Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Ešus nebo nanoprůmysl. Čím se Češi chtějí při předsednictví EU pochlubit

  10:52
Čím se chtějí Češi v Evropě pochlubit? Naši zemi by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo Maxipes Fík. I takové náměty vznikly v rámci ankety projektu České zájmy v EU. Do ní se zapojil i Vlastimil Harapes nebo ekonomka a rektorka Danuše Nerudová. Organizátoři chtějí s nejperspektivnějšími náměty oslovit Úřad vlády.
Česko by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo orchestru...

Česko by během předsednictví EU mohla prezentovat socha houbaře nebo orchestru v nano velikosti. Alespoň takové jsou jedny z nejzajímavějších námětů z ankety “Hledáme Czechtropu”. | foto: České zájmy v EU

Podle ankety by nová česká vláda měla prezentaci Česka v Evropě postavit na kreativním představení technologických úspěchů a české vynalézavosti, například v oblasti nanotechnologií a 3D tisku.

„Během předsednictví bude na Prahu upřena pozornost médií z celého světa a my můžeme tuhle situaci využít k propagaci české vědy, kultury, ale i firem a technologií, nejen pověstného českého humoru,“ uvedla Iva Fialová, hlavní analytička projektu České zájmy v EU.

Anketa se konala především na Facebooku, kde lidé odpovídali na otázku, v čem jsou Češi nejlepší a čím by se země měla v Evropě pochlubit. Cílem bylo podle Českých zájmů v EU najít jediný předmět, který by Česko v Bruselu reprezentoval podobně, jako v roce 2009 Entropa Davida Černého.

„Zejména podnikatelé vnímají české předsednictví jako příležitost - možná ještě více než řada vládních politiků, pro které to dosud bylo spíše okrajové téma. Proto jsme spustili tuhle anketu. Samozřejmě, socha není z hlediska komunikace českého předsednictví zdaleka to nejdůležitější. V této fázi je to ale dobrá příležitost k dialogu o tom, jak si lidé přejí, aby bylo Česko v Evropě vnímané, na co jsou hrdí,” dodala Fialová.

Kontroverzní Entropa

Plastika Entropa vznikla jako doprovodné umělecké dílo k českému předsednictví EU a způsobila, že o půlročním českém vedení Unie věděli možná i lidé, které politika nezajímá. Sochař David Černý ji vytvořil na objednávku tehdejší vlády premiéra Mirka Topolánka, která předsednictví zahájila, ale v jeho průběhu jí Sněmovna vyslovila nedůvěru a vláda padla.

Konečná podoba díla však zaskočila nejen tehdejší české ministry, ale vyvolala i diplomatické roztržky. Plastika se strefovala do stereotypů spojovaných se zeměmi evropské sedmadvacítky. Osmitunová skládačka nakonec byla předčasně demontována.

Lidé si v Bruselu prohlížejí provokativní plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého (12. ledna 2009)

S nejzajímavější náměty chce projekt České zájmy oslovit i Úřad vlády, který historicky druhé české předsednictví v EU připravuje. Mezi favority patří kombinace vícero nápadů, například na 3D tiskárně vyrobená socha v nano velikosti, na kterou se lze dívat elektronovým mikroskopem.

„Jde o technologie, ve kterých jsou Češi skutečně dobří. V návrzích máme sochu houbaře umístěnou na borovicové jehličce, anebo hudebníky - v tomto případě by u faktické prezentace mohla znít třeba Novosvětská, která Čechy reprezentovala ve vesmíru,” popsala Fialová.

Z montovny na mozkovnu a nanoprůmysl

V anketě odpovídaly i známé osobnosti, například ekonomka Danuše Nerudová vyzdvihla českou vědu. V předsednictví vidí i příležitost pro proměnu země “z montovny na mozkovnu”. „Loni jsme dokázali, jak naše týmy v oblastech technologií dokážou rychle odpovědět na celosvětové problémy. Nanoroušky, filtrační masky, ventilátory, štíty pro zdravotníky vytištěné na stovkách tiskáren firem i běžných uživatelů. To není náhoda. I přes dojem průmyslu, ve kterém se převážně montují zahraniční nápady, máme špičkovou vědu, která plní díry na trhu, umí přijít s něčím novým a stojí za investici,“ uvedla. 

Co by mělo Českou republiku reprezentovat příští rok během evropského předsednictví?

celkem hlasů: 266
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

„Vzkázala bych Evropě, ať sleduje naše inovace, možná tu totiž leží odpověď na jejich otázky. Jsme od přírody pyšní na to, co jsme schopni vymyslet. Přejeme si zase jezdit po světě a častěji vidět cedulku Made in Czech Republic,“ dodala. 

Obdobně se vyjádřil i Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. „Předsednictví je příležitostí ukázat, že Česko dokáže hrát v Evropské unii aktivní roli, a že máme co nabídnout. Že nejsme potížista nebo uplakánek, ale kreativní, technologická země, která chce aktivně Evropskou unii spoluvytvářet,“ popsal. Podle něj by měly Česko prezentovat technologie pro 21. století, například počítačové hry, 3D tisk či technologie pro kosmický výzkum. 

„Česko je malá země v srdci Evropy, ale zároveň nanosuperman, dokázali jsme jako jedni z prvních přenést nanotechnologie z laboratoří do průmyslu a výrobků. Vynalezli jsme například už na počátku 21. století stroj na výrobu nanovlákna a v současnosti jsme jednou z největších výroben nanomembrán na světě,“ odpověděl na otázku, co by mělo být hlavní zprávou Evropě. 

Škoda, ešus a knedlíky

Českou kreativitu vyzdvihl i tanečník a bývalý sólista Národního divadla Vlastimil Harapes. „Jako národ jsme schopni o problémech a výzvách přemýšlet a vidět je z různých úhlů pohledu. V mnoha obdobích, ať už za Rakouska-Uherska či okupace Němci nebo Rusy, jsme museli být opravdu vynalézaví a chytří, aby přežily naše hodnoty a kultura,“ uvedl. 

Modelka a miss z roku 2011 Jitka Nováčková, která žije v současné době v Helsinkách, uvedla, že lidé v zahraničí mají Česko spojeno s pivem či automobilkou Škoda. „Když se o Česku bavím s lidmi v zahraničí, nejčastěji zmiňují tradiční značky, jako je Škoda nebo česká piva, a také charakteristiky české krajiny, jako je kopcovitý terén nebo barevná architektura v historických centrech měst,“ popsala.

V anketě padlo i několik vtipných návrhů. Lidé zmiňovali v odpovědích například Maxipsa Fíka, Pata a Mata nebo Brouka Pytlíka. „Anketu jsme nijak neomezovali a nechali jsme na lidech, aby sami psali, co by mělo Česko reprezentovat. Díky tomu nám přišlo několik pohádkových postav, ale i mnoho nečekaných předmětů, třeba ešus, knedlík, ponožky v sandálech nebo busta Járy Cimrmana. A nechyběly ani tradiční české aktivity, jako je houbaření nebo pití piva,“ vysvětlila Fialová. 

Předsednictví Rady Evropské unie České převezme 1. července 2022. Jedná se o o druhé předsednictví, to první se uskutečnilo v roce 2009. V předsednictví Radě se členské země střídají po šesti měsících podle předem daného pořadí. Předsednická země určuje agendu a priority Rady a proto je předsednictví považováno za jeden z nejdůležitějších nástrojů k posílení prestiže, ale i schopnosti prosazovat zájmy jednotlivých členských států. Předsedající země se stává na půl roku centrem rozhodování o unijní politice - premiér předsedající země reprezentuje Unii navenek.

Entropa vznikla jako doprovodné umělecké dílo k českému předsednictví:

15. ledna 2009

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spanilá jízda diverzantů otřásla Ruskem. Jestřábi tuší čečenský scénář

Premium Pomsta za Bachmut, nebo psychologická operace, která má odvést pozornost od chystané ukrajinské protiofenzivy? Den...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Vinohradská nemocnice otevřela nové špičkové sály pro kardiologické zákroky

Kardiologická klinika Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady v úterý slavnostně otevřela nový komplex dvou...

Zákon o lobbování je děravý. Díky četným výjimkám ho bude snadné obcházet

Premium Soustavné prosazování zájmů různých skupin u politiků a úředníků neboli lobbing by mělo dostat právní mantinely. Návrh...

Poslanci projednají manželství pro všechny í ochranu svazku muže a ženy naráz

Přímý přenos Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová z TOP 09 prosadila projednávání změny občanského zákoníku, která by umožnila manželství...

Očkování zdarma kvůli riziku rakoviny děložního čípku má být pro více dívek

Přímý přenos Rozšíření věkového rozpětí pro dobrovolné očkování hrazené ze zdravotního pojištění proti papilomaviru (HPV), který je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...