:16
Rozpočet pro české předsednictví v Evropské unii ve výši 1,24 miliardy korun zřejmě nebude dostatečný. Vláda proto v pondělí bude jednat o jeho navýšení o 200 milionů korun. Projedná se také dodatečné navýšení personálních kapacit o zhruba 30 míst ve státní službě a na stálém zastoupení v Bruselu. České předsednictví v Unii začne ve druhé polovině roku 2022.

Lídé u Pražského hradu oslavují výsledek referenda o vstupu do EU. (14. června 2003) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zpráva o vyhodnocení příprav, kterou kabinet projedná, zmiňuje řadu nejistot, a to jak z hlediska reálných cen plnění zakázek a výsledku partnerských řízení, tak nepředvídatelnosti budoucích jednání vzhledem k vývoji epidemie covidu-19 a také ke globálnímu politickému vývoji.

To vše s dopadem na počet akcí, například summitů a jejich formátu, a v neposlední řadě i vzhledem k řadě věcí, které původně ČR nebrala v potaz při rozpočtování před dvěma lety. Pro rok 2022 žádají proto autoři zprávy o navýšení rozpočtu na akce a komunikaci o 148,6 milionu korun více. 

„Jedině tak bude moci centrální koordinátor dostát všem povinnostem,“ uvádí materiál s tím, že k tomu ČR nechce využívat stávající rezervy rozpočtu předsednictví, protože se musí počítat s dalšími nepředvídatelnými výdaji přímo v roce 2022. 

Personální navýšení bude podle zprávy představovat náklady do zhruba 41,5 milionu korun. Podle původního návrhu mělo přitom Česko zaměstnat kvůli předsednictví 200 lidí, z toho 58 v Bruselu. O téměř deset milionů korun pak má být navýšen rozpočet Úřadu vlády na zajištění akcí, při nichž bude gestorem.

Na rozpočet předsednictví zároveň podle autorů návrhu nesmí dopadnout plošné škrty obsažené v návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který počítá se snížením výdajů všech resortů o pět procent na provozní náklady. „Nejen, že výdaje nelze plošně krátit, naopak v souladu s výše řečeným bude třeba kapitoly navyšovat tak, aby proběhly akce, jež byly schváleny,“ uvádí.

Tristní příprava, zní od kritiků

Ekonomové a další osobnosti v druhé polovině června kritizovali rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu premiér a ministři věnují. Pod dopis se podepsali například rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer, herečka, diplomatka a pedagožka Magdaléna Vašáryová, biskup Václav Malý nebo hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. 

Šance, která se nesmí promarnit, říkají politici k českému předsednictví

Babiš ve zveřejněné reakci uvedl, že kabinet se na předsednictví svědomitě připravuje už od července 2018. Ve výzvě adresované kabinetu jsou podle něj mýty a polopravdy. Celkový rozpočet se dodatečně navýší o požadavky jednotlivých resortů, vysvětlil tehdy. Odmítl i to, že by mělo předsednictví trpět personální nouzí.

Celkově stát plánuje během předsednictví organizovat 265 akcí v Česku. Na Pražském hradě se má sejít summit premiérů a prezidentů, ministerstvo zahraničí bude navrhovat během předsednictví organizaci summitu EU-západní Balkán na úrovni hlav států a předsedů vlád a ke zvážení chce dát možné summity EU-USA a EU-Indie. Neformálních rad plánuje svolat 14.

Navýšení rozpočtu se má týkat například i summitu pro případ, že by se prodloužila délka jednání nebo byl rozšířen jeho formát. Oproti plánu má být dražší například také pronájem novinářského centra, které bude po celou dobu předsednictví stejné a přístupné den před konáním akcí na vysoké úrovni, a to zahraničním i českým novinářům. 

„Praxe vychází ze zkušeností předchozích předsednictví a přinese zvýšení nákladů o zhruba dva miliony korun. Oproti roku 2009 (předchozí předsednictví Česka EU, pozn. red.) také dojde k pronájmu nábytku od dodavatele, nikoliv pořízení vlastního,“ uvádí zpráva.

Prodraží se jídlo, ale i dekorace nebo květiny

Stejně jako v roce 2009 plánuje stát zajistit vozový park předsednictví sponzorováním. Podle předběžných tržních konzultací se ale ukázalo, že trh nemůže poskytnout všechny části zakázky, třeba autobusy pro převoz delegátů či eventuálně pancéřová vozidla, stojí v dokumentu. Další náklady na dopravu vyčíslil na 13 milionů korun. 

Jestliže se podle materiálu navíc potvrdí, že jednotlivé úřady nemohou ve větší míře poskytnout své vozy pro nejpočetnější akce, kdy se počítá s maximem 85 delegací, bude nutné pronajmout komerčně další vozy. 

Kdyby stát veřejnou zakázku na sponzoring vozů nakonec nevysoutěžil vůbec, náklady pouze za osobní vozy by vyšplhaly na více než 50 milionů bez DPH, konstatuje dokument. S deseti miliony navýšení počítá návrh na pronájem letištních salónků, milion má být vynaložen na dopravní omezení související s konáním akcí.

České téma předsednictví: Musíme EU naučit vracet migranty, říká analytik

S navýšením rozpočtu je podle organizátorů předsednictví nutné počítat i kvůli epidemii covidu, plánovaná neformální jednání by se kvůli infekci mohla konat v hybridním formátu, tedy za částečné fyzické a částečné online přítomnosti delegátů, či v online formátu. Odhadované náklady na dodatečnou videotechniku vyčíslili na zhruba čtyři miliony s DPH. Náklady na catering budou po předběžných tržních konzultacích trojnásobné oproti předpokládanému plnění (12 milionů korun), konstatuje zpráva. 

Stejně tak jsou řádově vyšší náklady na pódia, stany, reflektory,dekorace a výzdobu budov,vlajky, květinovou výzdobu prostor, kde se budou konat akce, souhrnně jde o více než 40 milionů korun, doplňuje. Na zhruba 13 milionů oproti původnímu rozpočtu vyjdou platy, stejnokroje, vybavení, školení a telefonní tarify pro lidi, kteří budou přiřazeni každé delegaci a budou zajišťovat i komunikaci s velvyslanectvími zemí EU.

Autoři: ,

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Prezident Zeman podepsal osm zákonů, je mezi nimi i volba hlavy státu z izolace

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal osm zákonů. Mezi nimi je například možnost volby příštího prezidenta i v...

Jurečka není spokojen s prací ředitele úřadu práce, prý není dost aktivní

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka není spokojen s prací šéfa úřadu práce Viktora Najmona. Generální...

Zdigitalizovaný Mucha i Toyen. Google představil sbírku věnovanou Česku

Platforma Google Arts & Culture představila digitální výstavu, díky které se lidé na jednom místě mohou seznámit s...

SPOLU chtělo garanci, že nepůjdeme na policii, říká Čižinský. Koalice to odmítá

Ani po dvou měsících se vítězná koalice SPOLU nedokázala domluvit s případnými politickými partnery na složení rady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...