Politik ČSSD si vedl „korupční deník“, předpověděl v něm vítěze tendru

  2:01aktualizováno  2:01
Policie má cenný důkaz v případě Roberta Duška, bývalého politika ČSSD obviněného z korupce. Získala totiž jeho notýsek, ve kterém si Dušek pečlivě vedl záznamy o veřejných zakázkách vypsaných Libereckým krajem.

Staronový předseda krajské ČSSD Robert Dušek. | foto: ČTK

Robert Dušek, donedávna člen užšího vedení sociální demokracie a předseda strany v Libereckém kraji, měl rád přehled. Muž, kterého protikorupční policie v červnu spolu s dalšími deseti lidmi obvinila kvůli tunelování evropských peněz na lázně v Chrastavě, si ve svém poznámkovém bloku vedl pečlivé zápisky. Ke své smůle.

Notýsek, ve kterém se zmiňuje o několika veřejných zakázkách, u něj totiž našla policie. A vyšetřovatelé poznámky hojně využívají.

Jedna z Duškových poznámek se vztahuje k rekonstrukci kuchyně v domově důchodců Jablonecké Paseky. Zakázku za 6,1 milionu korun získala firma Ventax bývalého sociálnědemokratického poslance Andreje Gregy. Za dodatečné stavební práce mu nakonec Liberecký kraj zaplatil ještě 1,2 milionu navíc.

O zakázce se Dušek ve svých poznámkách zmiňuje hned dvakrát. 23. května 2011 si bývalý europoslanec zapsal: „Grega rek. 7 – navýšení 1,5 = 8,5.“ Nakonec za číslici 8,5 připojil ještě otazník v závorce. Pravděpodobně šlo zatím jen o první propočty.

Do data, kdy kraj zakázku na opravu kuchyně vypsal, zbývalo tehdy ještě celých pět měsíců. Bývalý šéf ČSSD v Libereckém kraji buď předem věděl, kdo tendr vyhraje, nebo prokázal intuici hodnou zkušeného tipera. O zakázku usilovalo hned osm firem. Nakonec skutečně vyhrál Gregův Ventax.

Do té doby Dušek své propočty v poznámkovém bloku ještě upřesnil. Podle pozdější poznámky, kterou Gregovi policisté předložili, sice Dušek došel ke stejnému výsledku („7 + 1,5“), ale místo otazníku do závorky dopsal číslici 0,5.

Po dotazu na zápisník okamžitě zavěsil

Grega u výslechu uvedl, že zakázku zadával sociální odbor libereckého krajského úřadu standardním způsobem. „Zda jsme se o té zakázce dozvěděli z internetu, či odjinud, si již nevzpomenu. Byla to původně zakázka malého rozsahu, poté se přišlo na to, že jsou dřevěné konstrukce napadeny dřevomorkou, a muselo se uvažovat, co s tím. Na přesnou hodnotu zakázky si nevzpomenu. Zvítězila nejnižší cena,“ vzpomínal Grega u výslechu.

Fotogalerie

Podobných poznámek, jako jsou to o zakázce pro Gregu, měl ve svém poznámkovém bloku někdejší člen předsednictva ČSSD Dušek celou řadu. Když se ho redaktor MF DNES na jeho zápisník v rukou policie zeptal, okamžitě zavěsil.

Protikorupční policie Duška v červenci obvinila z korupce v souvislosti s čerpáním evropských dotací při opravě lázní v Chrastavě. Dušek se v reakci na obvinění vzdal členství v předsednictvu ČSSD.

„Policejní obvinění jsou bohužel v poslední době běžnou součástí liberecké politiky,“ prohlásil bývalý europoslanec za ČSSD. „Nejsem si vědom, že bych se dopustil něčeho protizákonného.“ (více čtěte zde).

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Najdete na iDNES.cz