"Dospěli jsme k názoru, že pan Kořistka svá tvrzení prokázal, tedy to, že mu nabídka ze strany pana Dalíka a Večerka byla učiněna," řekl iDNES.cz mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.
Proto soud zamítl tu část předchozího verdiktu, která Zdeňku Kořistkovi nařizovala omluvit se a zaplatit patnáct tisíc každému z lobbistů. "Rozsudek je pravomocný, možné je jen dovolání k Nejvyššímu soudu," dodal mluvčí Angyalossy.
"Abych byl upřímný, byl jsem verdiktem příjemně zaskočený," řekl iDNES.cz Zdeněk Kořistka. "Šel jsem k soudu s tím, že mé čtyřleté martyrium bude ukončeno tím, že mi nikdo nepomůže," přiznal.
Rozsudek byl vodou na mlýn šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. "Považuji rozhodnutí soudu (...) za další z důkazů o korupčních praktikách Mirka Topolánka a jeho nejbližších spolupracovníků," řekl Paroubek s tím, že rozsudky prakticky Topolánka a Dalíka označují za korupčníky.
Dnešní rozhodnutí ale neznamená, že by se soud teď automaticky začal zabývat údajným korupčním jednáním Marka Dalíka a Jana Večerka. Rozhodnutí totiž pouze uzavřelo jejich spor o ochranu osobnosti. Tvrdili, že je Kořistka obvinil z uplácení, aniž ho prokázal, a žádali půl milionu.
V tiskovém prohlášení vyjádřili nad rozhodnutím soudu rozčarování. Tvrdí, že nebyl předložen jediný důkaz, že by nabízeli úplatek. Proti verdiktu podali prostřednictvím svých advokátů Petra Mikeštíka a Stanislava Devátého dovolání.
Žalobkyně možná kauzu uplácení znovu otevře
Ostravská státní zástupkyně nevyloučila, že kauzu uplácení Dalíka s Večerkem znovu otevře. "Spis si vyžádám a prostuduji ho," řekla ČTK žalobkyně Tamara Kornasová.
"Civilní řízení pro nás není závazné. Je ale možné, že se v něm objevily nové důkazy, které by mohly vést k novému vyšetřování. To ale v tuto chvíli nevím. Proto potřebuji spis prostudovat," vysvětlila.
Kořistku ještě čeká další odvolací jednání v kauze, kdy ho žalovala ODS za poškození dobrého jména o deset milionů. "Věřím, že současný rozsudek zvýšil mé šance," uvedl pro ČTK Kořistka.
Kořistku prověřovali i na detektoru lži
O Kořistkově obvinění lobbistů informovala v srpnu 2004 MF DNES. Tehdejší poslanec za US-DEU tvrdil, že mu muž pověřený ODS nabídl deset milionů, když nepodpoří Grossovu vládu. Předseda strany Mirek Topolánek důrazně odmítl, že by se pokusili uplácet. Připustil, že se s Kořistkou vyjednávalo. - čtěte Nabídli mi miliony za pád vlády
O několik dní později vyšlo najevo, že účastníky schůzky byli lobbisté Marek Dalík a Jan Večerek. Ti ale Kořistkovo tvrzení odmítli. Poslanec prokazoval, že mluví pravdu, dokonce na detektoru lži. - čtěte Na detektoru jsem nelhal, tvrdí Kořistka
Koncem září 2004 policie Dalíka s Večerkem zatkla a obvinila je z podplácení. Ostravský státní zástupce tehdy zamítl vazbu a za několik dní bylo zrušeno i obvinění. V březnu 2005 stejný žalobce případ odložil. V prosinci tak učinil podruhé, když označil za nevěrohodného nového svědka, který měl rozhovor lobbistů s Kořistkou slyšet. - čtěte Žalobci ukončili kauzu Kořistka: Nový svědek lhal
. Korupční kauza KořistkaJak se vyvíjela korupční aféra den po dni |