Deníček bývalého europoslance Duška odhalil podezřelé vazby v ČSSD

  2:36aktualizováno  2:36
V zabaveném notýsku bývalého europoslance ČSSD Roberta Duška, obviněného z korupce, se opakovaně objevuje také jméno sociálnědemokratického exposlance Andreje Gregy. Ten působí jako asistent poslance Lukáše Pletichy, náměstka primátora Jablonce nad Nisou, kde Gregova firma získala několik veřejných zakázek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Grega sice ve vrcholové politice skončil už před devíti lety, kartičku, která otevírá dveře do sněmovních kuloárů, však u sebe nosí i dnes. Spolumajitel stavební společnosti Ventax je asistentem sociánědemokratického poslance Pletichy.

Robert Dušek

Robert DUŠEK, 42 let, ČSSD

Donedávna člen užšího vedení ČSSD je obviněn z korupce při rekonstrukci lázní v Chrastavě. Detektivové mu zabavili deníček, kam si zapisoval své zakázky.

A jak zjistila MF DNES, Gregovo jméno se hned pětkrát objevuje v poznámkovém bloku bývalého člena vedení ČSSD Duška, obviněného v kauze údajného dotačního podvodu při rekonstrukci lázní v Chrastavě. V zápisníku si Dušek podle policie vedl přehled o veřejných zakázkách a vyšetřovatelé s jeho poznámkami pracují jako s klíčovým důkazem (více o zápisníku čtěte zde).

Nejde však jen o to, že v notýsku se objevuje asistent aktivního poslance. Asistenta Gregu a poslance Pletichu pojí daleko více než jen tento pracovní vztah. Když Jablonec nad Nisou, kde Grega vede jednu z místních organizací ČSSD, vypsal letos v únoru zakázku na stavbu azylového domu, byl členem komise za město právě Pleticha.

Andrej Grega

Andrej Grega

Mezi lety 1998 a 2002 poslanec za ČSSD. O čtyři roky později se do Sněmovny vrátil jako náhradník. Spoluvlastní firmu Ventax. Tendry, které tato společnost vyhrála, měl Dušek zapsané ve svém bločku.

A kdo zakázku za 12,3 milionu korun vyhrál? Gregova firma Ventax.

Pleticha se do komise dostal jako náměstek jabloneckého primátora pro rozvoj, což je funkce, kterou zastává vedle té poslanecké. Na Pletichovu podjatost upozornilo v dubnu protikorupční občanské sdružení Oživení a poslalo podnět k přezkoumání tendru Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Byl jsem jmenován členem, ale v hodnoticí komisi jsem potom nebyl. ÚOHS to pak odložil,“ hájí se poslanec Pleticha, který sedí i ve sněmovním výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Odpověď od ÚOHS zveřejnilo Oživení na svých webových stránkách. Zástupce úřadu Vojtěch Dyluš v ní úředním jazykem vysvětluje, že podle ÚOHS je tendr v pořádku: „(...) po prošetření v podnětu uváděných skutečností nebyly v současné době shledány důvody pro zahájení správního řízení z moci úřední,“ stojí v dopise.

Sousedé z Jablonce

Není to jediný případ, kde se Gregův byznys s Pletichovým poslaneckým mandátem, respektive vztahem poslanec-asistent, propojují.

Lukáš Pleticha

Lukáš Pleticha

Poslanec ČSSD. Gregu si vybral za svého asistenta. Je rovněž náměstkem primátora v Jablonci nad Nisou, městě, kde působí Gregův Ventax a kde firma získala několik veřejných zakázek.

Za symbol jejich sepětí lze považovat vysoký žlutý dům v Jungmannově ulici 855 v Jablonci. V jednu dobu tam zároveň sídlila okresní buňka ČSSD, Pletichova poslanecká kancelář a navrch i již zmíněná firma Ventax, kterou Grega vlastní se svým synem Tomášem (ten rovněž vede jednu z jabloneckých buněk ČSSD).

„To je sice pravda, ale Ventax se v té době stěhoval jinam, byly tam už prázdné kanceláře,“ vysvětluje poslanec Pleticha.

Zápisky z notesu

1. O co šlo: Zateplení Střední průmyslové školy v Belgické ulici v Jablonci.
Jak to bylo doopravdy: Zakázka byla vyhlášena 8. srpna 2011. Přihlásilo se 14 firem, zvítězil Gregův Ventax, nabídl cenu 19,4 milionu. Už o tři měsíce později kraj vypsal výběrové řízení na dodatečné práce. Přihlásil se už jen Ventax, cena: 1,8 milionu. V říjnu 2012 vypsal kraj druhý tendr na dodatečné stavební práce. Cena 940 tisíc, přihlásil se znovu jen Ventax.
2. O co šlo: Rekonstrukce kuchyně v domově důchodců v Jablonci nad Nisou, v městské části Jablonecké Paseky.
Jak to bylo doopravdy: Zakázka byla zveřejněna 21. října 2011. Hlásilo se 8 firem. Zvítězil Ventax s cenou 6,1 milionu korun. 21. února 2012 kraj vyhlašuje výběrové řízení na dodatečné stavební práce. Hlásí se jen Ventax a zakázku v hodnotě 1,2 milionu získává.
3. O co šlo: Přestavba kojeneckého ústavu v Liberci na hospic.
Jak to bylo doopravdy: Kraj vypsal zakázku 23. července loňského roku. Tendr, do kterého se přihlásilo jedenáct firem, vyhrála společnost Cl Evans. Cena: 6,1 milionu korun. Stejná společnost vyhrála do letošního května ještě další čtyři zakázky na dodatečné práce v celkové hodnotě přes 5,5 milionu korun. Gregova firma se do výběrového řízení nehlásila. Podle exposlance se „jednalo o obrovskou zakázku, která by pro Ventax byla příliš velkým soustem“, jak řekl u výslechu policii.

Dům patří podle katastru nemovitostí Michalu Kurillovi, majiteli jablonecké realitní kanceláře Olymp.

Zákeřná dřevomorka

Andrej Grega byl jedním z prvních lidí, které detektivové z ústecké expozitury protikorupční policie konfrontovali se svým úlovkem v podobě Duškova zápisníku. V rychlém sledu se ho zeptali na trojici zakázek, o kterých si někdejší europoslanec Dušek vedl poznámky.

Z Gregovy výpovědi vyplývá, že jeho firma měla zřejmě velkou smůlu. Prakticky při každé zakázce se objevily nečekané komplikace - jednou dřevomorka, jindy azbest či špatná statika. A tak si Ventax musel naúčtovat další peníze za vícepráce.

Například při rekonstrukci domu v Belgické ulici v Jablonci, kde sídlí střední průmyslová škola, vyhrála zakázku Gregova firma s nejnižší nabídkou 19,4 milionu korun. Dělníci Ventaxu však po odkrytí plechu na domě narazili na poškozené zdi.

„Projekt neobsahoval tu skutečnost, že po zateplení budov se navýší výměry ploch, navíc se při stavbě po odkrytí stávajícího oplechování ukázalo, že stěny jsou prolity olejem, a bylo tedy nutné provedení sanace,“ vysvětloval Grega u výslechu. Nakonec se tak výsledná cena zvýšila ještě o 2,7 milionu korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz