Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O Zemana v Lánech se má starat firma, která loni byla aktivní minimálně

  12:13aktualizováno  16:04
Péči o prezidenta Miloše Zemana převzala po jeho propuštění z Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) firma Senior Home Group, člen skupiny Penta Hospitals CZ. ÚVN jí předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Společnost vznikla v roce 2019 a ve vedení firmy je mimo jiné lékař Boris Štastný, bývalý předseda pražské ODS.
Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice,...

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán.(25. listopadu 2021) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláři prezidenta republiky a poskytovatelem služby, kterým je právě zmíněná soukromá společnost Senior Home Group.

Firma na svém webu uvádí, že „poskytuje vysoce odbornou péči klientům v jejich přirozeném domácím prostředí prostřednictvím domácí zdravotní péče a pečovatelské služby. Přispívá tak ke spokojenému a bezpečnému zvládání stáří a zdravotních obtíží v pohodlí vlastního domova“. 

„Zdravotní domácí péče je ze své podstaty vždy poskytována všeobecnými sestrami v přirozeném domácím prostředí pacienta na základě indikace ošetřujícího lékaře a na základě ošetřovatelského plánu,“ řekl Šťastný.

Jak dodal, Senior Home Group se odštěpila od Alzheimer Home, která se dál věnuje pobytovým službám. „(Odštěpení) bylo z důvodu zvyšování kvality péče, aby se každá entita věnovala, čemu má,“ upřesnil k jejímu vzniku před dvěma lety.

Bližší podrobnosti o podobě léčby s odkazem na zákon Šťastný nesdělil. Obecně podle něj u všech pacientů v domácí péči platí to, že ošetřující lékař vždy stanoví, kdy a jaké úkony mají být pacientovi poskytovány. Uvedl také, že péče se může podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře vždy časem měnit.

Nyní bylo stanoveno, že o Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna zdravotní sestra. Jeho společnost také poskytne další personál, který bude poskytovanou péči podporovat, včetně vrchní zdravotní sestry, která bude jako manažerka na poskytování péče po nějaký čas dohlížet.

Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, Šťastný nepřiblížil. Nechtěl komentovat kvůli ochraně informací o pacientovi, jaké budou mít k dispozici přístroje. Obecně lze podle něj sdělit, že při domácí péči se běžně užívá technika, kterou mohou všeobecné zdravotní sestry obsluhovat.

Zemana pustili z ÚVN do Lán. Plány? Jmenování Fialy, hovory s ministry

Všechny sestry jsou podle něj očkovány proti covidu-19 a všichni pracovníci budou také při nástupu na směnu testováni přímo v Lánech antigenními testy pomocí „špičkového přístroje“.

Odborníci společnosti

Společnost Senior Home Group byla založena v prosinci 2019, jejím majitelem je firma Alzheimer Home Group, která z většiny patří společnosti Penta Hospitals CZ.  Pětinu pak drží podnikatel Milan Šedivý. Toho média označovala jako člověka blízkého kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi, v minulosti byl mimo jiné ředitelem Marily Příbram.

V péči kolem seniorů včetně těch postižených Alzheimerovou chorobou se Šedivý pohybuje řadu let, stál u zrodu Alzheimer Home Zátiší v Praze-Kunraticích, které se stalo základem současné skupiny Alzheimer Home Group.

Kromě Šedivého se ze známých jmen ve firmě angažuje také lékař Boris Šťastný, někdejší poslanec a zdravotnický expert ODS, který v posledních letech mimo jiné daroval 150 tisíc korun hnutí ANO.

Odbornost ošetřujícího týmu potvrdil šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. „Společnost se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Je v tom velmi zkušená. Kolegové z ÚVN mluvili s představiteli i ošetřovatelským týmem, je na vysoké úrovni,“ řekl Zima v České televizi.

V obchodním rejstříku je uložená účetní uzávěrka za rok 2020, ze které vyplývá, že firma v daném roce vykazovala jen minimální aktivitu a její hospodaření skončilo ztrátou 17 tisíc korun.

Základ skupiny, společnost s ručením omezeným Alzheimer Home, vznikla v roce 2014, už tehdy se v ní angažovali Šťastný s Šedivým. V červnu 2018 pak ve firmě získala majoritu (nejprve 70, od loňského prosince pak 80 procent) společnost Penta Hospitals CZ. Ta patří do firem kolem skupiny Penta Investments, jež ovládá například také síť lékáren Dr. Max, která je jedním největších řetězců svého druhu v Evropě.

Současná významná středoevropská investiční skupina Penta začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, kromě zdravotnictví i ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v ČR patří sázková kancelář Fortuna nebo mediální dům Vltava Labe Media.

Boris Šťastný

Po propuštění prezidenta převezli do Lán

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě. Podle ní se prezidentův zdravotní stav výrazně zlepšil. Přestože nemocnice nadále doporučuje nejvhodnější péči ve specializovaném zařízení, plně respektuje prezidentovo rozhodnutí hospitalizaci ukončit.

O Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Docházet za ním bude i fyzioterapeut, řekl šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že Zemana i jeho okolí opakovaně informovala o zdravotním stavu, predikci vývoje i možných rizicích a komplikacích. 

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Prezidenta Zemana zachránil převoz do nemocnice, řekl rektor Zima

Obdobné doporučení učinilo lékařské konzilium. „Pan prezident projevil své přání, aby mohl lépe pracovat, což samozřejmě zázemí zámku v Lánech je jistě lepší k jednání s budoucími kandidáty. Mohl dostat propustku na tři dny a pak se vrátit do nemocnice, ale pan prezident je v dobré kondici,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Kancléř Mynář na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že prezident jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12 hodin. Série schůzek s kandidáty na ministry nové vlády začne v Lánech v pondělí v 15 hodin, kdy Zeman přijme nominanta na ministra pro místní rozvoj Bartoše. „S kandidáty na členy nové vlády se bude Zeman scházet dva týdny, přicházet za ním budou podle abecedního pořadí,“ dodal kancléř.

Hospitalizace prezidenta Zemana

Zeman byl do ÚVN převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním.

Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má Zeman chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza.

Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení a na lůžko dlouhodobé péče.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...