Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Dění kolem Zemana minutu po minutě. Test nařídil Šťastný, odhalil podezřelý kontakt

  22:14
Ve čtvrtek se měli ujmout péče o prezidenta republiky Miloše Zemana v Lánech. Dvacet čtyři hodin u něj měla být zdravotní sestra ze společnosti Senior Home Group, kterou vede lékař, bývalý poslanec ODS a provozovatel sítě center pro seniory Boris Šťastný. Právě on podle svých slov zjistil, že je jedna ze zaměstnankyň Kanceláře prezidenta republiky pozitivní na covid a nařídil i testování prezidenta Zemana.

Prezidenta Miloše Zemana propouští z Ústřední vojenské nemocnice do domácího léčení. (25. listopadu 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak se to všechno po propuštění prezidenta Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) seběhlo?
Naše agentura převzala odpovědnost za péči o prezidenta republiky na zámku v Lánech. Ještě před samotným příjezdem pana prezidenta jsme podle přísných standardů naší organizace na speciálním přístroji, který jsme do Lán dovezli, začali provádět denní testování každého, kdo by měl mít ten den k prezidentovi republiky přístup. Jedná se o antigenní test takzvaným semikvantitativním odběrem. Jde o antigenní test, ale mnohem citlivější. Aby to bylo každý den ještě před tím, než by se s prezidentem setkal, respektive vstoupil do zóny, ve které by se pohyboval.

V rámci tohoto testování jsme zachytili hraniční test u jedné ze zaměstnankyň Kanceláře prezidenta republiky. Následně jsme testy rozšířili na PCR, všem udělali PCR odběry a odeslali je do Ústřední vojenské nemocnice na verifikaci. Samozřejmě jsme ji už nevpustili do zóny, kde se měl prezident pohybovat. Čili se dnes nepotkali. Na druhé straně šlo určitě o rizikový kontakt pana prezidenta, protože podle našich informací byla s panem prezidentem v uplynulých dnech v kontaktu.

Takže za ním chodila na pokoj do Ústřední vojenské nemocnice?
Byli jsme obeznámeni, že spolu byli v kontaktu. Následně byl její test verifikován jako pozitivní. Na základě našich standardů jsme odebrali PCR vzorek u prezidenta republiky a dalších osob. S tím, že test byl naplánován po jeho příjezdu tak či tak. Vždy totiž striktně testujeme PCR testem pacienta po propuštění z nemocnice do domácího prostředí, nebo třeba při překladu do pobytového zařízení sociálních služeb.

Vpodvečer jsme z ÚVN, jejíž laboratoř testy zpracovávala, jako první obdrželi informaci, která potvrzovala pozitivní test na covid-19 u pana prezidenta. Přestože byl pan prezident bez příznaků, ve spolupráci s ošetřujícím lékařem – panem profesorem Zavoralem – bylo rozhodnuto o převozu pacienta zpět do Ústřední vojenské nemocnice. Vzhledem k tomu, že jde o křehkého pacienta, seniora a v tomto ohledu obě strany pokládaly za důležité, aby byl pod lékařským dohledem. Popřípadě mu byly aplikovány protilátky.

Proč Miroslav Zavoral Seznam Zprávám říkal, že Miloše Zemana z preventivních důvodů testovali oni v nemocnici? Zavoral dle Seznamu doslova řekl: „Šlo o rizikový kontakt, proto jsem nechal pana prezidenta dnes odpoledne otestovat.“. S tím, že šlo o „kontakt pracovníka z Lán“.

Nevím, proč to říkal. Žádanky na tyto testy jsem osobně vystavoval já a jsou v systému ISIN (Informační systém infekční nemoci). Byly vydány z mého rozhodnutí a rozhodnutí našeho zdravotnického zařízení. Následně byly vzorky na základě dohody o spolupráci převezeny do ÚVN: Čili jde možná o nějakou dezinterpretaci, protože v laboratoři ÚVN se potvrdila pozitivita. Odběry a indikaci jsme prováděli my.

Mimochodem, byla ona dáma z Kanceláře prezidenta republiky očkovaná? Ze svých zdrojů jsem slyšel, že ano. Je to pravda?
Nevím, jestli toto mohu komentovat z hlediska lékařského tajemství nebo zdravotnických informací, které mohu poskytovat. Nechám to tedy bez komentáře, musíte se ptát v Kanceláři prezidenta republiky. Jinak pan prezident je očkován třikrát, v tuto chvíli je v ÚVN a je bez příznaků. Kvůli dalším informacím se musíte obrátit přímo na Ústřední vojenskou nemocnici a ošetřujícího lékaře, protože naše úloha v domácí péči byla prozatím přerušena.

Počítáte, že se k ní opět vrátíte po propuštění prezidenta Zemana z nemocnice?
Ve chvíli, kdy pominou důvody pro hospitalizaci, o čemž rozhodne ošetřující lékař, budeme jako agentura domácí péče připraveni se péče o pana prezidenta opět ujmout.

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Ještě mi řekněte, jak je možné, že se za prezidentem do nemocnice dostane na pokoj někdo pozitivní na covid, byť by to byla nakrásně zaměstnankyně jeho kanceláře? Neměli by být pokaždé co nejpřísněji testováni všichni, kteří se k němu do pokoje dostanou?
Nemohu komentovat režimová opatření Ústřední vojenské nemocnice v tomto ohledu. Opravdu nevím, jaké kontakty pan prezident měl, nebo neměl během jeho pobytu v nemocnici. Nedokážu ani spekulovat, odkud kam která infekce může putovat. Je zapotřebí si uvědomit, že situace ve společnosti je katastrofální, covid-19 je doslova na každém kroku. Co pokládám za velmi důležité, je, že se nám podařilo situaci včas zachytit. Navíc u bezpříznakového pacienta, což si myslím, že je velice důležité. Také se nám podařilo zachytit pozitivitu jednoho ze zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky, který s ním v průběhu dne mohl přijít do styku. K tomu nedošlo. Celá ta věc tedy vypadá komplikovaně, ale je to příběh dnešních dní ve všech zdravotnických zařízeních. Tak to prostě je. Díky preventivním opatřením se nám jako poskytovateli domácí péče podařilo udělat maximum.

Dostal prezident okamžitě infúzi protilátek?
To nemohu komentovat, moje úloha skončila naším předáním pana prezidenta zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje. Čekal jsem na ni i v Ústřední vojenské nemocnici, kde došlo k předání pana prezidenta k hospitalizaci. Tyto otázky je potřeba klást Ústřední vojenské nemocnici, která je za konkrétní léčbu odpovědná.

Jste lékař, Miloše Zemana jste dnes viděl, říkáte, že viditelné příznaky neměl. Nicméně je to pacient, kterému je 77 let, navíc má problémy s játry, byl teď dlouho hospitalizován. Dá se předpokládat, jaký může mít covid na jeho zdravotní stav dopad? Může pro něj být přesmíru rizikový?
Nemohu se k tomu vyjadřovat. Mohu konstatovat pouze pozitivitu, indikaci a hospitalizaci. Jakým způsobem se bude onemocnění dál vyvíjet, to si myslím, že nikdo nedokáže predikovat. Věřím, že pan prezident bude v pořádku. Tři dávky očkování v kombinaci s kvalitní léčbou, která mu v ÚVN nepochybně bude poskytnuta, dává určitý dobrý výhled do budoucna. Ale víc to opravdu nechci komentovat. Když jsme pana prezidenta předávali, tak neměl žádné zásadní příznaky typické pro covid-19. Ale jak se to bude vyvíjet, nebo nebude… Zatím je to pouze covid pozitivní pacient bez propuknutí onemocnění. Jak to bude dál, se uvidí.

Jestliže byla pozitivní i zaměstnankyně Kanceláře prezidenta republiky, znamená to, že by měli do karantény nastoupit i všichni její další zaměstnanci, kteří s ní v uplynulých dnech přišli do kontaktu? Včetně třeba kancléře Vratislava Mynáře?
Na tuto otázku nedokážu odpovědět. Tato věc je v kompetenci Krajské hygienické stanice. Předpokládám, že proběhne standardní trasování jednotlivých osob.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vakcinologové jsou proti povinnému očkování nad 60 let. U profesí ho vítají

Česká vakcinologická společnost nesouhlasí se zavedením povinnosti očkování proti covidu-19 u lidí starších 60 let,...

Jako na houpačce. Přibylo 18 tisíc nakažených, číslo R je opět pod 1

Sledujeme online Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek...

Zeman jedná s kandidátem na ministra práce a sociálních věcí Jurečkou

Přímý přenos Prezident Miloš Zeman jedná v Lánech s kandidátem na ministra práce a sociálních věcí, předsedou KDU-ČSL Marianem...

Posunujeme strop možností, říká mluvčí záchranářů. ‚Hrdinům‘ nadávají a vyhrožují

Neustálá možnost nakazit se, náročná práce v ochranných oblecích, dlouhé dezinfekce sanitek a nadávky od pacientů. Jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...