Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Čeští žáci jsou chodící encyklopedie, sepsat petici nebo říct svůj názor neumí

  11:52
Umí školáci sepsat petici? Vědí, jak řešit konflikt? Mají chuť se zapojit do veřejného dění? Podle odborníků při Masarykově univerzitě spíše ne. Zaměřili se proto na učitele a na to, aby pracovali stylem, kdy pouze do dětí "neládují" fakta. Místo toho by je měli učit jednat a říkat své názory.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Až osmdesát procent současných českých voličů chodilo do školy za dob komunismu. V mezinárodním průzkumu se zase ukázalo (viz box), že polovina českých školáků nemá v budoucnu v plánu jít k volbám, průměr v jiných státech je přitom 80 procent. 

Na tato fakta upozorňuje Centrum občanského vzdělávání při brněnské Masarykově univerzitě, které vzniklo loni. Snaží se to změnit a nejprve se rozhodlo zaměřit na školy, v budoucnu plánuje zacílit i na dospělé.  

průzkum

Mezinárodní studie občanské výchovy se uskutečnila v roce 2009 ve 38 zemích celého světa. Zúčastnilo se ji i 4 600 osmáků z ČR. Znalosti českých školáků byly nadprůměrné, dobře se orientovali například v problematice EU. Ukázalo se ale zároveň, že čeští školáci nedůvěřují institucím jako jsou politické strany a parlament. Naše žáky také moc neláká představa jít k volbám a když už, tak spíše do místních zastupitelstev. O aktivním vstupu do politické strany uvažuje 9 procent z nich.  

"Výuka občanství není dobře uchopena. Na školách to často směřuje k tomu, že se dělá trochu filozofie, trochu politologie, trochu sociologie a nikde tam není občanství jako takové, tedy jaké nároky se kladou na člověka-občana či jaké dovednosti by měl správný občan mít," řekl iDNES.cz prozatímní šéf centra Ondřej Matějka.

Od ledna centrum společně se 78 učiteli základních a středních odborných škol a gymnázií testuje vzdělávací kurz výchovy k občanství. Od září pak na třiceti školách odstartuje pilotní výuka. 

"V rámci tohoto projektu se snažíme systémovým způsobem uchopit občanské vzdělávání na školách. Ale netváříme se tak, že by se na školách nic nedělo. Například řada neziskových organizací toho už dělá hodně a školy toho využívají. Celkově je to ovšem velmi neutříděné a většinou se to týká dílčích oblastí," řekl Matějka s tím, že mají v plánu školám nabídku zpřehlednit a ucelit.

Vadí vám, že se ve škole netřídí odpad, školáci?

Podle Centra občanského vzdělávání je nutné klást důraz nejen na samotné vědomosti, ale také na dovednosti a postoje školáků. Jednou z metod je například umožnit dětem, aby řešily problémy ve své škole, když jim vadí, že nemají automat na nápoje nebo že se ve škole netřídí odpad. "To je způsob, jak se děti mohou naučit jednat občansky," nastínil Matějka.

"Nemyslím si, že by se učitelé nevěnovali rozvoji dovedností, ale z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy je na to dostatek času. A to právě s ohledem na množství učiva. Kromě toho učitelé často tápou, čemu dát přednost," řekl iDNES.cz učitel občanské výchovy na Základní škole v Litomyšli Stanislav Švejcar.  

centrum

Centrum občanského vzdělávání vzniklo v roce 2010 jako samostatné pracoviště Masarykovy univerzity. Cílem centra je v první řadě vyhledávat podstatná témata pro občanské vzdělávání a najít způsob, jak o nich účinně komunikovat s co nejširší veřejností. Chce tím přispívat k formování občanské a politické kultury občanů například ve styku s úřady, politiky, médii, ale také v komunikaci mezi sebou navzájem.

Náročnější je to i proto, že narozdíl od učitelů matematiky by učitelé společenských věd měli stále sledovat dění a změny. "Nejdůležitější pro kantora je, aby paralelně monitoroval situaci, jaká je ve společnosti a aby byl v obraze. Stále se něco novelizuje a mění," potvrzuje učitelka Erika Kořínková.

Platí také, že na řadě škol využívají nabídky různých neziskových organizací a občanských sdružení. Ministerstvo před nedávnem dokonce vytvořilo seznam kvalitních webových portálů, příruček, dokumentů i knih, které lze využít při výuce dějepisu a občanské výchovy, aby učitelům pomohlo zorientovat se v nepřeberné nabídce.

Na škole v Litomyšli využívají třeba projekt Člověka v tísni s názvem Kdo jiný?, který se snaží školákům ukázat, že i oni mohou ve společnosti něco ovlivnit. "Postrádám větší podporu ze strany ministerstva školství těm projektům, které se opravdu snaží něco změnit," uvedl Švejcar.

"Dobré jsou projekty typu studentských voleb, které se na školách uskutečnily loni. Takové by ministerstvo mělo podpořit spíš než v tom vidět nebezpečí," přidává svůj názor učitel Marek Výborný z pardubického gymnázia.

V budoucnu se centrum chystá zaměřit i na dospělé, aby se dokázali zorientovat ve veřejném prostoru, nestali se obětí manipulace a dokázali řešit situace, do nichž se mohou jako občané dostat.

Inspiraci si chce centrum brát mimo jiné i z Německa. "Mají tam různé kampaně a také tisknou spoustu brožur. V Německu to totiž funguje tak, že když vás zaujme nějaké téma, o němž se píše v novinách, třeba o islámském radikalismu, ale je to tam napsáno vyhroceně či jednostranně, tak jsou k sehnání materiály, přehledně zpracované, kde je pro a proti a které vám pomůžou se zorientovat," popsal Matějka.

Jednou z možností, o níž centrum uvažuje, je využít hustou síť knihoven tak, aby nebyly pouze "sklady" s knížkami, ale komunitními centry.

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Děti sem nevpustím, to raději zavřu, říká hospodský, který jim zakázal vstup

Igor Salomon je majitelem hospody Stodola na pražských Hájích. Byl jedním z prvních, kdo omezil vstup do hospody dětem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Obrana chce nakoupit kritizovaná útočná vozidla násobně dráž než Britové

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové hodlá pořídit nová lehká útočná vozidla Supacat pro 601. skupinu...

Důchody porostou, ale i neporostou dál s inflací, sdělil Jurečka odborům

Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s odboráři o změnách...

Výpadky léků může vyřešit Jižní Korea. O český trh má zájem pět výrobců

Jižní Korea by mohla Česku dodat některé nedostatkové léky. O dodávky do Česka má zájem pět jihokorejských výrobců....

Měli by znát názory měst, stěžují si primátoři a starostové na rušení pošt

Česká pošta v pátek zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku. V Praze jich ubude 35, v Ostravě 19 a...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Mohlo by vás zajímat