Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci po roztržce mezi Stanjurou a Babišem schválili rozpočet na příští rok

  5:05aktualizováno  21:20
Zákon roku, státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun, schválili poslanci. „Brzdíme tempo zadlužování. Děláme všechno pro to, abychom nenarazili do rozpočtové zdi,“ řekl před tím poslancům ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Hlasování předcházela roztržka mezi Stanjurou a expremiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem.
Sněmovna zažila několik roztržek mezi opozičními a vládními straníky při...

Sněmovna zažila několik roztržek mezi opozičními a vládními straníky při jednání o podobě státního rozpočtu na příští rok. (29. listopadu 2023) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Pan ministr financí lže jak premiér Fiala. To už je jednotka lhaní. A vy jste nám tady mohl vyprávět jako elektrotechnik o tom, jak se tuneluje rozpočet Opavy přes vaši manželku. To jste tady mohl vyprávět,“ reagoval totiž na Stanjurovo vystoupení Babiš.

Když pak skončil své vystoupení, šel si to s ním Stanjura vyřídit. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová za Piráty kvůli tomu musela na chvíli přerušit jednání.

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Hlasování o pozměňovacích návrzích k rozpočtu tak začalo až po osmi hodinách jednání, které vyvrcholilo právě sporem mezi Babišem a Stanjurou.

Babiš si po pauze vzal slovo a u mikrofonu se omluvil se Stanjurovi, že vycházel z informace v médiích. „Pan Stanjura mě tady chtěl fyzicky napadnout asi venku. Já jsem citoval samozřejmě média za jeho působení v Opavě. A pokud samozřejmě se ho to dotklo a není pravda, že tam dělal kšefty v Opavě přes firmu, kde byla jeho manželka, tak se omlouvám,“ řekl Babiš.

Výši schodku už poslanci měnit nemohli, rozhodovali jen o možných přesunech peněz uvnitř rozpočtu. Chtěli přesunout celkem téměř 209 miliard korun. Návrhů změn bylo víc než sto, většina od opozičních poslanců, ale opozice nic neprosadila. Poslanci schválili 13 přesunů uvnitř rozpočtu v celkovém objemu 2,7 miliardy korun, například návrh zemědělského výboru na přesun 1,1 miliardy korun na podporu vodního hospodářství.

Pro rozpočet jako celek v závěrečném hlasování bylo 98 ze 181 přítomných poslanců. Pro byli poslanci pěti vládních stran a nezařazený Ivo Vondrák, který po odchodu z ANO hlasuje s koalicí.

„Před chvílí jsme tady viděli v Poslanecké sněmovně argumentaci, která byla absolutně ze strany opozice a ze strany pana předsedy Babiše absolutně nedůstojná a nepřijatelná, kdy do svých útoků už zahrnoval nejenom nás a my jsme na to zvyklí, každý den osobně útočí na mě a na další členy vlády, ale třeba i manželku pana ministra Stanjury s naprosto neodůvodněnými obviněními,“ řekl na tiskové konferenci po hlasování premiér Petr Fiala, který se šel Stanjury osobně za Babišem zastat.

Neprošly návrhy opozice kvůli cenám energií ani snaha přidat miliardy do školství na platy

Stínový premiér ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček neprosadil v dílčím hlasování posílení kapitoly ministerstva průmyslu o 38 nebo o 27 miliard korun kvůli vyšším cenám energií.

SPD, konkrétně poslanec Zdeněk Kettner, neuspěl s návrhem vzít více než 18 miliard korun ministerstvu obrany a přesunout je do kapitoly ministerstva školství na navýšení finančních prostředků na platy ve školství o 10 procent. Předseda hnutí Tomio Okamura už předem připustil, že nečeká, že koalice návrhy opozice podpoří. „Vládní koalice není schopna udělat žádný kompromis,“ prohlásil Okamura.

Poslanci ANO Jana Berkovcová a Karel Rais neprosadili do kapitoly školství přesunout 6,8 miliardy – částečně z rozpočtu ministerstva obrany a z větší části (konkrétně 5,3 miliardy korun) z vládní rozpočtové rezervy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS už před schůzí řekl, že výdaje na kapitolu školství budou 269 miliard korun, o čtyři miliardy více než v letošním roce, a že půjde o 12 procent ze všech výdajů.

Upozornil na to, že Česko se vrátí k plnění maastrichtských kritérií, protože deficit bude 2,2 procenta HDP oproti 3,5 procent HDP v letošním roce.

Jen úroky ze státního dluhu stojí za rok 95 miliard korun, upozornil Fiala

„Musíme zlepšit stav veřejných financí,“ řekl před tím při obhajobě navrženého rozpočtu premiér Petr Fiala. To je podle něj základní slib, který vládní strany daly voličům.

Kdyby se nepodařilo schodek snižovat, zvyšovaly by se výdaje na splácení státního dluhu. „Dluhy každoročně ukrajují ze státního rozpočtu desítky miliard na splátkách,“ řekl premiér Petr Fiala. 95 miliard korun musí stát zaplatit jen na splácení úroků státního dluhu, upozornil, když hájil, co dělá vláda kvůli stabilizaci veřejných financí.

Stát by neměl dost peněz na strategické investice ani na sociální systém, pokud by musel platit stále vyšší úroky z minulého zadlužení. „Musíme tento trend zvrátit,“ prohlásil předseda vlády.

„Naše vláda do školství peníze dává, zvyšujeme je, je to naše priorita, zajišťujeme kvalitní platy, ale prostě beze změn to nepůjde,“ vyjádřil se Fiala k situaci ve školství po protestů, který zorganizovaly odbory 27. listopadu.

Hájil znovu i vládní úsporný balíček. „Všechna opaření jsme dělali tak, aby byla sociálně citlivá, nedotýkají se sociálně zranitelných skupin, nevystavují žádnou sociální profesní skupinu existenčním problémům, jejich sociální dopad je promyšlený,“ řekl předseda vlády.

Neplníte program, zradili jste lidi, řekl Babiš

S tím jak Fiala popsal situaci v zemi a ve veřejných financích, kategoricky nesouhlasil Babiš. „Vy tuhle zemi totálně ničíte,“ reagoval Babiš emotivně na vystoupení předsedy vlády.

„Máme druhou největší inflaci, kterou způsobila Fialova vláda,“ rozčiloval se. „Neplníte program, zradili jste lidi,“ prohlásil také Babiš v jednom ze svých vystoupení k rozpočtu.

„Neumíte to, nemáte na to, a jenom lžete a strašíte lidi. Předejte to. Čím dřív, tím líp pro naše lidi,“ prohlásil na adresu premiéra.

„Jste socialistickou vládou,“ tvrdil předseda stínové vlády ANO Havlíček. Rozpočet označil i za alibistický, nepřináší podle něho faktické úspory, ale přenáší některé poplatky související s energiemi na obyvatele a firmy.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...