Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mynářovy kauzy na Hradě: chybějící prověrka, dopis Kuberovi a zabijačka

  20:00
Ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR) působí Vratislav Mynář od roku 2013, často byl terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Nyní je však jeho jméno nejskloňovanějším kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Kancléře premiér Andrej Babiš vyzval k rezignaci. To však Mynář odmítl.
Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rezignace Mynáře je podle premiéra Babiše na místě kvůli dění kolem hospitalizace hlavy státu a také návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka u Zemana. Mynář přitom tvrdí, že odvolat jej může pouze prezident. Přitom právě na premiéra by v případě zbavení Zemana pravomocí přešla podle právníků i tato možnost.  

Odvolat mě může jedině prezident Zeman, tvrdí kancléř Mynář

Za dobu působení na Hradě se k němu pojí řada kauz, například kontroverze související s „čínským dopisem“ adresovaným tehdejšímu předsedovi Senátu či pořádáním zabijačky během nouzového stavu.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o bezpečnostní prověrku kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Prezident Miloš Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. „Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo,“ uvedl prezident.

Proti neudělení prověrky podal Mynář neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. 

V březnu 2017 Zeman dodal, že bude-li Mynář dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.

Babiš vyzval Mynáře k rezignaci. Pokud to kancléř neudělá, odvolal bych ho, řekl

V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. V odůvodnění zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří podle mluvčího Hradu spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Ve funkci zůstal a loni v červnu ve Sněmovně řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

25. ledna 2019

Dopis Kuberovi

Mynářovo jméno se loni objevilo v souvislosti s dopisem, který v polovině ledna 2020 na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera. 

V listu čínská ambasáda varovala před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, prezidentská kancelář ho podpořila dvěma přípisy od ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka. O dopise začala média informovat zhruba měsíc poté, co Kubera 20. ledna 2020 nečekaně zemřel na infarkt.

Ostrý čínský dopis pro Kuberu za cestu na Tchaj-wan si měl vyžádat Mynář

Deník N koncem loňského března napsal, že si dopis vyžádal kancléř. Mynář to odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. 

Po návštěvě Tchaj-wanu, kterou loni koncem léta podnikl Kuberův nástupce Miloš Vystrčil, se Mynář sešel s čínským velvyslancem v ČR, kterého mimo jiné ujistil, že se nezměnil český přístup k politice jedné Číny a že prezident nebude Vystrčila zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Majetkové přiznání a zabijačka v lockdownu

Mynář jako kancléř dlouho tajil příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, podle odborníků byl podezřele levný. Majetkové poměry zveřejnil na přelomu let 2017 a 2018, kdy přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i peníze na účtech. 

Loni Hrad - nejprve na základě soudního verdiktu a později i sám - zveřejnil i jeho příjmy, od roku 2016 do loňského října měl čistý plat téměř osm milionů korun, z toho téměř třetina byly odměny.

Loni se Mynářovo jméno objevilo v médiích v souvislosti se zabijačkou, kterou uspořádal v Osvětimanech během nouzového stavu. Hygienici v prosinci případ odložili, opírali se o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá tehdejší mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Loni na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.

Mynář pořádal nelegální zabijačku, opatřil si i nedostatkové rychlotesty

Loni v listopadu server Česká justice informoval, že Mynář porušil zákon při přestavbě své vily v Praze. Stavební úřad mu dal pokutu na dolní hranici sazby, která může činit až dva miliony korun, a dodatečně povolení k přestavbě. Mynář poté řekl, že pokutu uhradil a stavebnímu úřadu se omluvil.

Loni dostala firma O.L.G.A., ve které je Mynář společníkem, od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300 tisíc korun kvůli neoprávněnému čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech. Jiná firma propojená s kancléřem v Osvětimanech měla potíže s dalším úřadem. Policie zároveň letos v únoru Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost. Státní zástupce ji v červnu zamítl.

Informování o stavu prezidenta

Mynář je nyní terčem kritiky v souvislosti s informováním o zdravotním stavu prezidenta Zemana, který byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Její ředitel Miroslav Zavoral médiím později sdělil, že důvodem hospitalizace prezidenta jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Předseda Senátu Vystrčil v pondělí uvedl, že podle nemocnice není Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

O tomto stanovisku nemocnice podle něj věděl od 13. října Mynář, který přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem kvůli podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny.

Mynář ani v pondělí ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil s tím, že to jeho kancelář nemůže učinit bez Zemanova souhlasu. Ještě před tiskovou konferencí šéfa Senátu označil Vystrčilovo chování za pokrytectví a mediální hru, jejímž cílem je zbavit Zemana jeho pravomocí. 

Policie uvedla, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice.

Premiér Andrej Babiš Mynáře vyzval k rezignaci, pokud tak hradní kancléř neučiní, je připravený ho odvolat, řekl serveru iDNES.cz.

Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.

V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; nyní Strana práv občanů - Zemanovci, SPOZ), později předsedal zlínské krajské organizaci. Byl i šéfem první Zemanovy prezidentské předvolební kampaně. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde i podniká.

Mynářová končí spolupráci s Hradem. Nepovažuji ji za vhodnou, říká

Po rozvodu s manželkou Kamilou se Mynář v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, mají spolu syny Vratislava (narozen 2015) a Viktora (2019). Jeho druhá žena donedávna točila reportáže či rozhovory pro Pražský hrad, spolupráci ukončila poté, co loni v prosinci začala na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderovat pořad Slavné dvojice.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno  20:38

Přímý přenos Neznámý muž se dnes zapálil před budovou newyorského soudu, kde se koná proces s americkým...

Exploze v Íránu, podle Američanů zaútočil Izrael. Ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17,  aktualizováno  20:36

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

V Česku se rozmáhá fentanyl. Drogu horší než heroin lze sehnat přes inzerát

19. dubna 2024

Premium Do Česka se valí droga padesátkrát silnější než heroin. Syntetické narkotikum fentanyl, přezdívané...

Jestli měl někdy Putin zájem ovlivnit volby, tak teď, řekla Gregorová

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  19:58

Téma dezinformace bylo jedním z klíčových při debatě kandidátů před volbami do Evropského...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...