Stačí heslo jako ze školky a víte, kolik bere soused na podpoře

  1:03aktualizováno  1:03
Testovací verze nového systému výplaty dávek obsahuje reálná osobní data úřadů o nezaměstnaných. Je však chráněn laxním heslem jako ze školky. U ostré verze sice má každý úředník přiděleno své heslo, neodpovídá ale citlivosti dat. Úředníci si ho mezi sebou navíc často sdílejí, ministerstvo ale systém i nadále obhajuje.

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Zcela konkrétní údaje skutečných nezaměstnaných obsahuje testovací verze databáze, kterou v novém systému výplaty dávek používají úřady práce. Připojit se k ní lze z jakéhokoliv počítače na světě po vyplnění primitivního hesla, jak zjistila redakce MF DNES během několika vteřin. To obsahuje číselnou řadu, kterou by nedovolila ani banka jako PIN u platební karty.

Příkladem může být pan AB, který přišel před měsícem o práci. Pracoval ve firmě CD. Výpověď mu dal zaměstnavatel. Na dávkách bere tolik a tolik a příští měsíc dostane o pět stovek méně. Jednou vynechal schůzku s úředníkem bez omluvy. A aby nebyla mýlka, o koho jde, dozvíte se i rodné číslo a adresu trvalého bydliště.

To vše lze z testovací verze zjistit.

Lze tento průšvih s nechráněnými daty vysvětlit chybami úředníků, kteří novou databázi testují? Ne. Testovací  verze má totiž stejnou úroveň ochrany jako ostrá verze, která běží od začátku roku.

Ostrá verze sice dává každému úředníkovi unikátní heslo, ale její ochrana zdaleka neodpovídá citlivosti dat. Starou verzi systému chránily čipové karty. K té nové se po zadání hesla připojíte z jakéhokoli počítače.

Úředníci hesla sdílejí. V pořádku, hájí se ministerstvo

A hesla se v praxi rovněž sdílejí. Úředníci v hektických týdnech dodělávali práci doma, připojovali se ze svých osobních počítačů. A na jedno heslo se do databází žadatelů hlásilo běžně více lidí, což paradoxně zaměstnancům nařídilo samo vedení ministerstva a úřadu práce.

"Je potřeba velmi silně zdůraznit, že zaměstnanci, kteří nemají přiřazenou roli, mohou bez problémů pracovat na principu zdvojené či násobené identity, tedy na jedno jméno a heslo se může přihlásit více osob," stojí v e-mailu, pod nímž je podepsaný náměstek ministra práce Karel Machotka a za úřad práce Martin Žárský.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), který nový systém prosadil, na otázky o špatné ochraně dat odmítl odpovídat a odkázal na svou mluvčí.  Podle té je všechno v pořádku. "Systém je navržený tak, že používá certifikované připojení a také šifrovaný přenos dat. Generování hesla je systémová záležitost s miliony kombinací splňující bezpečnostní standardy," uvedla Viktorie Plívová s tím, že si samozřejmě zaměstnanci musí dávat pozor na svá hesla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Najdete na iDNES.cz