Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zima může přihnat vlnu uprchlíků. Musíme je rozdělit do krajů, radí experti

Ačkoliv nyní počet nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny klesá, na podzim může intenzita uprchlické vlny opět vzrůst. A to kvůli nedostatku energií nebo dokonce i jídla. Ačkoliv je stát připravený pomáhat i na podzim, zda budou stále otevřená třeba asistenční centra, je zatím otázkou. Některé kraje navíc uvádí, že další kapacity už nemají.

Uprchlíci z Ukrajiny stáli už brzy ráno před pražským centrem, které se opět otevřelo. (11. července 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Zatímco v prvních dnech a týdnech po začátku ruské invaze na Ukrajinu udělovalo Česko tisíce až desetitisíce víz dočasné ochrany denně, nyní se čísla pohybují v řádu stovek. S příchodem podzimu a zimy by ale mohly počty uprchlíků opět vzrůst.

„Uprchlická vlna, která k nám mířila teď v období jarních měsíců, může s příchodem zimy ještě narůst,“ popsal minulý týden ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka při představování priorit českého předsednictví v Evropském parlamentu.

Polovina uprchlických domácností má dítě mladší 5 let, ukazují data MPSV

„Může přijít situace, kdy mnoho lidí na Ukrajině nebude mít zajištěné dodávky energií a budou hledat přístřeší, bezpečné místo a může znovu narůst míra intenzity příchodu uprchlíků do členských států Evropské unie,“ dodal.

S jeho tvrzením přitom souhlasí i experti. Další vlna uprchlíků z Ukrajiny je podle nich v podzimních a zimních měsících pravděpodobná. „Konflikt nekončí, naopak se ukazuje na posledních událostech, že Rusko je ochotné ostřelovat civilní cíle ve vnitrozemí. Vyvolání uprchlické vlny je součástí ruské taktiky,“ popsal Jan Černý z neziskové organizace Člověk v tísni.

Kromě jídla a energie podle něj budou na západní Ukrajině chybět i místa pro uprchlíky, kde přečkat zimu. „Současná kolektivní centra fungují jen díky letnímu počasí, chybí infrastruktura pro zimní bydlení. To jsou další faktory, které mohou posunout vnitřní uprchlíky z Ukrajiny dále do Evropy,“ upozornil.

Další odborníci jsou zdrženlivější – záleží podle nich třeba na tom, jak se bude vyvíjet válka. Česko by ale každopádně mělo být na tuto možnost připravené.

Problémy: Ubytování, školy a školky, lékaři

Případná další vlna uprchlíků by mohla a nemusela být problémem. Třeba pro Prahu, která již delší dobu deklaruje přeplněnost, by další příliv lidí z Ukrajiny představoval zátěž. „Ubytovací kapacity hlavního města Prahy jsou nadále zcela vyčerpané,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Z dalších krajů zaznívá, že s ohledem na ubytování by další vlnu zvládli. Problém by mohl být v jiných aspektech. „Z hlediska ubytování si to i dovedeme představit. Ale v některých našich oblastech jsou velký problém kapacity škol a školek. V případě lékařské péče, především pak stomatologické a pediatrické, jsme už daleko za hranicemi možností,“ popsal hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

„Zatím se daří zajišťovat všechny potřebné kapacity, dokonce s určitými rezervami. I když aktuálně uprchlická vlna slábne, nepolevujeme v naší činnosti, která spočívá v aktivním vyhledávání a zajišťování ubytovacích kapacit, práce pro ukrajinské občany, ale také v pomoci v nejrůznějších oblastech života,“ uvedla zase Nikola Birklenová, mluvčí Moravskoslezského kraje. Ten by tak podle ní případné zesílení uprchlické vlny zvládl.

Průzkum: Češi souhlasí s přijímáním Ukrajinců, trvale je tu chce jen zlomek

Eva Davidová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, uvedla, že pokud by k dalšímu masivnímu příchodu uprchlíků do Česka došlo, je resort připravený pomáhat všemi stávajícími nástroji. „Včetně podpory formou humanitární dávky i solidárního příspěvku pro domácnosti, které držitele dočasné ochrany ubytovávají. Velký důraz také klademe na integraci uprchlíků,“ ubezpečila.

Zda budou kraje provozovat krajská asistenční centra pomoci uprchlíkům i po 1. září, kdy končí jejich centrální řízení, zatím regiony rozhodnuté nejsou. „V září se uvidí,“ řekl třeba hejtman Schrek.

Že rozhodnutí teprve přijde, avizuje třeba i Jihomoravský kraj. „Dokážeme v našich podmínkách zabezpečit provoz v dalších měsících,“ konstatovala mluvčí Alena Knotková.

Černý upozorňuje, že může dojít na situaci, kdy kraje v září stejně jako hlavní město Praha v červnu asistenční centra zavřou ve snaze odradit uprchlíky od příchodu do jejich regionu. „Takže tady budeme mít soutěž různých systémů a kraje budou bránit status quo. Tedy žádné navyšování i tam, kde kapacity mají,“ míní.

Nově příchozí v horší situaci

Právě rozmístění uprchlíků rovnovážně po celé republice je věc, kterou zdůrazňují všichni oslovení experti jako klíčovou pro zvládnutí případného příchodu dalších uprchlíků.

„Uvnitř země by vláda a krajské samosprávy měly nastavit takový systém, který bude poskytovat výhody těm uprchlíkům, kteří se přestěhují do méně exponovaných krajů, a naopak znevýhodní ty, kdo budou chtít zůstat v přelidněných regionech, jakými jsou Praha či Jihomoravský kraj,“ uvedl Vít Novotný, odborník na migraci a analytik z Martensova centra v Bruselu. Toho by podle něj bylo možní dosáhnout třeba odstupňováním dávek a příspěvku na ubytování.

Organizace v Česku pomáhající Ukrajincům dostanou od USA přes 10 milionů dolarů

„Stát by měl uprchlickou agendu udělat výkonem státní správy a nespoléhat na dobrovolné nekoordinované aktivity hejtmanů, hejtmanek, starostů, starostek, učitelek, učitelů a vedení škol,“ potvrzuje Černý z Člověka v tísni.

Robert Stojanov, expert na migraci z brněnské Mendelovy univerzity, míní, že méně zatížené kraje by se měly samy snažit uprchlíky přilákat a vnímat situaci jako příležitost. „Nyní nedokážeme uprchlíky přirozeně motivovat k přechodu do regionů mimo Prahu a Brno. Je naprosto přirozené, že lidé ze zahraničí do těchto center směřují. Je ale třeba vytvářet přirozenou motivaci pro odchod do regionů,“ řekl.

Kromě toho by podle něj měl stát třeba začít nabízet uprchlíkům půjčky, aby jim umožnil začít třeba podnikat a postavit se tak na vlastní nohy.

Upozorňuje, že případní nově příchozí uprchlíci ale budou mít situaci na podzim těžší. Jednak kvůli omezení pomoci ze strany států, jednak kvůli menším kapacitám ubytování. Kromě toho hraje roli ale i menší solidarita. „Myslím ale, že do budoucna se bude vztah k ukrajinské menšině zase zlepšovat,“ podotkl. Lidé si totiž podle něj zvyknou.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Nepodřizujte se migračnímu paktu, vyzval Fialovu vládu šéf poslanců SPD

19. dubna 2024  5:40,  aktualizováno  11:15

Přímý přenos Tři a půl hodiny čtvrteční debaty o migračním paktu opozici nestačilo. „Je to největší ohrožení...

StarDance 2024

15. dubna 2024  9:18,  aktualizováno  19.4

Česká televize na podzim odvysílá další, už třináctou, řadu soutěže StarDance. V desítce osobností,...

Policie stíhá šest lidí kvůli korupci s byty v Brně, jde o další případ

19. dubna 2024  10:57

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili šest lidí kvůli...

Zloději očesali nové vozy u autosalonu, škoda se šplhá ke dvěma milionům

19. dubna 2024  10:47

Dva muži s pestrou trestní minulostí způsobili škodu za téměř dva miliony korun, když se v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...