Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

  19:49aktualizováno  19:49
Oba rodiče by se měli podílet na výchově dítěte stejnou měrou. Styk dítěte s rodičem, který ho nemá v péči, je i v průběhu týdne v jeho nejlepším zájmu, rozhodl Ústavní soud. Zrušil tak rozhodnutí nižších soudů, které nevyhověly otci v jeho přání více se vídat se svými dcerami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řešení všedních radostí a starostí přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte, podotýká Ústavní soud.

V roce 2015 se matka s dcerami, kterým je nyní deset a osm let, přestěhovala z města, kde dříve i s mužem žili. Dva roky se rodiče dokázali na styku s dětmi domluvit. Otec se přestěhoval také, aby byl svým dcerám nablízku.

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Poté matka podala návrh na svěření dětí do své péče. Otec nejdříve požadoval střídavou péči, ale poté svůj návrh změnil na rozšířený styk. Soud v Rychnově nad Kněžnou svěřil děti do péče matky a otci stanovil styk s dcerami následovně: každý sudý týden od pátku do neděle a každou středu a čtvrtek od 15 hodin do 17:30. 

Otec ale podal odvolání ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Namítal, že by děti v těchto časech pouze převáděl mezi zájmovými kroužky. Soudu navrhoval, že kdyby u něj dcery přespávaly i během týdne, lépe by si u něj děti zvykly.

Krajský soud však rozhodnutí okresního soudu potvrdil. Podle soudu by se „stěžovatelův požadovaný rozsah styku blížil střídavé péči, pro kterou nezletilé ještě nedozrály“. Podle soudu v Hradci Králové je i doprovázení na kroužky péče o děti a stanovený styk je dostatečný k tomu, aby otec mohl vztah s dcerami rozvíjet a sbližovat se s nimi. 

09.prosince 2019 v 14:08, příspěvek archivován: 09.prosince 2019 v 15:33

Styk dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, i v průběhu pracovního týdne, je zásadně v jeho nejlepším zájmu: https://bit.ly/2LAr73g Stěžovatel je otcem dvou nezletilých dcer. Poté, co se s nimi jejich matka odstěhovala do jiného města, přestěhoval se rovněž a u soudu neúspěšně bojoval nejprve o střídavou péči a posléze alespoň o rozšířený styk. Ústavní soud se však narozdíl od obecných soudů nedomnívá, že by že přemísťování nezletilých mezi školou a kroužky bylo dostatečné pro to, aby stěžovatel s nezletilými rozvíjel svůj vztah, výchovně na ně působil a odstraňoval psychologické bariéry.

Nejlepší zájem dítěte

Otec se obrátil na Ústavní soud, který jeho návrhu naopak vyhověl. 

„Ústavní soud opakovaně zdůrazňuje, že při rozhodování o styku dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, je třeba vycházet z pravidla, že oba rodiče by se v zásadě měli podílet stejnou měrou na péči a výchově dítěte, přičemž styk dítěte s rodičem, který jej nemá v péči, i v průběhu pracovního týdne je zásadně v jeho nejlepším zájmu. Řešení starostí a radostí všedního dne totiž přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte,“ uvedli soudci v nálezu.

Děti mají právo být u líčení, která se jich týkají, řekl Ústavní soud

Podle Ústavního soudu je vyjádření odvolacího soudu proti závazné judikatuře, která zdůrazňuje, že co největší naplnění rovné rodičovské péče má být cílem rozhodování o úpravě poměrů nezletilých dětí.

„Konstatování odvolacího soudu, že přemísťování nezletilých mezi školou a volnočasovými aktivitami je dostatečné pro to, aby stěžovatel s nezletilými rozvíjel svůj vztah, výchovně na ně působil a odstraňoval psychologické bariéry, je ve vztahu k argumentaci stěžovatele a s přihlédnutím k reálné snaze stěžovatele přizpůsobit svůj život co nejvíce potřebám nezletilých, zcela paušalizující, hraničící se svévolí,“ zakončili ústavní soudci. 

Starosti a radosti všedních dnů

Podobný případ řešili soudci Ústavního soudu i letos v květnu. Otec se chtěl s dětmi stýkat i přes týden, a ne jen o víkendech jednou za dva týdny. Okresní i krajský soud jeho požadavek zamítly a přijaly stanovisko, že „by se v daném případě neměl měnit zažitý režim víkendových styků stěžovatele a dětí jednou za dva týdny.“

I otec má právo strávit s dítětem Vánoce, rozhodl v kauze Ústavní soud

Podle Ústavního soudu je třeba vycházet z premisy, že být spolu znamená pro rodiče a dítě jeden ze základních prvků rodinného života a v nejlepším zájmu dítěte zpravidla je péče a výchova ze strany obou rodičů. 

„Provozní režim pracovního týdne je odlišný od víkendových či prázdninových dní a často přispívá k prohloubení vztahu a posílení vazby rodiče a dítěte, pokud spolu mohou trávit nejen volné dny, ale zažívat také rutinu všedních dní spjatou s většími i menšími povinnostmi, starostmi i radostmi a vůbec aktivitami odlišnými od průběhu volných dní,“ konstatoval Ústavní soud. Společné prožívání všedních dní může u dětí i rodičů přispívat k žádoucímu vnímání společného času a stylu jako přirozené části životů, rodinného zázemí a vazeb. 

Autor:

  • Nejčtenější

Ve Wu-chanu lidé kolabují v ulicích. Nová nemocnice musí stát do šesti dnů

Lidé omdlévající na ulici, přeplněné nemocnice a těla zesnulých ležící na chodbách. Kvůli nebezpečnému koronaviru už v...

V Budějovicích nákazu koronavirem nepotvrdili, lékaři prověřují tři případy

Již několik podezření na koronavirus prověřují hygienici napříč Českem. Na Opavsku jde o ženu a muže, kteří před časem...

Řidič srazil autem čtyři děti na hlídaném přechodu před školou

Čtyři děti na hlídaném přechodu pro chodce srazil po sedmé hodině řidič osobního auta v Rohovládově Bělé na Pardubicku....

Africká aktivistka zmizela ze snímku s Gretou, označila to za rasismus

Ugandská klimatická aktivistka Vanessa Nakateová na sociálních sítích mluví o rasismu v médiích poté, co byla vyříznuta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premiér Babiš svolal na pondělí kvůli koronaviru Bezpečnostní radu státu

Ve vietnamské nemocnici leží kvůli novému koronaviru český občan. Informaci, kterou zveřejnily vietnamské zpravodajské...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Válková kvůli článku o práci s Urválkem podala trestní oznámení

Vládní zmocněnkyně pro lidská a poslankyně za hnutí ANO Helena Válková podala trestní oznámení pro pomluvu kvůli článku...

Na pastvině nedaleko Plzně ležel mrtvý beran, podle stop ho zabil vlk

Problém s divokými vlky, kteří na Šumavě decimují stáda hospodářských zvířat, poznali nedávno i farmáři ve Vochově...

Rizika koronaviru pro Čechy zhodnotí v Rozstřelu hlavní hygienička

Nový typ koronaviru už dorazil i do Evropy, Česko zatím hlásí několik nepotvrzených případů. Na nebezpečí, jež mohou...

Zrušení povinné maturity z matematiky prošlo ve Sněmovně prvním kolem

Poslanci podpořili v prvním čtení vládní návrh zákona na zrušení povinné maturity z matematiky. Jak zákon dopadne při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz