Přísedící soudu, který komentoval kauzu anarchistů, odstoupil z funkce

  16:42aktualizováno  16:42
Petr Blahuš, který působil jako laický přísedící Městského soudu v Praze, odstoupil z funkce. Kvůli Blahušovým komentářům na sociálních sítích se zkomplikovalo projednávání údajné přípravy útoku na vlak, který podle obžaloby připravovalo několik anarchistů.

Přísedící Městského soudu v Praze Petr Blahuš (2. srpna 2016) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

„Pan přísedící Blahuš ze své funkce odstoupil,“ sdělila na dotaz redakce iDNES.cz tento týden mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Blahuš byl přísedícím v senátu soudkyně Hany Hrnčířové, který projednává obžalobu na skupinu anarchistů, kteří údajně chystali teroristický útok na vlak. Blahuš se v době, kdy již věděl, že případ bude řešit senát, jehož je členem, vyjadřoval ke kauze veřejně na Facebooku. V případu jsou obžalováni anarchisté Petr Sova, Martin Ignačák a další tři lidé.

Předsedkyně senátu Hana Hrnčířová se po námitce vznesené proti Blahušovi advokáty skutečně rozhodla tohoto přísedícího vyloučit. Vyloučení se ale týkalo konkrétní projednávané věci, nikoli celého působení u Městského soudu. Blahuš nakonec z funkce přísedícího odstoupil sám.

Kdyby to neudělal, měl by soud jen omezené možnosti, jak s ním naložit. O vyškrtnutí ze seznamu přísedících nemůže totiž rozhodnout soudkyně, a dokonce ani předseda senátu. Laické přísedící totiž jmenuje a odvolává zastupitelstvo města, v tomto případě Prahy, na návrh předsedy soudu.

„Pokud se ukáže takové pochybení, které by ohrožovalo například důvěru v jeho nestrannost, podá předseda soudu, u kterého přísedící působí, návrh na jeho odvolání,“ vysvětlila Puci možnost odvolání přísedících.

Hlavní líčení v kauze údajné přípravy útoku na vlak bude pokračovat od září, v senátu Blahuše nahradí nová přísedící. Obhajoba i státní zástupce mohou teoreticky požadovat, aby se dosud předložené důkazy zopakovaly. Nejspíš to ale nebude nutné. „Zaslali jsme soudu vyjádření, že obžalovaní souhlasí s tím, že soud nebude opakovat důkazy,“ řekl redakci iDNES.cz advokát Uhl. Zmínil jen jednu drobnou výjimku, kdy se má znovu přehrát část odposlechu.

Uvidíme se u soudu, vzkazoval přísedící anarchistům

Přísedící Blahuš komentoval na Facebooku případ údajného teroristického útoku....

Blahušův veřejný komentář na Facebooku

Blahuš se na sociálních sítích vyjadřoval i k jiným tématům, pro rozhodnutí o jeho vyloučení z kauzy byly ale rozhodující dva komentáře. „Uvidíme se u soudu, tam zvítězí spravedlnost, budu u toho,“ napsal na Facebook, když komentoval útok anarchistů na Řízkárnu. Jindy napsal, že útok na vlak je podle něj teroristickým činem (více zde).

Obhájci obžalovaných vznesli námitku, že Blahuš je podjatý a měl by být z projednávání případu vyloučen. Pavel Uhl, který zastupuje obžalovaného Petra Sovu, navíc uvedl, že podjatost Blahuše podle něj zakládá už to, že jeho názory jsou v příkrém protikladu k názorům obžalovaných.

Blahušovo veřejné vyjadřování se neomezilo na případ údajné přípravy útoku na vlak. Na sociálních sítích se prezentuje jako cestovatel, skaut a člověk se zájmem o armádu. Píše také do Parlamentních listů. Vyhraňuje se proti „sluníčkářům, feministkám a pseudointelektuálům“. Romy nazývá „kofoly“.

Na Blahušovu problematickou aktivitu na sociální síti upozornily 19. dubna Lidové noviny. Zmínily i další výrazy užívané přísedícím ve veřejném prostoru jako například „čmoudi“, „gestapácké kurvy“ nebo „černoprdelníci“. Aktivitu na internetu ale soud žádnému z přísedících zakázat nemůže. Jak uvedla Puci, komunikace na sociálních sítích je na zodpovědnosti každého z nich.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz