Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poradci Kavan a Laštůvka u mne končí, naznačil Vlček poslancům

  14:08aktualizováno  19:10
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček před poslanci obhajoval svou blízkovýchodní misi. Od počínání svých poradců Jana Kavana a Vladimíra Laštůvky, kteří se sešli s představiteli Hamasu, se distancoval. Brzy z jejich chování vyvodí personální závěry, slíbil Vlček poslancům. Dodal, že s takovými excesy jednotlivců nesouhlasí.

Vlček se dnes od počínání svých poradců znovu distancoval. | foto: René VolfíkČTK

Sněmovna si vyslechla zprávu svého předsedy o delegaci evropských národních parlamentů do Gazy. K obhajobě blízkovýchodní mise Miloslav Vlček přistoupil poté, co čelil kritice za jednání části delegátů s představiteli Hamasu.

Schůzky se navíc účastnili jeho poradci a bývalí poslanci ČSSD Jan Kavan a Vladimír Laštůvka. Oddělili se od oficiální delegace a za Vlčkovými zády se s Hamasem tajně sešli.

Vlček se dnes od počínání svých poradců znovu distancoval. Uvedl, že Kavan s Laštůvkou a dalšími poslanci jednali svévolně a přes jeho zákaz. Sám prý celý program koncipoval tak, aby k jednání se členy Hamasu nedošlo. "Tato událost byla selháním konkrétních osob," tvrdí Vlček.

"Členy delegace jsem upozornil, že naším záměrem není vybočit ze zásad politiky EU, která Hamas považuje za teroristickou organizaci. Proto není možné připustit žádné oficiální ani neoficiální jednání s představiteli této strany," řekl Vlček ve Sněmovně.

Z neposlušnosti svých poradců prý proto vyvodí personální důsledky. "Pokud jde o počínání pana Kavana a Laštůvky, vyvodím z jejich jednání ve velmi krátké době odpovídající personální závěry," slíbil předseda Sněmovny.

S Kavanem ale zatím nejednal, exministr zahraničí je totiž od soboty na návštěvě Jižní Koreje. Vlček už v pondělí řekl, že s ním Kavan na další jednání nepojede.

Kavan pro předsedu Sněmovny prý pracuje jako externí poradce, který mu připravuje některé podkladové materiály, Laštůvka je Vlčkův příležitostný konzultant. Se členy Hamasu se podle médií setkala také Kavanova asistentka Hana Opolecká, která v delegaci nahradila nemocnou členku protokolu.

"Kavan, ten má tuším nějaký plat na smlouvu, něco kolem 25 nebo 30 tisíc. Laštůvka je za tisíc korun tady a Opolecká je teď kolem 25 tisíc," uvedl Vlček na tiskové konferenci.

Nestačil jsem delegaci uhlídat, hájí se Vlček

Vlček se na tiskové konferenci hájil tím, že v delegaci, jež měla přes 40 členů, bylo obtížné uhlídat pohyb všech lidí. "To byli lidé, které jsem viděl poprvé, takže jsem nestačil některé ani sledovat, jestli jsou v pořádku, jestli jsou s delegací," prohlásil. "Já jsem šel na jednání, oni se zdrželi a odjeli pryč," dodal.

Kavan mu prý posléze zdůvodnil své jednání s Hamasem tím, že chtěl být u historického okamžiku, kdy si znesvářené palestinské frakce podají ruku.

"Těžko se s nimi o tom bavit. Oni byli přesvědčeni o tom (historickém okamžiku) a já jsem jim říkal, že ta věc je úplně diametrálně odlišná," prohlásil.

Vlček po setkání Morgantiniovou upozornil, že její jednání je krajně nevhodné. Pohrozil jí, že pokud se bude opakovat, oznámí to předsedovi EP Hansi-Gertu Pötteringovi a požádá ho, aby ji z delegace odvolal. Zkušeností z celé události je podle Vlčka možnost vyžádat si stanoviska členů delegace, v nichž uvedou, zda jsou ochotni dodržovat program a zdrží se všeho, co by mohlo delegaci poškodit.

Vlček na tiskové konferenci také uvedl, že cesta celé delegace, včetně Kavana s Laštůvkou, byla financovaná z peněz vyhrazených na české předsednictví EU.

ODS: Vlčkovu hlavu požadovat nebudeme

Občanští demokraté už před schůzí avizovali, že Vlčkovo odvolání požadovat nebudou. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka zkomplikovalo setkání části delegace s Hamasem pozici Česka v rámci předsednictví i pozici celé EU. Pokládá ho proto za velkou chybu.

Zároveň se ale nedomnívá, že by bylo nutné Vlčka za diplomatický přehmat trestat. Problém je spíše v lidech, kterými se Vlček obklopuje, míní expremiér Mirek Topolánek.

"Mně to připadá hodně umělé. Já si myslím, že diskuse je spíš o lidech kolem něj, jakými lidmi se předseda Poslanecké sněmovny obklopuje. Jsou to lidé, řekl bych, s pochybnou minulostí, někteří se záznamem spolupráce s bývalou státní tajnou bezpečností," řekl šéf ODS.

Exministr zahraničí Kavan musel dříve vyvracet obvinění, že pod krycím jménem Kato vědomě spolupracoval s tehdejší komunistickou tajnou službou. Soudní spor s ministerstvem vnitra však vyhrál.

Na pozdější tiskové konferenci vrátil předseda Sněmovny Topolánkovi jeho kritiku. Podle Vlčka se i Topolánek obklopuje lidmi, jejichž minulost je pochybná. Měl by s nimi ukončit spolupráci, pokud Vlček přestane pracovat s Kavanem.

Smířlivý postoj k Vlčkovi zastává i předseda klubu ODS Petr Tluchoř. "Nemyslím si, že v tuto chvíli je správná úvaha o odvolávání předsedy Sněmovny," podotkl.

Výhrady ke Kavanovi mají i lidovci. "Co si mám myslet o návštěvě, kterou organizoval Jan Kavan, co si o ní mám myslet, to bude vždycky ke škodě České republiky," řekl předseda strany a také bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ani on ale nechce zatím vyvozovat zásadnější závěry.

Předseda klubu ČSSD Bohuslav Sobotka považuje vysvětlení Vlčka za dostatečné.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  21:18

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...