Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 23. února 2020 Svatopluk

Monopol matek ztrácí půdu. Otců a dětí se ale občas musí zastat Ústavní soud

aktualizováno 
Časy, kdy otec po rozvodu mohl vidět své dítě maximálně jednou za čtrnáct dní, se pomalu mění. Redakce iDNES.cz se zaměřila na rozhodnutí Ústavního soudu, která ukazují, že soudnictví stále více dbá na práva obou rodičů - jak matky, tak i otce a také na názor dítěte. „Nastává evoluce rodinného práva,“ říkají odborníci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česko se již tradičně řadí k evropským státům, kde se manželé rozvádějí nejčastěji. Rozvodem končí přibližně polovina sňatků. Přitom svateb evidují statistiky do 60 tisíc ročně. Zhruba stejný počet párů pak zakládá rodinu včetně potomků takzvaně „bez papíru“. A i ty se rozcházejí. Důsledkem je smutný fakt, že odluku rodičů si prožije bezmála 60 tisíc dětí za rok. Rozhodnutím soudu pak skončí v 90 procentech případů ve výlučné péči matky. Nicméně situace se mění a soudy podle odborníků stále více dbají na práva otců.

Statistika za rok 2018

 • Svěřování nebo ponechávání v péči, včetně svěření pro případ rozvodu, se v minulém roce týkalo 59 089 dětí, z toho:
 • 40 320 dětí dostaly do péče jejich matky 
 • Otcům bylo svěřeno dítě v 3 468 případech
 • Do společné péče obou rodičů šlo 2 354 dětí
 • Do střídavé péče rodičů soudy svěřily 5 726 dětí 
 • Jiný člověk než rodič dostal dítě v 570 případech
 • V 6 651 případech bylo soudní řízení zastaveno

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Analýza iDNES.cz, která se zaměřila na rozhodnutí nejvyšší justiční instituce, Ústavního soudu (ÚS), ukazuje, že se situace mění a soudy stále více dbají na práva otců. Tato rozhodnutí jsou důležitá, protože podle ÚS se zpravidla nižší instance v dalších podobných případech řídí.

Rozvody velmi často provázejí rozepře a hádky rodičů, které zahlcují nižší soudy a protahují řízení. „Opatrovnická řízení nejsou často záležitostí měsíců, jak by tomu mělo být, ale jedná se o letité spory. Řízení zdržují i znalecké posudky, které se zabírají psychickým stavem rodičů, dětí a jejich vzájemnými vztahy. Znalci jsou přetížení a vypracovávání posudku může oddálit rozhodnutí i o půl roku,“ uvedla advokátka Alexandra Floriánová.

Rodiče podávají rozsáhlé důkazy proti svému partnerovi a opakovaně navrhují předběžná opatření. „Rodiče po soudu chtějí, aby rozhodoval o všem, co se dítěte týká od školy, přes očkování až po značku jeho bot,“ potvrzuje advokátka Kateřina Zagorová.

Po neúspěchu u nižšího soudu se rodiče odvolávají a občas spor řeší ústavní stížností, i když nejsou příliš časté. Podle expertů většinou spor k Ústavnímu soudu dotáhne otec dítěte.

Myslíte si, že pomoc Ústavního soudu v rodinných sporech je účinná?

Ano 1156
Ne 296

To je třeba i případ muže, který chtěl své děti vídat i přes týden, a ne jen o víkendu jednou za dva týdny. Nižší soudy jeho žádost zamítly, podle Ústavního soudu je ale třeba vycházet z toho, že být spolu znamená pro rodiče a dítě jeden ze základních prvků rodinného života a v nejlepším zájmu dítěte je zpravidla péče a výchova ze strany obou rodičů. 

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

„Provozní režim pracovního týdne je odlišný od víkendových či prázdninových dní a často přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte, pokud spolu mohou trávit nejen volné dny, ale zažívat také rutinu všedních dní,“ konstatovali v rozhodnutí ústavní soudci, kteří tak dali zapravdu otci.

Nebo další příklad. Se svým dítětem, které bylo v péči matky, se chtěl otec sejít na Štědrý den, což mu bylo soudem zapovězeno. Syna mohl vídat o sudých víkendech a každý sudý rok od 26. do 28. prosince. I jemu dal Ústavní soud zapravdu s tím, že je důležité, aby měli oba rodiče možnost s dětmi trávit svátky a prázdniny.

Důležité nálezy Ústavního soudu

Takové verdikty pomohou do budoucna, protože ovlivní podobné případy už u nižších soudů a rodiče se nebudou již muset obracet na ÚS, což řízení jen prodlužuje a prodražuje.

„Probíhá evoluce rodinného práva a opatrovnického soudnictví,“ potvrzuje předsedkyně Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová a shrnuje tři zásady, které Ústavní soud opakovaně vysílá k veřejnosti.

Až na výjimky mají oba rodiče srovnatelné rodičovské kompetence. Dítě má právo být slyšeno a jeho názor či postoj není možné odmítnout nebo bez důvodů zavrhnout. Pokud se rodiče rozejdou a oba mají zájem o dítě pečovat, pak má být jejich péče srovnatelná. Víkendový styk nemůže tuto péči nahradit.

Zájem dítěte na prvním místě

Ústavní soudci se ve svých rozhodnutích také vyjádřili k otázkám střídavé péče, která znamená, že se ve výchově dítěte střídají oba rodiče, kteří spolu nežijí. Pokud mají oba rodiče o dítě zájem, zajistí jeho potřeby a dítě si to samo přeje, mělo by zůstat v péči obou rodičů. Střídavá péče by ale podle nich neměla být automatickým řešením po rozpadu rodiny. Střídavé péči může bránit například nevhodná komunikace mezi rodiči nebo negativní vztah k novému partnerovi matky či otce.

Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Občas se stane, že soud dítě nevyslechne a to tak nemá možnost vyjádřit svůj názor, i když by si to samo přálo. Ústavní soud ale říká, že dítě má právo být vyslyšeno a že zájem dítěte musí být na prvním místě.

Zaznělo to například ve sporu matky, která před nižšími soudy usilovala o změnu příjmení sedmiletého syna. Soudy však nezjišťovaly názor dítěte, podle Ústavního soudu ho zjišťovat měly. „Učinit závěr o neschopnosti nezletilého docenit dosah případné změny jeho vlastního příjmení bez toho, aby soud s nezletilým hovořil, aby jej vyslechl, a učinil si sám kvalifikovaný názor na jeho duševní a rozumový vývoj v této otázce, je přinejmenším rozporné s Úmluvou o právech dítěte,“ stanovil Ústavní soud.

Kolik musí být dítěti let, aby mohlo být u soudu vyslyšeno? Hranice je dvanáct let. V tomto věku je už dítě schopno říct názor před soudem. Ale i mladší dítě má právo být vyslyšeno. Jeho vyspělost se rozlišuje případ od případu. „Šestileté dítě je nepochybně schopno vyjádřit se k tomu, zda si přeje chodit do školy či nikoliv nebo jestli se mu ve škole líbí,“ míní ústavní soudci.


 • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

U jezera Mondsee zahynul na túře šestiletý chlapec z Česka

Při sestupu z rakouské hory Drachenwand u jezera Mondsee nedaleko Salcburku zahynul v sobotu šestiletý chlapec z Česka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Itálie hlásí třetí oběť koronaviru, jedenáct obcí je v karanténě

Itálie hlásí třetí oběť nákazy koronavirem. V zemi stoupá i počet nakažených, kterých už úřady evidují 132. Pro...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Luxusní nezbytnosti. Pro ženy bez domova je snazší dostat jídlo než vložky

Menstruaci se každý měsíc nevyhne většina žen. Kvalitní vložky a tampóny jsou však drahé, a proto nejsou dostupné všem....

Déšť zvedl hladiny toků, vichr komplikuje dopravu na silnicích i železnici

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině i v jižních Čechách....

VIDEA TÝDNE: Taxikář hulvát, řidič vybržďovač a airbus ve vichřici

S nedělním odpolednem opět přicházíme s nejsledovanějšími videi týdne. Během uplynulých sedmi dní vás nejvíce zaujaly...

OBRAZEM: Začala Matějská pouť, novinkou je padesátimetrové kolo

Matějská pouť odstartovala. Návštěvníci výstaviště v pražských Holešovicích mohou od soboty vyzkoušet více než stovku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...