Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

  20:02
Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti, se cítí nepochopení, když se během soudního procesu setkávají právě jen s nimi. Mají pocit, že jim nerozumí a že soudkyně při svěřování dětí do péče preferují matky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

David (jméno na jeho přání redakce změnila) vídá své děti jednou za týden a každý druhý víkend. S bývalou ženou se soudí už sedm let a konec sporu je zatím v nedohlednu. 

Když David a jeho manželka zjistili, že jim manželství nefunguje, rozhodli se jít od sebe. Z bytu se David na žádost své bývalé ženy odstěhoval a vypadalo to, že se pár na péči o děti domluví. Jenže pak žena začala bránit otci děti vídat. „Říkala, že jsou děti unavené. Že to nejde. Hledala důvody, proč děti vidět nemůžu,“ svěřil se David redakci iDNES.cz. 

Než se případ dostal k soudu, trvalo to půl roku. Mezitím se David k dětem téměř nedostal. „Ženy mají občas tendenci zadupat chlapa do země. Ať to stojí, co to stojí,“ myslí si. Podle něj mu bývalá žena chtěla co nejvíce ublížit. U soudu pak děti řekly, že chtějí zůstat u matky, protože si už nepamatovaly, že to před půl rokem fungovalo jinak. 

David je toho názoru, že otec má v opatrovnickém řízení omezenou šanci něčeho dosáhnout, což mu potvrdili i advokáti. Podle Davida stále platí pravidlo, že žena se stará o děti a muž vydělává peníze. „Soudkyně se mnou jednala jako s někým, kdo o dětech nic neví. Cítil jsem beznaděj. Sebrali mi děti a zbytek života budu sám,“ popsal otec své pocity poté, co vyslechl soudní verdikt: Děti se svěřují do výlučné péče matky. 

Otcové mají pocit, že jim soudkyně nerozumí

Na okresních soudech zaujímají ženy dvě třetiny pozic z celkového počtu soudců a soudkyň. Na opatrovnických odděleních pak jednoznačně převládají. Na všech náhodně vybraných opatrovnických soudech, na které se redakce iDNES.cz zaměřila, je vyšší podíl žen než mužů. Například na opatrovnickém oddělení okresního soudu na Praze 4 je deset žen a jeden muž, v Mostě je sedm žen a dva muži, v Hradci Králové je šest žen a žádný muž.

Statistika za rok 2018

 • Svěřování nebo ponechávání v péči, včetně svěření pro případ rozvodu, se v minulém roce týkalo 59 089 dětí, z toho:
 • 40 320 dětí dostaly do péče jejich matky 
 • Otcům bylo svěřeno dítě v 3468 případech
 • Do společné péče obou rodičů šlo 2 354 dětí
 • Do střídavé péče rodičů soudy svěřily 5 726 dětí 
 • Jiný člověk než rodič dostal dítě v 570 případech
 • V 6 651 případech bylo soudní řízení zastaveno

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti

Podle bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu a bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové se muži často cítí zklamaní z toho, že jejich případy dostávají do rukou jenom ženy. Mají pocit, že jim soudkyně nerozumí. 

Podobný názor dříve vyjádřila i ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková. „Pro otce, který se chce domoci styku se svými dětmi, je problematické, když naráží jenom na soudkyně, které se ho mnohdy ptají, jak dobře umí vařit,“ tvrdí.

To, že na opatrovnických soudech sedí většina žen, vnímá jako problém například advokát Jan Vučka, podle kterého musí být rozhodování soudů vyvážené. „U exekucí a sporů ze směnek je to lhostejné, ale u rodinných věcí musí justice vzbuzovat důvěru veřejnosti, že není vychýlená ve prospěch jednoho pohlaví,“ řekl advokát pro iDNES.cz. Podle něj jsou muži a ženy odlišní a často vnímají totožné věci jinak.

„Pokud se má rozhodovat o soužití rodičů a dětí, je prostě nezbytné, aby různé pohledy byly u soudu zastoupeny rovnou měrou. Osobně mě jako otce děsí představa, že podle vedení některých soudů je dítě něco méně důležitého než auto nebo zaměstnanecký poměr. To svědčí o děsivém odlidštění a odtržení části justice od reálného světa,“ zakončuje Jan Vučka, který je otcem podle svých slov šťastného dítěte ve střídavé péči.

Problémy opatrovnického soudnictví

Podle Markéty Novákové, propagátorky cochemského modelu souzení v Česku, je rodinné právo velmi těžkou disciplínou, ve které není důležitá jen aplikace paragrafů. Stejně podstatná je pro soudce i práce s lidmi, zásadní je schopnost komunikovat a mít potřebné znalosti z psychologie a sociální práce. 

Cochemský model

 • Vznikl v roce 1991 v německém kraji Cochem-Zell. Jejím autorem je opatrovnický soudce Jürgen Rudolph.
 • Cochemská praxe je rozhodování o dětech, při kterém všechny zúčastněné instituce ve vzájemné spolupráci vedou rodiče k převzetí odpovědnosti za budoucí život jejich dětí. 
 • Otázkou tedy není, kdo z nich bude mít dítě v péči, ale jak bude mezi ně péče rozdělena.
 • Vždy je preferována dohoda rodičů před názorem soudu.
 • Řízení probíhají velmi rychle a účastníci a advokáti jsou soudem vedeni k bezkonfliktnímu jednání.
 • Více jsme popsali zde: Vše pro dítě. Úřady i rodiče má u rozvodu zkrotit německá praxe.

„Obecně si myslím, že je velmi přínosné, když je poměr žen a mužů v různých profesích co nejvyrovnanější a přála bych to i opatrovnické justici,“ sdělila pro iDNES.cz Nováková. Podle ní ale problémy opatrovnických soudů tkví v jiných oblastech než v otázkách genderové rovnosti.

Soudce Martin Beneš, který podle cochemské praxe soudí na opatrovnickém oddělení okresního soudu v Mostě chápe, že se otcové nemusí cítit ve feminizovaném systému dobře, ale stejně jako Nováková si nemyslí, že v pomyslné rovině ženy versus muži tkví problém opatrovnického soudnictví. Problém je podle něj v nastavení systému a v tom, že jsou rodiče v opatrovnickém řízení souzeni namísto toho, aby jim stát nabídl účinnou pomoc při snižování jejich konfliktů a pomohl jim při uzavření dohody. 

Mají ženy pro opatrovnické právo předpoklady?

Názory na to, jestli by opatrovnické justici prospělo více mužů – soudců se různí. Neshodují se na tom ani odborníci z právnického světa. Podle Unie rodinných advokátů je genderová teorie nesmyslná a nelze z ní nic vyvozovat. Předsedkyně Unie Daniela Kovářová je toho názoru, že ženy tíhnou k jiné práci než muži a pro opatrovnickou problematiku mají předpoklady stejně jako muži například ke stavebnictví. 

Česká justice jako pánský klub. Soudkyně dominují, ale nahoře vládnou muži

Naopak novojičínský soudce Vladimír Polák, který stejně jako Beneš rozhoduje o opatrovnických sporech pomocí cochemského modelu si myslí, že by byl větší podíl mužů pro opatrovnickou justici přínosný. „Už jen kvůli nabourání stereotypu, že o dětech rozhodují ženy, které je automaticky svěřují do péče žen.“

Podle Poláka je možné, že se někteří otcové cítí nepochopení. „Jejich dojem může být navíc umocněn průběhem celého jednání. Existuje stereotyp, že matka je plně kompetentní k péči o dítě. U otců tomu tak někdy nebývá a jsou jim pokládány otázky, které směřují k tomu, aby svou kompetenci prokazovali. Ptají se jich na otázky, jestli umí uvařit teplou večeři nebo jestli někdy dítě přebalovali,“ zakončuje Polák.

Podíl soudců a soudkyň v české justici

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

 • Nejčtenější

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Horor v Brazílii. Nad jezerem s čluny se utrhl kus skály, zemřelo 10 lidí

Deset obětí a 32 zranění si vyžádalo neštěstí u jezera Lago de Furnas na jihu Brazílie. V sobotu se tam ulomil obrovský...

Bakterie, která zabila šéfa europarlamentu, žije v potrubí. V Česku jí přibývá

Premium Bakterie legionella, která se stala osudnou předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, se v posledních letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepřijatelné, říká o výroku Pekarové předchůdce Vondráček. Vadí i Zahradilovi

Výrok o vyhnání maďarského premiéra Viktora Orbána, který zazněl od předsedkyně TOP 09 a zároveň současné předsedkyně...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

 • Další z rubriky

Ředitelé nemají čas na učitele ani žáky. Napravit to má nový kurz

Ředitelé českých škol denně bojují s nikdy nekončící byrokracií, kterou jim zhoršuje i covidová situace. Podle studie z...

Možná zvýšíme spotřební daň, přiznal Jurečka plán koalice na úspory

Ačkoliv vládní koalice slibovala, že nebude zvyšovat daňovou kvótu, sazba spotřební daně možná poroste. V diskusním...

Nejmladší výsadkář zemřel na útěku. Osudnou se mu stala špatně ukrytá vysílačka

Premium Krycí název Steel přisoudili čeští zpravodajci v Londýně operaci, do niž před 80 lety nasadili nejmladšího českého...

Malostranský zápisník: A soutěž o nejpitomější výrok týdne vyhrává…

Premium Jak si česká Davidka vyšlápla na maďarského Goliáše. Kdo je, vlastně už není, v české Sněmovně anatomickou kuriozitou?...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...