Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ešus nebo nanoprůmysl. Čím se Češi chtějí při předsednictví EU pochlubit

  10:52
Čím se chtějí Češi v Evropě pochlubit? Naši zemi by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo Maxipes Fík. I takové náměty vznikly v rámci ankety projektu České zájmy v EU. Do ní se zapojil i Vlastimil Harapes nebo ekonomka a rektorka Danuše Nerudová. Organizátoři chtějí s nejperspektivnějšími náměty oslovit Úřad vlády.
Česko by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo orchestru...

Česko by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo orchestru v nano velikosti. Alespoň takové jsou jedny z nejzajímavějších námětů z ankety “Hledáme Czechtropu”. | foto: České zájmy v EU

Podle ankety by nová česká vláda měla prezentaci Česka v Evropě postavit na kreativním představení technologických úspěchů a české vynalézavosti, například v oblasti nanotechnologií a 3D tisku.

„Během předsednictví bude na Prahu upřena pozornost médií z celého světa a my můžeme tuhle situaci využít k propagaci české vědy, kultury, ale i firem a technologií, nejen pověstného českého humoru,“ uvedla Iva Fialová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Anketa se konala především na Facebooku, kde lidé odpovídali na otázku, v čem jsou Češi nejlepší a čím by se země měla v Evropě pochlubit. Cílem bylo podle Českých zájmů v EU najít jediný předmět, který by Česko v Bruselu reprezentoval podobně, jako v roce 2009 Entropa Davida Černého.

„Zejména podnikatelé vnímají české předsednictví jako příležitost - možná ještě více než řada vládních politiků, pro které to dosud bylo spíše okrajové téma. Proto jsme spustili tuhle anketu. Samozřejmě, socha není z hlediska komunikace českého předsednictví zdaleka to nejdůležitější. V této fázi je to ale dobrá příležitost k dialogu o tom, jak si lidé přejí, aby bylo Česko v Evropě vnímané, na co jsou hrdí,” dodala Fialová.

Kontroverzní Entropa

Plastika Entropa vznikla jako doprovodné umělecké dílo k českému předsednictví EU a způsobila, že o půlročním českém vedení Unie věděli možná i lidé, které politika nezajímá. Sochař David Černý ji vytvořil na objednávku tehdejší vlády premiéra Mirka Topolánka, která předsednictví zahájila, ale v jeho průběhu jí Sněmovna vyslovila nedůvěru a vláda padla.

Konečná podoba díla však zaskočila nejen tehdejší české ministry, ale vyvolala i diplomatické roztržky. Plastika se strefovala do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky. Osmitunová skládačka nakonec byla předčasně demontována.

Lidé si v Bruselu prohlížejí provokativní plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého (12. ledna 2009)

S nejzajímavější náměty chce projekt České zájmy oslovit i Úřad vlády, který historicky druhé české předsednictví v EU připravuje. Mezi favority patří kombinace vícero nápadů, například na 3D tiskárně vyrobená socha v nano velikosti, na kterou se lze dívat elektronovým mikroskopem.

„Jde o technologie, ve kterých jsou Češi skutečně dobří. V návrzích máme sochu houbaře umístěnou na borovicové jehličce, anebo hudebníky - v tomto případě by u faktické prezentace mohla znít třeba Novosvětská, která Čechy reprezentovala ve vesmíru,” popsala Fialová.

Z montovny na mozkovnu a nanoprůmysl

V anketě odpovídaly i známé osobnosti, například ekonomka Danuše Nerudová vyzdvihla českou vědu. V předsednictví vidí i příležitost pro proměnu země “z montovny na mozkovnu”. „Loni jsme dokázali, jak naše týmy v oblastech technologií dokážou rychle odpovědět na celosvětové problémy. Nanoroušky, filtrační masky, ventilátory, štíty pro zdravotníky vytištěné na stovkách tiskáren firem i běžných uživatelů. To není náhoda. I přes dojem průmyslu, ve kterém se převážně montují zahraniční nápady, máme špičkovou vědu, která plní díry na trhu, umí přijít s něčím novým a stojí za investici,“ uvedla. 

Co by mělo Českou republiku reprezentovat příští rok během evropského předsednictví?

celkem hlasů: 266
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 2. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

„Vzkázala bych Evropě, ať sleduje naše inovace, možná tu totiž leží odpověď na jejich otázky. Jsme od přírody pyšní na to, co jsme schopni vymyslet. Přejeme si zase jezdit po světě a častěji vidět cedulku Made in Czech Republic,“ dodala. 

Obdobně se vyjádřil i Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. „Předsednictví je příležitostí ukázat, že Česko dokáže hrát v Evropské unii aktivní roli, a že máme co nabídnout. Že nejsme potížista nebo uplakánek, ale kreativní, technologická země, která chce aktivně Evropskou unii spoluvytvářet,“ popsal. Podle něj by měly Česko prezentovat technologie pro 21. století, například počítačové hry, 3D tisk či technologie pro kosmický výzkum. 

„Česko je malá země v srdci Evropy, ale zároveň nanosuperman, dokázali jsme jako jedni z prvních přenést nanotechnologie z laboratoří do průmyslu a výrobků. Vynalezli jsme například už na počátku 21. století stroj na výrobu nanovlákna a v současnosti jsme jednou z největších výroben nanomembrán na světě,“ odpověděl na otázku, co by mělo být hlavní zprávou Evropě. 

Škoda, ešus a knedlíky

Českou kreativitu vyzdvihl i tanečník a bývalý sólista Národního divadla Vlastimil Harapes. „Jako národ jsme schopni o problémech a výzvách přemýšlet a vidět je z různých úhlů pohledu. V mnoha obdobích, ať už za Rakouska-Uherska či okupace Němci nebo Rusy, jsme museli být opravdu vynalézaví a chytří, aby přežily naše hodnoty a kultura,“ uvedl. 

Modelka a miss z roku 2011 Jitka Nováčková, která žije v současné době v Helsinkách, uvedla, že lidé v zahraničí mají Česko spojeno s pivem či automobilkou Škoda. „Když se o Česku bavím s lidmi v zahraničí, nejčastěji zmiňují tradiční značky, jako je Škoda nebo česká piva, a také charakteristiky české krajiny, jako je kopcovitý terén nebo barevná architektura v historických centrech měst,“ popsala.

V anketě padlo i několik vtipných návrhů. Lidé zmiňovali v odpovědích například Maxipsa Fíka, Pata a Mata nebo Brouka Pytlíka. „Anketu jsme nijak neomezovali a nechali jsme na lidech, aby sami psali, co by mělo Česko reprezentovat. Díky tomu nám přišlo několik pohádkových postav, ale i mnoho nečekaných předmětů, třeba ešus, knedlík, ponožky v sandálech nebo busta Járy Cimrmana. A nechyběly ani tradiční české aktivity, jako je houbaření nebo pití piva,“ vysvětlila Fialová. 

Předsednictví Rady Evropské unie České převezme 1. července 2022. Jedná se o o druhé předsednictví, to první se uskutečnilo v roce 2009. V předsednictví Radě se členské země střídají po šesti měsících podle předem daného pořadí. Předsednická země určuje agendu a priority Rady a proto je předsednictví považováno za jeden z nejdůležitějších nástrojů k posílení prestiže, ale i schopnosti prosazovat zájmy jednotlivých členských států. Předsedající země se stává na půl roku centrem rozhodování o unijní politice - premiér předsedající země reprezentuje Unii navenek.

Entropa vznikla jako doprovodné umělecké dílo k českému předsednictví:

15. ledna 2009

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Ukrajina statečně vzdoruje agresorovi, uvítal Fiala vládu napadené země

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně vzdoruje agresorovi,“ uvítal Fiala vládu napadené země. Výslovně řekl, že Česká republika podporuje jak...

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  11:40

Europoslanci volí předsedkyni. Ve čtvrtek rozhodnou o šéfce Evropské komise

Přímý přenos

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či šéfce Evropské komise. To vše tento týden čeká evropské poslance ve francouzském Štrasburku. Prvního...

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  11:25

Pražské letiště mzdy zvýší napřesrok. Zatím nabídlo desetitisícovou odměnu

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že mzdové a další požadavky zaměstnanců bude řešit v září při vyjednávání podmínek pro rok 2025. V...

16. července 2024  11:24

Pohraničníci v roce 1956 zastřelili rybáře, syn se domáhá soudní rehabilitace

Okresní soud v Břeclavi dnes projedná případ rakouského rybáře Waltera Wawry, kterého v roce 1956 zastřelili českoslovenští pohraničníci. Stalo se tak poté, co v oblasti těžko přehledného soutoku...

16. července 2024  11:10

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...