V posledních dvou týdnech se teploty pohybovaly spíše pod průměrem, příštích 14 dní by ale měly být kolem hodnot typických pro toto období. „Začátkem listopadu budou teploty pozvolna klesat a v posledním předpovědním týdnu se očekávají teploty nižší, než je dlouhodobý normál,“ uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 18. října do 14. listopadu je 6,9 stupně Celsia. Nejteplejší byl rok 2018, kdy se průměrná teplota v těchto dnech vyšplhala na 9,6 stupně Celsia. Naopak v roce 1946 klesla na 3,1 stupně, což je dosud nejméně.
„Relativně suché počasí, které nás doprovází posledních několik týdnů, bude pokračovat i v tomto týdnu. O něco více srážek je očekáváno v posledním říjnovém týdnu,“ sdělil ČHMÚ. První polovina listopadu pak přinese úhrny srážek blížící se normálním hodnotám pro tuto roční dobu. Dlouhodobý průměrný srážkový úhrn je v tomto období 42 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Měsíční výhledČHMÚ vydává měsíční výhledy bez přesných údajů o teplotách a množství očekávaných srážek, dlouhodobé předpovědi totiž nejsou spolehlivé a často nevycházely. Výhledy udávají jen očekávaný trend ve vývoji počasí a celkový charakter počasí, tedy pravděpodobnost srážek a teplot v porovnání s průměrem. Podrobný měsíční výhled najdete na webu ČHMÚ, s orientací v grafech vám pomůže náš návod. |