Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Mynářovy kauzy na Hradě: chybějící prověrka, dopis Kuberovi a zabijačka

  20:00
Ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky (KPR) působí Vratislav Mynář od roku 2013, často byl terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Nyní je však jeho jméno nejskloňovanějším kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana. Kancléře premiér Andrej Babiš vyzval k rezignaci. To však Mynář odmítl.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Rezignace Mynáře je podle premiéra Babiše na místě kvůli dění kolem hospitalizace hlavy státu a také návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka u Zemana. Mynář přitom tvrdí, že odvolat jej může pouze prezident. Přitom právě na premiéra by v případě zbavení Zemana pravomocí přešla podle právníků i tato možnost.  

Odvolat mě může jedině prezident Zeman, tvrdí kancléř Mynář

Za dobu působení na Hradě se k němu pojí řada kauz, například kontroverze související s „čínským dopisem“ adresovaným tehdejšímu předsedovi Senátu či pořádáním zabijačky během nouzového stavu.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o bezpečnostní prověrku kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. Prezident Miloš Zeman poté řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. „Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo,“ uvedl prezident.

Proti neudělení prověrky podal Mynář neúspěšně rozklad, ve kterém napadl špatné právní posouzení NBÚ, později se obrátil na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček k tomu ČTK řekl, že prezident Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto z funkce kancléře neodvolá. 

V březnu 2017 Zeman dodal, že bude-li Mynář dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby z funkce odcházel.

Babiš vyzval Mynáře k rezignaci. Pokud to kancléř neudělá, odvolal bych ho, řekl

V lednu 2019, krátce předtím, než se měl věcí zabývat soud, Mynář svou správní žalobu stáhl. V odůvodnění zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří podle mluvčího Hradu spojili svou minulost s lidmi, kteří proti Mynářovi vystupují nebo vystupovali. Ve funkci zůstal a loni v červnu ve Sněmovně řekl, že už o přísnější prověrku neusiluje, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

25. ledna 2019

Dopis Kuberovi

Mynářovo jméno se loni objevilo v souvislosti s dopisem, který v polovině ledna 2020 na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera. 

V listu čínská ambasáda varovala před jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan, prezidentská kancelář ho podpořila dvěma přípisy od ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka. O dopise začala média informovat zhruba měsíc poté, co Kubera 20. ledna 2020 nečekaně zemřel na infarkt.

Ostrý čínský dopis pro Kuberu za cestu na Tchaj-wan si měl vyžádat Mynář

Deník N koncem loňského března napsal, že si dopis vyžádal kancléř. Mynář to odmítl, dokument podle něj nebyl dopisem, který by byl adresován Kuberovi, ale písemným stanoviskem Číny. 

Po návštěvě Tchaj-wanu, kterou loni koncem léta podnikl Kuberův nástupce Miloš Vystrčil, se Mynář sešel s čínským velvyslancem v ČR, kterého mimo jiné ujistil, že se nezměnil český přístup k politice jedné Číny a že prezident nebude Vystrčila zvát na jednání nejvyšších ústavních činitelů.

Majetkové přiznání a zabijačka v lockdownu

Mynář jako kancléř dlouho tajil příjmy a otálel s podáním majetkového přiznání. V roce 2014 vyvolal diskusi jeho nákup vily v Praze, podle odborníků byl podezřele levný. Majetkové poměry zveřejnil na přelomu let 2017 a 2018, kdy přiznal stamilionový majetek, mimo jiné pozemky, domy v Praze či Brně, akcie i peníze na účtech. 

Loni Hrad - nejprve na základě soudního verdiktu a později i sám - zveřejnil i jeho příjmy, od roku 2016 do loňského října měl čistý plat téměř osm milionů korun, z toho téměř třetina byly odměny.

Loni se Mynářovo jméno objevilo v médiích v souvislosti se zabijačkou, kterou uspořádal v Osvětimanech během nouzového stavu. Hygienici v prosinci případ odložili, opírali se o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá tehdejší mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví. Loni na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.

Mynář pořádal nelegální zabijačku, opatřil si i nedostatkové rychlotesty

Loni v listopadu server Česká justice informoval, že Mynář porušil zákon při přestavbě své vily v Praze. Stavební úřad mu dal pokutu na dolní hranici sazby, která může činit až dva miliony korun, a dodatečně povolení k přestavbě. Mynář poté řekl, že pokutu uhradil a stavebnímu úřadu se omluvil.

Loni dostala firma O.L.G.A., ve které je Mynář společníkem, od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300 tisíc korun kvůli neoprávněnému čerpání vody pro zasněžování sjezdovky v Osvětimanech. Jiná firma propojená s kancléřem v Osvětimanech měla potíže s dalším úřadem. Policie zároveň letos v únoru Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu, proti zahájení stíhání kancléř podal stížnost. Státní zástupce ji v červnu zamítl.

Informování o stavu prezidenta

Mynář je nyní terčem kritiky v souvislosti s informováním o zdravotním stavu prezidenta Zemana, který byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Její ředitel Miroslav Zavoral médiím později sdělil, že důvodem hospitalizace prezidenta jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Předseda Senátu Vystrčil v pondělí uvedl, že podle nemocnice není Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

O tomto stanovisku nemocnice podle něj věděl od 13. října Mynář, který přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem kvůli podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny.

Mynář ani v pondělí ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil s tím, že to jeho kancelář nemůže učinit bez Zemanova souhlasu. Ještě před tiskovou konferencí šéfa Senátu označil Vystrčilovo chování za pokrytectví a mediální hru, jejímž cílem je zbavit Zemana jeho pravomocí. 

Policie uvedla, že zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice.

Premiér Andrej Babiš Mynáře vyzval k rezignaci, pokud tak hradní kancléř neučiní, je připravený ho odvolat, řekl serveru iDNES.cz.

Mynář se narodil 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval obor ekonomika stavebnictví na Vysokém učení technickém v Brně. Od 90. let podnikal, do roku například 2005 zasedal v dozorčí radě Českomoravské železárenské, kterou vlastnil s podnikatelem Radimem Masným. V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.

V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (SPO; nyní Strana práv občanů - Zemanovci, SPOZ), později předsedal zlínské krajské organizaci. Byl i šéfem první Zemanovy prezidentské předvolební kampaně. V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Od roku 2006 je zastupitelem obce Osvětimany, kde i podniká.

Mynářová končí spolupráci s Hradem. Nepovažuji ji za vhodnou, říká

Po rozvodu s manželkou Kamilou se Mynář v únoru 2015 oženil s moderátorkou Alexandrou Noskovou, mají spolu syny Vratislava (narozen 2015) a Viktora (2019). Jeho druhá žena donedávna točila reportáže či rozhovory pro Pražský hrad, spolupráci ukončila poté, co loni v prosinci začala na regionálních stanicích Českého rozhlasu moderovat pořad Slavné dvojice.

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Green Deal je příležitost, řekl kandidát do vlády. Nechce Česko jako montovnu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu za hnutí Starostové a nezávislí Jozef Síkela se po schůzce s prezidentem...

Kvůli tisícům vzácných tesaříků se z Vlárského průsmyku dál neodváží dřevo

Ochránci přírody nejpozději do konce roku rozhodnou o tom, jaké vytěžené dřevo bude muset zůstat ve Vlárském průsmyku v...

Poražení ve volbách šetří: ČSSD opustí Lidový dům, Piráti začali propouštět

Premium Strany, které propadly v říjnových volbách, začaly ve velkém šetřit. Například ČSSD, která po vypadnutí ze Sněmovny...

Česko pomůže Polsku ženijními specialisty. Bude to stát přes 80 milionů

Česko pošle na pomoc Polsku kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem až 150 vojáků na 180 dnů, většinu by měli...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...