Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

O Zemana v Lánech se má starat firma, která loni byla aktivní minimálně

  12:13aktualizováno  16:04
Péči o prezidenta Miloše Zemana převzala po jeho propuštění z Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) firma Senior Home Group, člen skupiny Penta Hospitals CZ. ÚVN jí předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Společnost vznikla v roce 2019 a ve vedení firmy je mimo jiné lékař Boris Štastný, bývalý předseda pražské ODS.

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán.(25. listopadu 2021) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláři prezidenta republiky a poskytovatelem služby, kterým je právě zmíněná soukromá společnost Senior Home Group.

Firma na svém webu uvádí, že „poskytuje vysoce odbornou péči klientům v jejich přirozeném domácím prostředí prostřednictvím domácí zdravotní péče a pečovatelské služby. Přispívá tak ke spokojenému a bezpečnému zvládání stáří a zdravotních obtíží v pohodlí vlastního domova“. 

„Zdravotní domácí péče je ze své podstaty vždy poskytována všeobecnými sestrami v přirozeném domácím prostředí pacienta na základě indikace ošetřujícího lékaře a na základě ošetřovatelského plánu,“ řekl Šťastný.

Jak dodal, Senior Home Group se odštěpila od Alzheimer Home, která se dál věnuje pobytovým službám. „(Odštěpení) bylo z důvodu zvyšování kvality péče, aby se každá entita věnovala, čemu má,“ upřesnil k jejímu vzniku před dvěma lety.

Bližší podrobnosti o podobě léčby s odkazem na zákon Šťastný nesdělil. Obecně podle něj u všech pacientů v domácí péči platí to, že ošetřující lékař vždy stanoví, kdy a jaké úkony mají být pacientovi poskytovány. Uvedl také, že péče se může podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře vždy časem měnit.

Nyní bylo stanoveno, že o Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna zdravotní sestra. Jeho společnost také poskytne další personál, který bude poskytovanou péči podporovat, včetně vrchní zdravotní sestry, která bude jako manažerka na poskytování péče po nějaký čas dohlížet.

Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, Šťastný nepřiblížil. Nechtěl komentovat kvůli ochraně informací o pacientovi, jaké budou mít k dispozici přístroje. Obecně lze podle něj sdělit, že při domácí péči se běžně užívá technika, kterou mohou všeobecné zdravotní sestry obsluhovat.

Zemana pustili z ÚVN do Lán. Plány? Jmenování Fialy, hovory s ministry

Všechny sestry jsou podle něj očkovány proti covidu-19 a všichni pracovníci budou také při nástupu na směnu testováni přímo v Lánech antigenními testy pomocí „špičkového přístroje“.

Odborníci společnosti

Společnost Senior Home Group byla založena v prosinci 2019, jejím majitelem je firma Alzheimer Home Group, která z většiny patří společnosti Penta Hospitals CZ.  Pětinu pak drží podnikatel Milan Šedivý. Toho média označovala jako člověka blízkého kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi, v minulosti byl mimo jiné ředitelem Marily Příbram.

V péči kolem seniorů včetně těch postižených Alzheimerovou chorobou se Šedivý pohybuje řadu let, stál u zrodu Alzheimer Home Zátiší v Praze-Kunraticích, které se stalo základem současné skupiny Alzheimer Home Group.

Kromě Šedivého se ze známých jmen ve firmě angažuje také lékař Boris Šťastný, někdejší poslanec a zdravotnický expert ODS, který v posledních letech mimo jiné daroval 150 tisíc korun hnutí ANO.

Odbornost ošetřujícího týmu potvrdil šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. „Společnost se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Je v tom velmi zkušená. Kolegové z ÚVN mluvili s představiteli i ošetřovatelským týmem, je na vysoké úrovni,“ řekl Zima v České televizi.

V obchodním rejstříku je uložená účetní uzávěrka za rok 2020, ze které vyplývá, že firma v daném roce vykazovala jen minimální aktivitu a její hospodaření skončilo ztrátou 17 tisíc korun.

Základ skupiny, společnost s ručením omezeným Alzheimer Home, vznikla v roce 2014, už tehdy se v ní angažovali Šťastný s Šedivým. V červnu 2018 pak ve firmě získala majoritu (nejprve 70, od loňského prosince pak 80 procent) společnost Penta Hospitals CZ. Ta patří do firem kolem skupiny Penta Investments, jež ovládá například také síť lékáren Dr. Max, která je jedním největších řetězců svého druhu v Evropě.

Současná významná středoevropská investiční skupina Penta začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, kromě zdravotnictví i ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v ČR patří sázková kancelář Fortuna nebo mediální dům Vltava Labe Media.

Boris Šťastný

Po propuštění prezidenta převezli do Lán

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě. Podle ní se prezidentův zdravotní stav výrazně zlepšil. Přestože nemocnice nadále doporučuje nejvhodnější péči ve specializovaném zařízení, plně respektuje prezidentovo rozhodnutí hospitalizaci ukončit.

O Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Docházet za ním bude i fyzioterapeut, řekl šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že Zemana i jeho okolí opakovaně informovala o zdravotním stavu, predikci vývoje i možných rizicích a komplikacích. 

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Prezidenta Zemana zachránil převoz do nemocnice, řekl rektor Zima

Obdobné doporučení učinilo lékařské konzilium. „Pan prezident projevil své přání, aby mohl lépe pracovat, což samozřejmě zázemí zámku v Lánech je jistě lepší k jednání s budoucími kandidáty. Mohl dostat propustku na tři dny a pak se vrátit do nemocnice, ale pan prezident je v dobré kondici,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Kancléř Mynář na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že prezident jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12 hodin. Série schůzek s kandidáty na ministry nové vlády začne v Lánech v pondělí v 15 hodin, kdy Zeman přijme nominanta na ministra pro místní rozvoj Bartoše. „S kandidáty na členy nové vlády se bude Zeman scházet dva týdny, přicházet za ním budou podle abecedního pořadí,“ dodal kancléř.

Hospitalizace prezidenta Zemana

Zeman byl do ÚVN převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním.

Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má Zeman chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza.

Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení a na lůžko dlouhodobé péče.

Autoři: ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Hrozí kvůli Lipavskému politická krize? V Rozstřelu odpoví komentátor Korecký

Rozstřel Česká republika stále čeká na jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman chce dokončit schůzky s kandidáty na ministry...

Tradice vánočních stromků. Dřevo mělo symbolizovat jesličky Ježíše Krista

Premium Bez vánočního stromečku si málokdo dokáže představit Štědrý den. Zvyk zdobit nejrůznější jehličnany ale není až tak...

Poražení ve volbách šetří: ČSSD opustí Lidový dům, Piráti začali propouštět

Premium Strany, které propadly v říjnových volbách, začaly ve velkém šetřit. Například ČSSD, která po vypadnutí ze Sněmovny...

Pražské nemocnice se vystřídají v nutnosti přijmout pacienta bezpodmínečně

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice. Ty budou muset přijmout přivezené...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...