Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silný vítr v Česku lámal stromy, ničil střechy. ČEZ vyhlásil kalamitní stav

  10:05aktualizováno  22:32
Českem se prohnal silný vítr a napáchal velké škody. Hasiči za celý den zasahovali u více než tří tisíc událostí, a podle svých slov jeli na 200 procent. Vyjížděli hlavně k poničeným střechám a polámaným stromům. Skupina ČEZ večer vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v několika dalších okresech.

Upozornění meteorologů před silným větrem, který ve čtvrtek v nižších polohách dosahoval rychlosti až 110 kilometrů v hodině a na horách až
150 kilometrů v hodině, platil do večera. Nejsilnější náraz meteorologové naměřili na Sněžce, měl rychlost 151 kilometrů v hodině.

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru večer vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. „Aktuálně řešíme 157 poruch, a bez elektřiny zůstává k osmé hodině 67 tisíc domácností,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. O hodinu dříve firma evidovala ještě 85 000 odběrných míst bez elektřiny.

„Jsme v terénu i nadále a budeme pracovat i přes noc všude tam, kde je to bezpečné pro naše zaměstnance. Již nyní je jasné, že práce budou pokračovat i zítra (v pátek),“ uvedla Holingerová.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odpoledne informoval, že bez elektřiny bylo 300 tisíc odběratelů ČEZ a 7 tis na území EG.D. Nejvíc, asi 100 tisíc, nemělo proud ve středních Čechách.

Kvůli silnému větru a pádu stromů do vedení bylo večer bez elektřiny na jihu Čech a Vysočině tisíc odběratelů E.ON. Ráno jich bylo 10 tisíc. Nejpostiženější oblastí bylo Českokrumlovsko. V tiskové zprávě o tom večer informoval Roman Šperňák za distribuční společnost E.ON. 

„Na opravách všech poruch na vysokém napětí pracujeme a věříme, že dodávky do postižených lokalit ještě během dneška obnovíme,“ uvedl tiskový mluvčí EG.D Roman Šperňák. 

Problémy se řetězily, přerušení dodávek elektrického proudu bylo důvodem výpadků v sítích mobilních operátorů.

Hasiči zasahovali desetkrát více než normálně

Hasiči po celé republice vyjeli k desetinásobnému počtu zásahů než v běžné dny. „Na mnoha místech nám byli velkou oporou jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí,“ informovali na Twitteru. Do desáté hodiny večer zasahovali dohromady u 3 622 událostí spojených se silným větrem.

Nejvíc zásahů měli v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. V některých krajích proto posílili počty hasičů na stanicích i operátorů na tísňových linkách.

V Nové Roli na Karlovarsku spadl strom na zaparkované auto i na chatu. V Sokolově utrhl část plechové střechy na mateřské škole, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Děti i učitelky mohly zůstat v budově a pokračovat ve výuce.

Krátce po jedenácté hodině spadl strom na budovu mateřské školy v karlovarské Krymské ulici. V tu chvíli bylo uvnitř 41 dětí a 14 dospělých. „Nikdo není zraněný,“ potvrdil Kasal.

Pražští hasiči řešili v souvislosti s větrem 460 událostí. Přes den museli posílit operační středisko. Martin Kavka, mluvčí pražských hasičů na Twitteru sdílel svědectví hasiče z operačního střediska. „Je to peklo, jedeme na 200 %, podobně jako u orkánu Kyrill.“ 

Pražští záchranáři evidovali kvůli větru asi deset úrazů. Vyzvali proto ty, kdo nemusí, aby raději nevycházeli ven.

Hasičům na Vysočině ztěžoval silný vítr hašení lesních požárů.  Požáry byly nahlášené okolo 13:00 u Radějova na Pelhřimovsku a u obce Tunochody na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové jich bylo před 16:00 asi 16. Pravděpodobně je způsobilo rozfoukání nedostatečně uhašeného ohniště po pálení klestí. Požáry nebyly rozsáhlé a ani škody zřejmě nebudou vysoké, řekla ČTK Musilová.

Vítr komplikoval dopravu na silnicích, železnicích i na letišti

Na stovkách míst popadaly vyvrácené stromy nebo větve na silnice nebo železnici. U Velemyšlevsi na Lounsku spadl strom na projíždějící vozidlo, ve Varnsdorfu či Berouně na parkující auta. Nikdo nebyl zraněn. V Milostíně na Rakovnicku létaly utrhané kryty z bazénu.

Z Nechranické nádrže byl hlášen surfař, který se nemohl dostat k břehu. Nakonec se mu to však podařilo ještě před příjezdem jednotek, sdělil mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan.

Potíže s odbavením měli odpoledne na Letišti Václava Havla v Praze, vítr totiž bránil v přistavování nástupních mostů a schodů pro přílety a odlety. „Cestující z letadel, která přiletí, setrvají na svých místech na palubě letadla,“ informovalo odpoledne letiště na Twitteru. Problémy byly i s vykládkou zavazadel, to způsobovalo zdržení odletů. 

„Se slábnoucí intenzitou nárazu větru se provoz na Letišti Praha vrací do běžného režimu. Zpoždění na odletu během nepříznivých povětrnostních podmínek mělo celkem devět linek,“ uvedlo letiště v 17:30 na svém Twitteru. 

Silný vítr komplikoval provoz tramvají v Praze, několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny měli zpoždění. „Z důvodu silného větru dochází v provozu MHD k omezením na několika místech,“ uvedl dopravní podnik. Seznam výluk aktualizuje na svém webu.

Silný vítr a hlavně spadlé stromy přerušily provoz na 8 železničních tratích v Česku a na třech v Německu, které mají přímý vliv na železniční dopravu v tuzemsku. 

Půl hodiny po poledni byl podle vyjádření správce tratí zastavený provoz na 27 úsecích v šesti českých krajích. Už od rána železniční spoje po celé republice nabírala velká zpoždění, nezřídka přesahující i jednu hodinu.

Nepořádek vítr způsobil i na dálnicích. Popadané stromy byly například na dálnici D10 z Mladé Boleslavi směrem na Prahu, na dálnici D7 na 13. kilometru směru k metropoli větve zatarasily všechny tři jízdní pruhy. Vítr byl možná i příčinou nehody kamionu na dálnici D1, který se po poledni převrátil u Lokte a zablokoval směr na Brno.

Kvůli silnému větru byla evakuována budova vydavatelství Economia v Praze. Na střechu dopadl těžký stavební materiál, který se uvolnil z protější stavby.

Kvůli bezpečí návštěvníků mimořádně zavřela pražská zoologická zahrada i všechny zoo v Ústeckém kraji. Pražský hrad zavřel zahrady. Správa Národního parku České Švýcarsko vydala výstrahu kvůli nebezpečí pádu stromů a větví a apelovala na turisty, aby dbali zvýšené pozornosti.

Vichřice Ignatz potrápila také Německo a Francii, kde stejně jako později v Česku zavinila problémy v dopravě či dodávkách elektrické energie.

Podívejte se i na naše další nekonečné přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

KOMENTÁŘ: Kokainová kauza, řidiči autobusu a řiditelé státu

14. června 2024

Premium Kokainovou aféru v Poslanecké sněmovně překryly evropské volby, ale neměla by úplně zapadnout. Kdo...

Korespondenční volba dělí občany na dvě kategorie, hrozí manipulace, říká opozice

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  13:45

Přímý přenos V Poslanecké sněmovně pokračuje jednání o korespondenční volbě. Tu opozice dlouhodobě odmítá. Podle...

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

14. června 2024  12:52,  aktualizováno  13:29

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...