Pracovník Geologického ústavu Akademie věd našel druhou stopu v lomu U Devíti křížů nedaleko Červeného Kostelce na Náchodsku. Tedy v místě, odkud původně pocházel i jeho první nález. První stopa však s pískovcovým blokem doputovala až do pražské botanické zahrady.
Vědec se do lomu vypravil při přípravě projektu Stopování dinosaura a vysílání pořadu Českého rozhlasu Meteor. Mikuláš prohledával nově vytěžené pískovcové desky.
"Bral jeden kámen za druhým, jakoby jimi listoval, a u toho vyprávěl. Najednou ale zmlkl a začal prsty čistit špinavý povrch jedné z desek, zalapal po dechu a zmohl se jen na ‚Vidíte to taky?‘ Pod rukama se mu rýsoval další tříprstý otisk," popsal nález dramaturg pořadu Marek Janáč.
Dinosauří stopa a její nálezce, paleontolog Radek Mikuláš z Geologického ústavu AV ČR .
Druhý objev je prý výrazně zachovalejší. Mikuláš jeho pravost konzultoval s kolegy z ústavu. "S pravděpodobností 95 procent jde o další dinosauří stopu," uvedl jeden z nich Martin Košťák.
Odlitek první stopy se vrací do botanické zahrady
První stopa, kterou Mikuláš našel už loni, se vrátila v podobě odlitku do botanické zahrady v Praze. V sobotu byla vsazena na místo nálezu. Originál stopy převzal děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš.
"Bude v Botanické zahradě krátce vystavena spolu se sochou jejího původce v měřítku 1:1 a následně převezena do expozice Chlupáčova muzea historie Země“, uvedla Věra Bidlová z botanické zahrady.
Otisk nalezený v dlažbě zahrady je starý asi 210 milionů let. Stopa o délce 20,5 centimetru a šířce 20 centimetrů patří dinosaurovi skupiny Anomoepus.
Geolog zkoumal místa dlážděná pískovcem od Devíti křížů
Před Mikulášem zaznamenal dinosauří stopu na českém území jen jeho kolega z Geologického ústavu Jaroslav Zajíc v roce 1998. Našla se ve zmíněném pískovcovém lomu ve východních Čechách.
"Proto jsem si vytipoval veřejná místa, vydlážděná pískovcovými deskami z lomu U devíti křížů a systematicky je ve svém volnu prohledával," uvedl Mikuláš. Prozkoumal například i památník v Lidicích.
"Po čase mne tato činnost zavedla až do Botanické zahrady v Praze Troji a u vinice sv. Kláry, na okraji jednoho z chodníků, jsem spatřil útvar, který mi stopu velmi silně připomínal," popsal svůj nález paleontolog. Později se potvrdilo, že skutečně jde o stopu dinosaura.
V rámci popularizačního projektu Stopování dinosaura vyšla knížka Prehistorie Česka, která ve formátu 3D ukazuje nejvýznamnější pozůstatky vyhynulých živočichů a rostlin na českém území.