Poslanci po roztržce mezi Stanjurou a Babišem schválili rozpočet na příští rok

  5:05aktualizováno  21:20
Zákon roku, státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun, schválili poslanci. „Brzdíme tempo zadlužování. Děláme všechno pro to, abychom nenarazili do rozpočtové zdi,“ řekl před tím poslancům ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Hlasování předcházela roztržka mezi Stanjurou a expremiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem.
Sněmovna zažila několik roztržek mezi opozičními a vládními straníky při...

Sněmovna zažila několik roztržek mezi opozičními a vládními straníky při jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok. (29. listopadu 2023) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Pan ministr financí lže jak premiér Fiala. To už je jednotka lhaní. A vy jste nám tady mohl vyprávět jako elektrotechnik o tom, jak se tuneluje rozpočet Opavy přes vaši manželku. To jste tady mohl vyprávět,“ reagoval totiž na Stanjurovo vystoupení Babiš.

Když pak skončil své vystoupení, šel si to s ním Stanjura vyřídit. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová za Piráty kvůli tomu musela na chvíli přerušit jednání.

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Hlasování o pozměňovacích návrzích k rozpočtu tak začalo až po osmi hodinách jednání, které vyvrcholilo právě sporem mezi Babišem a Stanjurou.

Babiš si po pauze vzal slovo a u mikrofonu se omluvil se Stanjurovi, že vycházel z informace v médiích. „Pan Stanjura mě tady chtěl fyzicky napadnout asi venku. Já jsem citoval samozřejmě média za jeho působení v Opavě. A pokud samozřejmě se ho to dotklo a není pravda, že tam dělal kšefty v Opavě přes firmu, kde byla jeho manželka, tak se omlouvám,“ řekl Babiš.

Výši schodku už poslanci měnit nemohli, rozhodovali jen o možných přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Chtěli přesunout celkem téměř 209 miliard korun. Návrhů změn bylo víc než sto, většina od opozičních poslanců, ale opozice nic neprosadila. Poslanci schválili 13 přesunů uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 2,7 miliardy korun, například návrh zemědělského výboru na přesun 1,1 miliardy korun na podporu vodního hospodářství.

Pro rozpočet jako celek v závěrečném hlasování bylo 98 ze 181 přítomných poslanců. Pro byli poslanci pěti vládních stran a nezařazený Ivo Vondrák, který po odchodu z ANO hlasuje s koalicí.

„Před chvílí jsme tady viděli v Poslanecké sněmovně argumentaci, která byla absolutně ze strany opozice a ze strany pana předsedy Babiše absolutně nedůstojná a nepřijatelná, kdy do svých útoků už zahrnoval nejenom nás a my jsme na to zvyklí, každý den osobně útočí na mě a na další členy vlády, ale třeba i manželku pana ministra Stanjury s naprosto neodůvodněnými obviněními,“ řekl na tiskové konferenci po hlasování premiér Petr Fiala, který se šel Stanjury osobně za Babišem zastat.

Neprošly návrhy opozice kvůli cenám energií ani snaha přidat miliardy do školství na platy

Stínový premiér ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček neprosadil v dílčím hlasování posílení kapitoly ministerstva průmyslu o 38 nebo o 27 miliard korun kvůli vyšším cenám energií.

SPD, konkrétně poslanec Zdeněk Kettner, neuspěl s návrhem vzít více než 18 miliard korun ministerstvu obrany a přesunout je do kapitoly ministerstva školství na navýšení finančních prostředků na platy ve školství o 10 procent. Předseda hnutí Tomio Okamura už předem připustil, že nečeká, že koalice návrhy opozice podpoří. „Vládní koalice není schopna udělat žádný kompromis,“ prohlásil Okamura.

Poslanci ANO Jana Berkovcová a Karel Rais neprosadili do kapitoly školství přesunout 6,8 miliardy – částečně z rozpočtu ministerstva obrany a z větší části (konkrétně 5,3 miliardy korun) z vládní rozpočtové rezervy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS už před schůzí řekl, že výdaje na kapitolu školství budou 269 miliard korun, o čtyři miliardy více než v letošním roce, a že půjde o 12 procent ze všech výdajů.

Upozornil na to, že Česko se vrátí k plnění maastrichtských kritérií, protože deficit bude 2,2 procenta HDP oproti 3,5 procent HDP v letošním roce.

Jen úroky ze státního dluhu stojí za rok 95 miliard korun, upozornil Fiala

„Musíme zlepšit stav veřejných financí,“ řekl před tím při obhajobě navrženého rozpočtu premiér Petr Fiala. To je podle něj základní slib, který vládní strany daly voličům.

Kdyby se nepodařilo schodek snižovat, zvyšovaly by se výdaje na splácení státního dluhu. „Dluhy každoročně ukrajují ze státního rozpočtu desítky miliard na splátkách,“ řekl premiér Petr Fiala. 95 miliard korun musí stát zaplatit jen na splácení úroků státního dluhu, upozornil, když hájil, co dělá vláda kvůli stabilizaci veřejných financí.

Stát by neměl dost peněz na strategické investice ani na sociální systém, pokud by musel platit stále vyšší úroky z minulého zadlužení. „Musíme tento trend zvrátit,“ prohlásil předseda vlády.

„Naše vláda do školství peníze dává, zvyšujeme je, je to naše priorita, zajišťujeme kvalitní platy, ale prostě beze změn to nepůjde,“ vyjádřil se Fiala k situaci ve školství po protestů, který zorganizovaly odbory 27. listopadu.

Hájil znovu i vládní úsporný balíček. „Všechna opaření jsme dělali tak, aby byla sociálně citlivá, nedotýkají se sociálně zranitelných skupin, nevystavují žádnou sociální profesní skupinu existenčním problémům, jejich sociální dopad je promyšlený,“ řekl předseda vlády.

Neplníte program, zradili jste lidi, řekl Babiš

S tím jak Fiala popsal situaci v zemi a ve veřejných financích, kategoricky nesouhlasil Babiš. „Vy tuhle zemi totálně ničíte,“ reagoval Babiš emotivně na vystoupení předsedy vlády.

„Máme druhou největší inflaci, kterou způsobila Fialova vláda,“ rozčiloval se. „Neplníte program, zradili jste lidi,“ prohlásil také Babiš v jednom ze svých vystoupení k rozpočtu.

„Neumíte to, nemáte na to, a jenom lžete a strašíte lidi. Předejte to. Čím dřív, tím líp pro naše lidi,“ prohlásil na adresu premiéra.

„Jste socialistickou vládou,“ tvrdil předseda stínové vlády ANO Havlíček. Rozpočet označil i za alibistický, nepřináší podle něho faktické úspory, ale přenáší některé poplatky související s energiemi na obyvatele a firmy.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trump uspěl v Missouri i Michiganu. Haleyová je v primárkách dál bez výhry

2. března 2024  20:21

Bývalý americký prezident Donald Trump zvítězil na republikánském volebním shromáždění v Missouri a...

Podstrčil jsem mu knížky Remarqua, teď si to vyčítám, říká otec. Káju zabil granát

2. března 2024

Premium Táta mu chtěl zlomit ruku, aby ho udržel doma. Nestačilo. Teprve dvaadvacetiletý Karel Kučera...

Húsíové potopili v Rudém moři první loď. Rubymar šla ke dnu

2. března 2024  19:47

Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila. S...

Rusku během války přibyla „armáda invalidů", zaplnila by krajské město

2. března 2024  19:21

Počet invalidů v Rusku zaznamenal rekordní růst od dob první války proti čečenským separatistům....

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...