Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Už zase chtějí poroučet větru, dešti, klimatu, hřímal Topolánek

  19:08
Před palácem Kinských postává shluk lidí, ne o moc větší, než jaký každou celou hodinu vyhlíží u nedalekého orloje točící se apoštoly. Na balkónu paláce se však nyní "točí" představitelé veřejného a politického života. S přítomnými veterány třetího odboje si přišli připomenout výročí únorového puče.

Manifestace začíná ve dvě hodiny odpoledne na Staroměstském náměstí. Zpočátku je zde více novinářů a fotoreportérů než pamětníků tehdejších tragických událostí. Až postupně se dav lidí nakonec rozroste na několik stovek přihlížejících.

Někteří mají vojenské či sokolské uniformy, jiní jen v klopě kabátu připnuté odznáčky, které prozrazují příslušnost k politickým vězňům.

"Havel na Hrad," pokřikuje na ně procházející mladík. "Dejte mu přes držku, blbounovi," rozčiluje se pro sebe jeden z postávajících veteránů. Jak známo, exprezident Václav Havel neměl Konfederaci politických vězňů zrovna v oblibě a styky s ní příliš neudržoval. Až současný prezident Václav Klaus a Topolánkova vláda dopřává sluchu této organizaci, sdružující oběti komunistického násilí.

Její předsedkyně Naděžda Kavalírová si po zaznění úvodní "muklovské" hymny bere slovo a zahajuje vzpomínkovou akci. Podle ní je současná KSČM přímým nástupcem tehdejší komunistické strany. "Političtí vězni komunistického režimu hodlají dále intenzivně poukazovat na nelegitimitu KSČM jako dědice násilnických tradic KSČ," slibuje z balkonu Kavalírová a připomíná, jak bylo zdejší náměstí před šedesáti lety nastupujícím režimem znesvěceno.

Premiér: Komunisté lžou dodnes
Předseda vlády Mirek Topolánek promluví hned vzápětí. Komunismus byl historií jedné velké lži od počátku do konce, tvrdí a připomíná, že to nebyl balkon paláce Kinských, kde tehdejší komunistický premiér a předseda KSČ Klement Gottwald pronesl své nechvalně proslulé "Právě jsem se vrátil z Hradu". Okřídlený výrok vyřkl na náměstí Václavském. "To jen bolševická propaganda začala falšováním historie sama u sebe," řekl Topolánek. "Lhali před únorem, lhali po únoru a lžou dodnes," vzkazuje premiér z balkonu na adresu komunistů a stovky naslouchajících mu tleskají.

Podle premiéra jsou podobné lži vždy nebezpečné a podceňovat bychom je neměli ani v dnešní době. "Dnes se nám zdá, že se z nějaké té lži nestřílí, tím však jen umetáme cestu nějaké potenciální nové totalitě," varuje Topolánek. A téměř klausovsky zdvihá prst před novodobými podvody a bludy. "Už zase chtějí někteří ucpat ústa těm, co mají jiný názor. Už zase chtějí poroučet větru, dešti a klimatu. Už zase chtějí zachraňovat svět a páchat dobro," hřímá.

Abych se nemusel obracet v hrobě...
"Komunismus je důkazem rčení, že stačí dát stovce primitivů absolutní moc nad ostatními a je po kultuře, po intelektu a lidské důstojnosti," přisadí si primátor Prahy Pavel Bém, třetí hlavní řečník manifestace. Po něm se na balkoně vystřídá ještě několik dalších lidí. Zazní také báseň věnovaná všem, kterým komunismus vzal život nebo jej alespoň pořádně poničil. To zde ostatně dosvědčí všichni ti dříve narození.

"Bohužel jsem tu dobu prožil s celou rodinou velmi tragicky," vzpomíná například politický vězeň Jiří Štrauch. Komunisté jeho rodině vzali veškerý majetek a s rodiči a dalšími dvěma příbuznými jej uvěznili. Jeho maminka tehdy žalář nepřežila.

"Trápím se tím celou dobu, prakticky od roku 1951, kdy nás uvěznili. A trápím se proto, že jsem tehdy neubránil rodiče, že jsem nebyl chytřejší než komunisté," přiznává iDNES.cz Štrauch. V té době mu bylo pětadvacet let a naivně si myslel, že se bude moci režimu postavit. Nešlo to. "Za měsíc mi bude 83 let, tak tady bojuji, abych se nemusel obracet v hrobě," vysvětluje, proč přišel na toto shromáždění a proč drží varovný transparent.

Zavzpomínal i Otto Stehlík, který v komunistických lágrech strávil dlouhých šestnáct let, ale režim jej přesto nezlomil. "Před šedesáti lety jsem patřil k těm studentům, kteří šli na Hrad podpořit prezidenta Edvarda Beneše," řekl iDNES.cz Stehlík. Záměr se jim nepodařil, studenti se dostali jen do Nerudovy ulice, kde je zastavil kordon SNB. Pamětní desku, která události připomíná, zde zástupci politických vězňů a politiků odhalili dnes dopoledne.

Před třetí hodinou se Staroměstským náměstím rozlehne melodie státní hymny, která shromáždění ukončí. Veteráni protikomunistického odboje ještě chvíli postávají a diskutují, poskytují rozhovory novinářům. Pak i ti poslední svinou vlajky a srolují transparenty. Za chvíli je Staroměstské náměstí zase jen turistickým centrem...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Koalice napevno určí čas hlasování o vládním návrhu důchodové reformy

30. května 2024,  aktualizováno 

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Praha centrem Aliance. Do Česka míří ministři zahraničí zemí NATO

30. května 2024  8:54

Ve čtvrtek startuje v Praze dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické...

Hokejisty po triumfu na mistrovství světa přijme také prezident Pavel

30. května 2024  8:52

České hokejisty, kteří v neděli získali zlaté medaile na domácím mistrovství světa, ve čtvrtek na...

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

30. května 2024

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...