Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

  7:01aktualizováno  7:01
Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z mála v Česku a první v Jihomoravském kraji postupuje podle tzv. cochemského modelu. Přestože na Západě se již dlouhá léta běžně praktikuje, u nás jde zatím spíše o unikát.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Jeho cílem je donutit rodiče, aby se na péči sami domluvili a ubránili děti před dalším stresem.

„Novou metodou chceme zrychlit celé řízení a zejména přimět rozcházející se partnery, aby se naučili řešit věci mezi sebou. V budoucnu si s dalšími komplikacemi lépe poradí,“ vysvětlila změnu přístupu hodonínská soudkyně Kateřina Skřivánková.

V praxi vypadá nový postup tak, že soud před zahájením samotného jednání nejprve doporučí rodičům odbornou pomoc. K ruce jim je soudní tajemnice, která s nimi probere celou situaci a navrhne další postup. Současně zajistí i termín u psychologa nebo v poradenském centru, se kterým soud spolupracuje.

Teprve když jsou vyčerpány všechny možnosti a není možná dohoda, soud zahájí řádné řízení.

„Kritiky rodičů se neobáváme, protože chápou důvody, které nás k zavedení nového modelu vedly. Většina se nakonec dohodne a k soudu s řešením dorazí dříve, než mají určený termín,“ dodala Skřivánková.

Zakladatelka spolku Cochem Markéta Nováková tvrdí, že podle statistik se díky novému přístupu nakonec domluví až devadesát procent rodičů.

„Snažíme se přimět co nejvíce soudů, aby cochemský model využívaly. Aktuálně máme navázanou spolupráci s dvacítkou soudů. Na jižní Moravě je to pouze Hodonín,“ poznamenala Nováková, která je průkopnicí metody v Česku.

K metodě se zatím přiklánějí jen jednotliví soudci

Tuto praxi podporuje i Soudcovská unie v čele s prezidentkou Danielou Zemanovou. Spolupracuje i se soudci, kteří přímo řeší opatrovnictví.

Cochemský model

Vznikl v roce 1992 v německém regionu Cochem-Zell v souvislosti s legislativní změnou v oblasti sociálněprávní ochrany dětí. Postupně se tato metoda rozšířila do dalších spolkových zemí i do zahraničí. Zejména ve skandinávských státech, ale také v Británii nebo Japonsku nachází své příznivce a má úspěch. Spočívá v tom, že se všichni účastníci sporu – právní zástupci, odbory péče o děti, soud a soudní znalci – snaží rodiče dovést k dohodě ohledně péče o jejich děti, kterou sami nebo s jejich pomocí sestaví. Cílem je dobro dítěte a jeho právo na oba rodiče.

„Doporučujeme soudům, aby cochemský model přijaly. Nařizovat to ale nikomu nemůžeme, záleží na jejich vůli,“ uvedla Zemanová.

Soudů, jež revoluční metodu původem z Německa zcela přijaly, je v Česku jen pár.

„Zatím jde většinou o jednotlivé soudce. Hodonínský případ je stále spíše výjimečný,“ podotkla Zemanová.

Průkopníky jsou v tomto směru okresní soudy v Mostě a Novém Jičíně, kterými se v Hodoníně inspirovali.

„Vždy je lepší, aby se rozcházející se partneři sami domluvili. Lépe pak spolu vyjdou, když třeba nastanou další potíže. Také nepovažuji za vhodné, aby soudy rozhodovaly o dalším osudu všech rodin po rozvodu, když se dnes rozchází každý druhý pár. Taková praxe fungovala za minulého režimu. Do všeho hned vstupoval stát, společnost se však dnes ubírá jiným směrem,“ vysvětlil předseda Okresního soudu v Mostě Martin Beneš.

Otcové jsou tlačeni, aby ustoupili, tvrdí Unie otců

Ten navíc zdůraznil, že také naprostá většina advokátů se snaží své klienty dovést ke shodě. Nicméně část právních zástupců je naopak utvrzuje v pocitu, že je potřeba spor vyhrotit, a „pomáhají“ jim v tom.

Dítě na prvním místě, snaží se soudci

Rodiče i advokáti jsou často proti

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové nikdo nemůže právnímu zástupci doporučit, natož přikázat, aby upřednostnil smír před pokyny svého klienta.

„A důvody, proč jej advokát k dohodě nevede, mohou být různorodé. Někdy to například může být skutečně jeho nezměnitelný postoj k celé záležitosti,“ podotkla.

Podobný názor má i jeden z nejznámějších českých právníků Tomáš Sokol. „Zkuste si představit, že byste si najala právního zástupce na věc, na které vám velice záleží. A postupem času byste nabyla dojmu, že si od vás ten advokát drží distanc a nedělá všechno, co by měl,“ ilustroval obtížnost postavení advokátů.

Výhrady ke způsobu, jakým české soudy cochemský model praktikují, má i Unie otců. „Původní myšlenka je správná. Má se rovnocenně komunikovat s oběma rodiči. Jenže u nás jsou otcové cíleně tlačeni k tomu, aby ustoupili matce,“ prohlásil místopředseda unie Aleš Hodina.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Najdete na iDNES.cz