Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci odmítli vydat policii ke stíhání komunistu Ondráčka

  14:26aktualizováno  17:27
Poslanci odmítli policii vydat ke stíhání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Policie o to žádala, protože se podle ní dopustil trestného činu pomluvy, když na adresu prezidentského kandidáta Michala Horáčka řekl, že spolupracoval s StB. Policie bude moci Ondráčka v této věci stíhat, ale až poté, kdy mu skončí mandát poslance.

Pro vydání Ondráčka hlasovalo jen 47 ze 168 přítomných poslanců. „Byla to součást brutální kampaně proti KSČM,“ řekl po jednání šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Zatímco někteří beztrestně urážejí prezidenta Miloše Zemana, jiným jsou podle něj zavírána ústa.

„Jeho nevydání znamená, že poslanci požívají zvláštního privilegia, v tomto případě privilegia lživě obviňovat normální občany beztrestně,“ komentoval naopak rozhodnutí poslanců Michal Horáček.

Ondráček řekl, že si chtěl vzít pouta a přelepit si pusu

„Původně jsem zvažoval, že bych si mohl vzít na ruce pouta a dát si přes pusu pásku, ale pouta jsem půjčil jedné kamarádce a zatím mi je ještě nevrátila a pokud bych měl pásku na puse, tak by se mi blbě hovořilo,“ rozesmál před tím poslance Ondráček.

Podivil se, proč jeho případ řeší policisté a státní zástupci z Prahy 2, když on sám je z Trutnova z Královéhradeckého kraje. Připomněl také vystoupení premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve Sněmovně, že v Česku je možné na zakázku někoho stíhat.

„V podstatě se mi klade za vinu, že Michal Horáček nebyl zvolen prezidentem České republiky,“ prohlásil před poslanci komunistický poslanec.

Jste pro mě mediální žumpa, vzkázal komunista novinářům

V závěru svého vystoupení od řečnického pultu poslal vzkaz novinářům. „Jste pro mě mediální žumpa, tak to prostě je a bude. Já s vámi i takto bohužel někdy musím jednat. To, co předvádíte vůči mně a vůči mé osobě, je prostě někdy až za hranou. Ale i tak vám děkuji, protože příznivců, ať na sociálních sítích, anebo kde jinde, mi přibývá po stovkách. Takže děkuji, jste jedničky,“ řekl Ondráček. A  sám jako jediný komunistický poslanec hlasoval pro to, aby byl policii ke stíhání vydán.

Co přesně Horáčka popudilo a kvůli čemu policie žádala Sněmovnu o vydání komunistického poslance? „Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař,“ citovaly Ondráčka v prosinci loňského roku EuroZprávy.cz. Horáček před prezidentskou volbou zveřejnil spis, který na něj StB vedla, a negativní lustrační osvědčení.

„Rozhodujeme o tom, jestli tady bude bude moci každý urážet kohokoli,“ řekl před hlasováním šéf poslanců STAN Jan Farský.  „Rozhodujeme o tom, jestli politické spory budou kriminalizovány,“ oponoval šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura se pustil do prezidentského kandidáta Michala Horáčka. „Pan Michal Horáček je lhář, podvodník a manipulátor, který uráží voliče SPD,“ řekl o Horáčkovi. „Hrál si na falešnou roli morálního arbitra české politiky. Arogantně sel v politice vítr a teď fňuká, že sklidil bouři,“ prohlásil další poslanec SPD Radek Rozvoral.

Stanjura: Svoboda slova i pro ty, kdo mlátili jiné

„Já jsem velký příznivec svobody slova a jsem pro to, aby svoboda slova patřila i pro takové politiky, kteří jsou poslanci a kteří mlátili i mladé ženy za to, že projevily svobodu slova. I pro ně to musí platit. Buď ta svoboda slova je, nebo není,“ zastal se částečně Ondráčka šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Pak byl ale jedním z deseti poslanců za občanské demokraty z 25, kteří byli pro vydání Ondráčka policii.

Zásadní význam v rozhodování poslanců mělo, že mandátový a imunitní výbor Sněmovny nedoporučil vydat Ondráčka. Předseda mandátového a imunitního výboru a Ondráčkův stranický kolega z KSČM Stanislav Grospič poukázal na stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. „Pan Horáček byl v té době exponovanou osobou, kandidátem, který vstoupil do politiky,“ řekl Grospič.

Kvůli Ondráčkovi byly i demonstrace, když vedl komisi GIBS

Kolem Ondráčka bylo velmi rušno již na jaře. V ulicích měst protestovaly desetitisíce lidí. Ondráček, který v roce 1989 jako mladý policista zasahoval proti demonstrantům proti komunistickému režimu, byl totiž letos v březnu v zvolen do čela parlamentní komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestné činy policistů.

Ondráček po pár dnech odstoupil, ale skutečnost, že se od jeho podpory distancoval premiér Andrej Babiš, si komunistický poslanec zapamatoval a nezúčastnil se v létě hlasování o důvěře vládě ANO a ČSSD, kterou podpořili i komunisté.

5. března 2018

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...