Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Senátoři schválili novelu školského zákona, inkluze se odkládat nebude

  16:58
Senátoři ve středu po dlouhé rozpravě odsouhlasili povinný poslední ročník mateřské školy a nárok na školku pro dvouleté děti. Změny má přinést novela školského zákona, která zároveň sjednotí přijímací zkoušky na střední školy a zavede povinnou maturitu z matematiky. Pokus části senátorů odložit inkluzi neprošel.

Senátoři jednali o novele školského zákona | foto: Senát Parlamentu České republiky

„Pokud chceme vzdělání brát vážně, musíme stejně odpovědně přistupovat ke všem skupinám - učitelům, rodičům a dětem,“ prohlásila ministryně školství Kateřina Valachová při obhajobě vládního návrhu. Právě neférový přístup k rodičům však novele vytýkala řada senátorů během mnohahodinové rozpravy.

Rozvrh

Všechny čtyřleté děti mají mít nárok na umístění v mateřské škole od roku 2017, tříleté děti od roku 2018 a dvouleté děti od roku 2020.

Povinná maturita z matematiky má platit ve školním roce 2020/2021, tedy čtyři roky po zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy.

Odpor se zvedl především proti zavedení nároku dvouletých dětí na přijetí do mateřské školy. Podle Valachové je už nyní ve školkách přijato na čtyřicet tisíc dětí do tří let věku. „Je to zcela přirozená reakce na demografický vývoj,“ řekla ministryně. Uvedla také, že přítomnost dvouletých dětí nebude znamenat „žádné extra investiční náklady“, jen bude třeba vyhovět odlišným předpisům ohledně bezpečnosti hraček a výživy.

Předseda senátorů ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha ovšem namítl, že změna bude znamenat zvýšené náklady pro obce, které jako zřizovatelé budou muset ve školkách zajistit a držet dvouletým dětem místo. Z podobného důvodu Vícha odmítl vytvoření spádových obvodů pro mateřské školy.

Novelu, pro kterou dnes hlasovalo 39 z 67 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.

Povinný rok školky

Dalším předmětem sporu se stalo zavedení povinného posledního ročníku mateřské školy. Valachová upozornila senátory, že pro devadesát procent všech pětiletých a šestiletých dětí, které mateřskou školu již navštěvují, se nic nemění. Ani ostatní prý nemusí do mateřinky docházet - stačí, když jejich rodiče děti zapíší a oznámí, že hodlají děti vzdělávat individuálně sami či v dětských skupinách.

Proti návrhu přesto vystoupila řada senátorů, kteří mu vytýkali především snahu oslabit roli rodičů ve výchově dětí a standardizovat vzdělávací proces navzdory individuálním potřebám rodin. Eliška Wagnerová dokonce označila propozici za protiústavní, neboť Ústava podle ní zmiňuje povinnost pouze ve spojitosti se základním stupněm vzdělání.

Senátoři se střetli i kvůli navrhované možnosti individuálního domácího vzdělávání starších žáků. Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) v této souvislosti mluvila o „šlechtickém přežitku“ a „dehonestaci vzdělávacího procesu“. Návrh naopak bránili zástupci pravice jako variantu k úsilí o „erární servis“ a „jeden model vzdělávání pro všechny“.

Novela počítá také s tím, že se od příštího roku se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. V návaznosti na to pak o čtyři roky později budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky.

Inkluze se neodkládá

Část senátorů se snažila pozměňovacím návrhem odložit o rok spuštění změn v inkluzi, tedy zavedení nových pravidel společného vzdělávání žáků se speciálními potřebami v běžných školách. Školský výbor v úterý překvapivě doporučil odložit spuštění nových pravidel, která mají začít platit od září.

Většina škol už integruje

V běžných základních školách se vzdělává téměř 52 tisíc dětí s postižením, z toho téměř 46 tisíc formou individuální integrace. Z celkového počtu 4 100 běžných základních škol individuálně integruje děti s postižením 3 175 škol.

V praktických a speciálních školách se vzdělává téměř 24 tisíc dětí s postižením. Největší podíl dětí v těchto školách tvoří děti s mentálním postižením, i jejich počet v běžných školách však trvale roste.

Zdroj: ČOSIV

Senátoři namítali, že školy na příliv žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, jimž by měli pomáhat asistenti, nejsou připraveny. Podle ministryně žádný příliv nehrozí a novela má garantovat finanční podporu rodičům, dětem i školám. „Nebudou se vykrádat kapsy učitelů, aby se zaplatili asistenti pedagoga,“ řekla Valachová.

Nárok dětí s handicapem na vzdělávání v běžné škole zákon zaručuje od roku 2005. Reálně se většina dětí s různými problémy už nyní vzdělává v běžných školách. „Lze říct, že školy nemají žádnou systémovou ani finanční podporu pro speciální vzdělávací potřeby dětí, které už nyní ve třídách jsou. Budou tam 30. června, budou tam 1. září,“ poznamenala ministryně.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...