Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

O Zemana v Lánech se má starat firma, která loni byla aktivní minimálně

  12:13aktualizováno  16:04
Péči o prezidenta Miloše Zemana převzala po jeho propuštění z Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) firma Senior Home Group, člen skupiny Penta Hospitals CZ. ÚVN jí předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. Společnost vznikla v roce 2019 a ve vedení firmy je mimo jiné lékař Boris Štastný, bývalý předseda pražské ODS.
Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice,...

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán.(25. listopadu 2021) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláři prezidenta republiky a poskytovatelem služby, kterým je právě zmíněná soukromá společnost Senior Home Group.

Firma na svém webu uvádí, že „poskytuje vysoce odbornou péči klientům v jejich přirozeném domácím prostředí prostřednictvím domácí zdravotní péče a pečovatelské služby. Přispívá tak ke spokojenému a bezpečnému zvládání stáří a zdravotních obtíží v pohodlí vlastního domova“. 

„Zdravotní domácí péče je ze své podstaty vždy poskytována všeobecnými sestrami v přirozeném domácím prostředí pacienta na základě indikace ošetřujícího lékaře a na základě ošetřovatelského plánu,“ řekl Šťastný.

Jak dodal, Senior Home Group se odštěpila od Alzheimer Home, která se dál věnuje pobytovým službám. „(Odštěpení) bylo z důvodu zvyšování kvality péče, aby se každá entita věnovala, čemu má,“ upřesnil k jejímu vzniku před dvěma lety.

Bližší podrobnosti o podobě léčby s odkazem na zákon Šťastný nesdělil. Obecně podle něj u všech pacientů v domácí péči platí to, že ošetřující lékař vždy stanoví, kdy a jaké úkony mají být pacientovi poskytovány. Uvedl také, že péče se může podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře vždy časem měnit.

Nyní bylo stanoveno, že o Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna zdravotní sestra. Jeho společnost také poskytne další personál, který bude poskytovanou péči podporovat, včetně vrchní zdravotní sestry, která bude jako manažerka na poskytování péče po nějaký čas dohlížet.

Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, Šťastný nepřiblížil. Nechtěl komentovat kvůli ochraně informací o pacientovi, jaké budou mít k dispozici přístroje. Obecně lze podle něj sdělit, že při domácí péči se běžně užívá technika, kterou mohou všeobecné zdravotní sestry obsluhovat.

Zemana pustili z ÚVN do Lán. Plány? Jmenování Fialy, hovory s ministry

Všechny sestry jsou podle něj očkovány proti covidu-19 a všichni pracovníci budou také při nástupu na směnu testováni přímo v Lánech antigenními testy pomocí „špičkového přístroje“.

Odborníci společnosti

Společnost Senior Home Group byla založena v prosinci 2019, jejím majitelem je firma Alzheimer Home Group, která z většiny patří společnosti Penta Hospitals CZ.  Pětinu pak drží podnikatel Milan Šedivý. Toho média označovala jako člověka blízkého kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi, v minulosti byl mimo jiné ředitelem Marily Příbram.

V péči kolem seniorů včetně těch postižených Alzheimerovou chorobou se Šedivý pohybuje řadu let, stál u zrodu Alzheimer Home Zátiší v Praze-Kunraticích, které se stalo základem současné skupiny Alzheimer Home Group.

Kromě Šedivého se ze známých jmen ve firmě angažuje také lékař Boris Šťastný, někdejší poslanec a zdravotnický expert ODS, který v posledních letech mimo jiné daroval 150 tisíc korun hnutí ANO.

Odbornost ošetřujícího týmu potvrdil šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima. „Společnost se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Je v tom velmi zkušená. Kolegové z ÚVN mluvili s představiteli i ošetřovatelským týmem, je na vysoké úrovni,“ řekl Zima v České televizi.

V obchodním rejstříku je uložená účetní uzávěrka za rok 2020, ze které vyplývá, že firma v daném roce vykazovala jen minimální aktivitu a její hospodaření skončilo ztrátou 17 tisíc korun.

Základ skupiny, společnost s ručením omezeným Alzheimer Home, vznikla v roce 2014, už tehdy se v ní angažovali Šťastný s Šedivým. V červnu 2018 pak ve firmě získala majoritu (nejprve 70, od loňského prosince pak 80 procent) společnost Penta Hospitals CZ. Ta patří do firem kolem skupiny Penta Investments, jež ovládá například také síť lékáren Dr. Max, která je jedním největších řetězců svého druhu v Evropě.

Současná významná středoevropská investiční skupina Penta začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, kromě zdravotnictví i ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v ČR patří sázková kancelář Fortuna nebo mediální dům Vltava Labe Media.

Boris Šťastný

Po propuštění prezidenta převezli do Lán

Prezidenta Miloše Zemana propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě. Podle ní se prezidentův zdravotní stav výrazně zlepšil. Přestože nemocnice nadále doporučuje nejvhodnější péči ve specializovaném zařízení, plně respektuje prezidentovo rozhodnutí hospitalizaci ukončit.

O Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Docházet za ním bude i fyzioterapeut, řekl šéf Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že Zemana i jeho okolí opakovaně informovala o zdravotním stavu, predikci vývoje i možných rizicích a komplikacích. 

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Prezidenta Zemana zachránil převoz do nemocnice, řekl rektor Zima

Obdobné doporučení učinilo lékařské konzilium. „Pan prezident projevil své přání, aby mohl lépe pracovat, což samozřejmě zázemí zámku v Lánech je jistě lepší k jednání s budoucími kandidáty. Mohl dostat propustku na tři dny a pak se vrátit do nemocnice, ale pan prezident je v dobré kondici,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Kancléř Mynář na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že prezident jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12 hodin. Série schůzek s kandidáty na ministry nové vlády začne v Lánech v pondělí v 15 hodin, kdy Zeman přijme nominanta na ministra pro místní rozvoj Bartoše. „S kandidáty na členy nové vlády se bude Zeman scházet dva týdny, přicházet za ním budou podle abecedního pořadí,“ dodal kancléř.

Hospitalizace prezidenta Zemana

Zeman byl do ÚVN převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním.

Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má Zeman chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza.

Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení a na lůžko dlouhodobé péče.

Autoři: ,

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Kajínkovu milost má v rukou Pavel. Po Zemanovi rozhoduje, zda zůstane volný

Prezident Petr Pavel po svém předchůdci převzal bonusovou pravomoc. Když Miloš Zeman v roce 2017 udělil Jiřímu...

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plivl na oběti nacismu, ať rezignuje, žádá Trikolora Pavla za Terezín

Politická strana Trikolora žádá prezidenta Petra Pavla, aby rezignoval za svůj projev, který pronesl v neděli během...

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vládě uděláme takové peklo, až se jí srolují ponožky, slíbil Havlíček

Hnutí ANO bude ve Sněmovně bránit přijetí vládního ozdravného balíčku všemi prostředky. „Použijeme ty nejtvrdší...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Česko má dlouhodobě napjaté vodní zdroje. Odborníci vyzývají ke změně chování

Roční množství srážek na území České republiky se za posledních 150 let nezměnilo, přesto však naše země vysychá. K...

Dvouletá podmínka pro Volného za lhaní o vraždění pacientů platí, uvedl soud

Odvolací senát potvrdil exposlanci Lubomíru Volnému dvouletý podmínečný trest za šíření poplašné zprávy o tom, že se...

Účast u porodu patří k právu na rodinný život, otec dostal šanci na odškodnění

Ústavní soud v Brně dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že v březnu 2020 otec nemohl být u porodu kvůli tehdy...

Registrované partnerství osob stejného pohlaví má být možné na více úřadech

Přímý přenos Do registrovaného partnerství budou moci páry stejného pohlaví vstupovat na jakémkoli úřadě. Počítá s tím změna zákona...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...