„Není nic špatného mít potvrzené od BIS, že je vše v pořádku. Nicméně, pokud by už informaci o novičoku v Česku BIS měla, tak by o tom ze zákona musela informovat,“ řekl v Rozstřelu Cyril Svoboda, který v současnosti patří do týmu poradců premiéra v demisi Andreje Babiše. Zeman pověřil BIS pátráním po jedu novičok na území ČR i přesto, že Babiš i ministr zahraničí Martin Stropnický výroky Ruska o vývoji této látky v Česku rázně odmítli.
„Na mne to dělá dojem, že Miloš Zeman potřebuje čas, aby věděl, co přesně má Rusku říct. Správně by se měl postavit za vládu a jasně deklarovat, že to dělá správně. Jenže on nechce říct jasné slovo a evidentně potřebuje čas, protože neví. Je to taková hra Miloše Zemana na ´odloženou´,“ myslí si Svoboda.
Ovšem úvahy hnutí STAN o nařčení Zemana z velezrady na jeho tváři vyvolaly spíše shovívavý úsměv.
„Myslím si, že většinu v Senátu nemají šanci získat. Je třeba se podívat na to, jak velezradu upravuje naše právní úprava. Ale podle mne to na velezradu není.“ Prezidenta Zemana však zkritizoval za nepřijetí předsedy Sněmovny reprezentantů USA Paula Ryana.
„Není to dobře. Vypovídá to o tom, že vztahy s USA jsou chladné. Může si o něm myslet, co chce, ale nepřijmout třetího nejvyššího muže USA? To se nedělá!“ řekl Svoboda a podle něj i toto přispěje k tomu, že se Zeman a americký prezident Donald Trump v dohledné době nesetkají. “Zaprvé na to má vliv to, co si přeje Amerika, a samozřejmě se v tom odráží také chování našeho prezidenta,“ dodal.
Cyril Svoboda (61)- v roce 1980 absolvoval Právnickou fakultu, poté pracoval tři roky jako právník společnosti Transgas, následně jako notář v Praze 10. - politickou dráhu zahájil v roce 1990 jako poradce místopředsedy vlády, do roku 1996 náměstkem ministra spravedlnosti, v roce 1998 ministr vnitra. V letech 2002–2006 ministr zahraničí, 2007–2009 ministr bez portfeje, 2009 ministr pro místní rozvoj - v obdobích 2001–2003 a 2009–2010 předseda KDU-ČSL. - s manželkou Věnceslavou má čtyři syny |
Česko vykáže tři zaměstnance ruské ambasády
v Praze jako gesto sounáležitosti s Velkou Británií, která diplomaty vypověděla kvůli otrávení agenta Skripala na jeho území. Stejný krok učinily i další státy Evropské unie, USA, Kanada nebo Ukrajina (víc v článku Udělali jste chybu, reaguje Moskva).
„Byla to správná odpověď, demonstrovali jsme tím solidaritu se Západem,“ kvitoval tento krok bývalý ministr zahraničí a potvrdil, že se na ambasádách pohybují špioni. „Určitě mezi diplomaty Ruska, ovšem stejně jako mezi diplomaty všech ostatních zemí, jsou nedeklarovaní agenti. To je obecně známá věc,“ prohlásil Svoboda.
A vrátil se k celé kauze okolo Skripala. „Měli bychom přemýšlet o tom, co se děje. Já to vidím v několika vrstvách. Rusko potrestalo toho, kdo zběhl a ukázalo celému světu, že tohle trestá. Druhá věc je způsob, jakým se to stalo. A třetí je načasování těsně před prezidentskými volbami v Rusku. Útok na ruského agenta Skripala a použití novičoku, to není nahodilost,“ tvrdí.
Přes všechny události z poslední doby si Svoboda myslí, že česko-ruské vztahy jsou korektní. „Je snaha je rozvíjet a udržovat. Samozřejmě tam ale panuje i velká nedůvěra. Když jsem přednášel na ruských univerzitách, bylo vidět, jak je už v mladých lidech zakořeněno, že Západ je protiruský a chce je poškodit. Ale to se dá překonat dlouholetou diplomatickou činností. My máme zájem mít dobré vztahy s Ruskem. Nesouhlasím s tezí, že Rusko je náš první nepřítel,“ uzavřel Svoboda.
Celý Rozstřel s exministrem Cyrilem Svobodou: