Česká výplata rozhodla o cizině, tři roky pracovala v arabské nemocnici

  19:56
Tři roky pracovala dětská fyzioterapeutka Věra Lantelme v nemocnici v Saúdské Arábii. Do ciziny se rozhodla odjet náhle, když si jednoho dne počítala výplatu. A nelituje. Naprosto odlišnou kulturu, zákaz řízení a vycházení v doprovodu mužů vykompenzoval vysoký plat a příjemné zázemí.

Věra Lantelme s kolegyněmi v rijádské nemocnici | foto: Archiv Věry Lantelme

"Jednou jsem tak šla s výplatou domů a říkala jsem si, že jsem studovala a za takovou sumu pracovat nebudu," vzpomíná Věra Lantelme. V roce 2002 proto oslovila pracovní agenturu. V Evropské unii nebylo lehké získat místo, protože Česko ještě nebylo členem. Po dvou letech přišla nabídka ze Saúdské Arábie.

"O české pracovníky tam byl velký zájem. Saúdové sem jezdili do lázní, znají českou péči a velice si našich znalostí i českých zdravotníků váží. Jedni z mála vědí, kde leží Česká republika," přiznala Lantelme. Po pohovoru a prokázání jazykových schopností následovalo zasvěcení do tamních zákonů a restrikcí.

Do ropné monarchie odjela v třiatřiceti. "Neměla jsem rodinu, manžela jsem si našla až tam, strávit tři roky v naprosto cizím prostředí pro mne tedy nebylo nijak složité," popisuje. V Rijádu nakonec pobyla šest let. Tři pracovala v rehabilitační nemocnici, kde zakládala oddělení hipoterapie. Další tři prožila s manželem a dcerou. To už pracovala pro nemocnici externě a měla soukromou klientelu.

Mezinárodní osada hlídaná transportéry

Nemocnice v Rijádu tehdy zaměstnávala na dvanáct set lidí a byla největší rehabilitační nemocnicí na Blízkém východě. "Pracovalo tam asi deset Čechů terapeutů a třicet českých sester. Nejvíce tam ale bylo Filipínců, Malajsijců, Američanů, Jihoafričanů a pár Britů," uvedla Lantelme.

Zdravotníci bydleli v takzvaných compoundech, tedy luxusních osadách obehnaných zdmi a hlídaných transportéry. "Tři zaměstnankyně nemocnice bydlely v jedné vile. Každá měla k dispozici svůj pokoj, dohromady jsme sdílely kuchyň a obývací pokoj. V osadě bylo sportoviště a několik bazénů," popsala zdravotnice.

Ubytování českých lékařů v saúdskoarabském Rijádu

I když zdravotníci rijádské nemocnice žili tak trochu "ve zlaté kleci", měli možnost vyjíždět ven na výlety, za zábavou či za nákupy. Bylo nutné se ale přizpůsobit tamní kultuře.

"Abychom se mohly po městě svobodně pohybovat, nosily jsme jejich typické černé ženské oblečení. Obličeje a hlavu jsme si halit nemusely. Vevnitř v kempu jsme samozřejmě mohly chodit i v plavkách a chovat se normálně. Zaměstnanci nemocnice měli své taxikáře na nákupy, nebo se organizovaly autobusy na výlety. Vždy se ale bylo nutné přizpůsobit jejich pravidlům," přiznala Lantelme.

Přísné zákony platí obzvlášť pro ženy. Na veřejnosti se žena nesmí objevit v doprovodu muže, pokud to není její otec, bratr nebo manžel. Nesmí řídit auto. "Restrikce vůči ženám je opravdu silná a my svobodné Evropanky ji jen těžko chápeme, byl to pro mě šok. Nicméně jsme tam všichni jeli dobrovolně a mohli jsme se kdykoli sbalit a odjet domů," míní. V zaměstnání ale měla stejná práva a povinnosti jako muži.

Alkohol si Češi vynahradili po svém

V Saúdské Arábii je zakázané jíst vepřové maso nebo pít alkohol. "S jídlem absolutně problém nebyl, měli jsme k dispozici vším zásobené supermarkety a v nemocnici byla kantýna, kde se vařilo mezinárodně. A alkohol si čeští pracovníci vyřešili po svém. Protože nebyl k sehnání, vařili si podomácku pivo a nechali zkvasit vše, co našli - třeba datle nebo i rýži," vzpomínala fyzioterapeutka.

V Saúdské Arábii se změnil i její osud. Po deseti dnech pobytu si na večírku našla svého manžela, který pochází z Francie. "Tři roky v naprosto odlišné zemi proto pro mne těžké nebyly, ale pro lidi, kteří v Česku nechali partnery, děti, rodinu, to muselo být hodně složité," přiznala.

Věra Lantelme s českou kolegyní při hipoterapii

Věra Lantelme na výletě do hor

Naopak ji příjemně překvapilo uvítání Čechů. Pacienti o jejich příjezdu věděli dopředu, měli připravené pozdravy a těšili se na české odborníky. "Šli jsme po chodbě a pacienti na nás křičeli: 'Ahoj!'. Naše americká šéfka si o nás myslela, že v Čechách snad žijeme na stromech, ale po půl roce přišla s tím, že i ona je velmi překvapená, že máme znalosti a schopnosti," popsala Lantelme.

Když má srovnat praxi tady a v Saúdské Arábii, vyhrává cizina. Fyzioterapeuti mají na své pacienty více času a nepřijímají je jako na běžícím pásu. A zdravotníci se tam chovají k pacientům uctivěji a lépe s nimi komunikují.

"Nyní pracuji v soukromém zařízení, kde hodně záleží na tom, chovat se ke klientům hezky. Ale já už se k pacientům ani jinak chovat nechci," dodala.

Vysoké platy kompenzují přísné zákony

Do Saúdské Arábie jezdí i nyní, i když jen soukromě, protože manžel se tam za prací vrátil. "Ale žít natrvalo bychom tam nikdy nechtěli, rozdíly jsou moc velké a rozhodně bychom tam nechtěli vychovávat dceru," připustila.

Zahraniční zkušenost si nemůže vynachválit. "Vždy mne rozčílí, jak si zdravotníci stěžují na svůj plat tady, přitom nikomu se do zahraničí nechce. Když jsme sháněli za mne náhradu, trvalo to hodně dlouho," uzavírá s tím, že už tenkrát si tam vydělala osmkrát více než tady.

Zdravotníci v Saúdské Arábii mají zaplaceny i letenky, ubytování, dopravu do práce. Jediné, co si zdravotníci hradí, je stravování a volný čas. Země totiž penězi kompenzuje striktní zákony.

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trump uspěl v Missouri i Michiganu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry

2. března 2024  20:21

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil na republikánském volebním shromáždění v Missouri a...

Podstrčil jsem mu knížky Remarqua, teď si to vyčítám, říká otec. Káju zabil granát

2. března 2024

Premium Táta mu chtěl zlomit ruku, aby ho udržel doma. Nestačilo. Teprve dvaadvacetiletý Karel Kučera...

Húsíové potopili v Rudém moři první loď. Rubymar šla ke dnu

2. března 2024  19:47

Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S...

Rusku během války přibyla „armáda invalidů", zaplnila by krajské město

2. března 2024  19:21

Počet invalidů v Rusku zaznamenal rekordní růst od dob první války proti čečenským separatistům....

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...