Zástěnu slepili z kartonu a „střihli“ si volby. Hejtmanům navzdory

  14:13aktualizováno  14:13
Místo učebny volební místnost, místo lavic plenta a urna. Pražské Eko gymnázium se zapojilo do projektu Člověka v tísni a uspořádalo na škole studentské parlamentní volby. "Aspoň půjde vidět, že i mladí mají názor," míní šestnáctiletý student Vladislav Kašpar, který si o přestávce přišel odvolit.

Za řadou lavic sedí čtyři studenti, pro dnešek členové volební komise. "Určitě je dobré připravit se na to, co nás od osmnácti čeká natvrdo," míní předseda komise osmnáctiletý Tomáš Knopp, který přicházející spolužáky odškrtává na předtištěném seznamu voličů. Na něj se dostali jen ti, kterým už bylo patnáct let.

"Myslím, že je to velmi dobrý nápad. Aspoň půjde vidět, že i mladí mají názor a že by se na ně měl brát ohled. Taky se uvidí, jaký je vývoj, koho by mladí volili," míní Vladislav Kašpar, který dal ve fiktivních volbách svůj hlas TOP 09. Prý hlavně kvůli jejímu předsedovi Karlu Schwarzenbergovi. Předvolební období ale moc pozitivně nehodnotí. "Je to taková šaškárna," dodává.

studentské volby

Člověk v tísni připravil pro školy projekt Studentské volby. Školy, které se do projektu dobrovolně přihlásily, si fiktivní parlamentní volby pořádají samy. Volby se na školách konají v době od 26. do 28. dubna.

Žáci gymnázií, středních škol i učilišť, kterým je 15 a více, mohou dát ve studentských volbách své hlasy těm politickým stranám, které se budou za měsíc snažit uspět v řádných volbách.

Výsledky Člověk v tísni oznámí až po řádných volbách.

Přicházejí další voliči. Skupinka sedmnácti či osmnáctiletých studentů se staví do řady. "Jaká byla chemie?" ptá se jeden z členů komise spolužáka, který si přišel odvolit.

Studentské volby přesně kopírují to, co se odehrává při řádných volbách. Předseda nejdříve každého nově příchozího najde ve jmenném seznamu, další člen komise rozdává volební lístky.

Na něm je sedmadvacet stran - těch samých, které kandidují v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. Dokonce jsou i v tom samém pořadí, které stranám určila losem Státní volební komise. Věci veřejné mají čtyřku, ČSSD devítku, TOP 09 patnáctku a ODS šestadvacítku.

Student se pak i s papírkem přesune za plentu vyrobenou z kartonu. Tam zaškrtne číslo "své" strany a volební lístek vhodí do urny, která stojí uprostřed třídy. Plentu i volební urnu vyrobila volební komise. "Dělali jsme to při hodině výtvarky," upřesnil předseda volební komise Knopp.

Blogeři idnes.cz: Zásah hejtmanů byl ostudný

S ostatními členy nejenže vytvořil seznam studentů-voličů, po škole také vylepili plakáty, které oznamují kdy a kde se studentské volby konají. Ve volební místnosti pak komise stráví tři hodiny, během nichž mohou spolužáci přijít volit. Pak sečte komise hlasy pro jednotlivé strany a učitel Jiří Štainc, který je zároveň garantem voleb, výsledky pošle agentuře, která pro Člověka v tísni volby vyhodnocuje.

K žádné propagaci nedochází, brání volby učitel

Štainc bere studentské volby za pěkně připravený projekt. Podle něho je přínosné, že studenti ve škole dělají to, co se blíží realitě. Kritiku, která se na volby snesla, odmítá. "Nedochází tu k propagaci nějaké konkrétní politické strany, ale pouze k seznámení studentů s myšlenkou voleb jako jednoho z mechanismů, který funguje v demokratické společnosti," tvrdí kantor.

"Pokud by se někteří lidé příliš hlasitě nevyjadřovali k riziku zpolitizování celého projektu, tak by většinu ani nenapadlo o tom takhle uvažovat," míní Štainc.

Naráží tím na kritiku, s níž začátkem dubna přišel středočeský hejtman David Rath. Školy ve svém kraji varoval, že pokud se do voleb zapojí, hrozí, že poruší školský zákon zakazující propagaci politických stran. Ministryně školství Miroslava Kopicová následně odvolala svou záštitu, kterou nad projektem měla (o kritice studentských voleb čtěte více zde).

"Dokonce jsem se kvůli tomu znovu přečetl příslušný paragraf ve školském zákoně o zákazu propagace politických stran na škole, ale ani poté jsem nic nezákonného na studentských volbách neshledal. Politici ale udělali projektu reklamu, píše se o tom, a to je dobře," uzavřel Štainc.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příští týden bude počasí jako na houpačce: v pondělí 26 stupňů, ve středu 16

Ilustrační snímek

V následující čtyřech týdnech začnou teploty pozvolna stoupat. Budou se však pohybovat na průměru obvyklém pro dané...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz