Nemocniční poplatky dočasně skončí, volby odsunuly změnu zákona

  13:15aktualizováno  17:54
Pacienti nebudou přinejmenším na začátku příštího roku platit za pobyt v nemocnici regulační poplatek. Od ledna stokorunu zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví sice už má hotovou novelu, která částku snižuje na 60 korun, Sněmovně ji pošle ale až po předčasných volbách. Novela tak začne platit nejdříve v březnu 2014.

Regulační poplatky začaly platit v lednu 2008. Nemocnice si kvůli jejich výběru pořídily automaty. Teď to vypadá, že jim několik měsíců budou k ničemu. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přinejmenším v lednu a v únoru pacienti nemocnicím nebudou hradit ani sto, ani šedesát korun za den pobytu. iDNES.cz to potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

"K lednu novela účinná určitě nebude. Nejbližší termín je březen. A to je ještě optimistická varianta," domnívá se Plíšek.

"Bude záležet na tom, jak se pojmou legislativní postupy. Při zkráceném projednávání to lze stihnout za dva měsíce. Pokud novelu zákona znovu uchopí nový ministr a nechá změny projít znovu připomínkovým řízením, může legislativní proces trvat i půl roku a v té době nebudou poplatky žádné," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Ministerstvo se rozhodlo při změně výši poplatku nejít předvolební senátní cestou - zákonným opatřením. "Princip zákonných opatřeních je zpochybněn," podotkl Holcát. Zákonné opatření chce resort využít jen u návrhu, aby se zvýšila platba za státního pojištěnce (více čtěte zde).

Připravenou novelu ministr předloží vládě Jiřího Rusnoka. Z diskuse pak vyplyne, zda návrh nechá odsouhlasit Sněmovnou v novém složení, nebo materiál počká na nového ministra.

Ustavující schůze Sněmovny by se měla konat v listopadu letošního roku. Ministerstvo nyní počítá s tím, že by požádalo o zrychlené projednání změny, tedy o její schválení v prvním čtení. Ani to by ale nestačilo, aby vešla v účinnost už od ledna 2014. Od ledna přitom tento druh poplatku zrušil Ústavní soud (více čtěte zde).

Pacienti ušetří, nemocnice přijdou o stamiliony

Pro pacienty to znamená, že přinejmenším na začátku příštího roku nebudou platit za pobyt na nemocničním žádný regulační poplatek. Pro nemocnice je to naopak informace, že v příjmech přijdou nejspíš o stovky milionů korun.

Kdo ušetří a komu peníze budou chybět

V důvodové zprávě k novele, která počítá se snížením poplatku za den pobytu v nemocnici ze stokoruny na 60 korun, se píše:

  • Při úplném zrušení regulačního poplatku za poskytování lůžkové péče ušetří pojištěnci cca 2,1 mld. Kč.
  • Při stanovení poplatku na 60 Kč ušetří pojištěnci cca 841,5 mil. Kč.
  • Při stanovení poplatku na 60 Kč a osvobození skupiny děti do 18 let od placení tohoto poplatku ušetří pojištěnci cca 1,006 mld. Kč, z toho skupina děti do 18 let (resp. jejich zákonní zástupci) cca 165 mil. Kč.

Stejné částky naopak provozovatelé zdravotnických zařízení ztratí ve svých příjmech.

Zdroj: MZ ČR

"Jeden měsíc nevybírání regulačních poplatků znamená výpadek 175 milionů, dva měsíce 351 milionů a tři měsíce 526 milionů," vyčíslil odhad Plíšek.

Nemocnice v době, kdy pacienti hradili 60 korun za pobyt, vybraly za rok celkem přes jednu miliardu korun. Po navýšení na stokorunu činil roční výběr necelé dvě miliardy.

"Už teď jsou nemocnice bez ohledu na zřizovatele a jejich velikost v červených číslech, každý výpadek příjmu proto považujeme za komplikaci a problém," upozornil Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel Nemocnice Hranice. Jen v tomto zařízení regulační poplatky činily dvě až čtyři procenta celkových úhrad.

"Výpadek také znamená, že nám poběží režijní náklady spojené s výběrem, příjmy z něj ale nebudou," upozornil Sohlich. Špitály se kvůli několika měsícům bez výběru nebudou zbavovat automatů pro výběr poplatků nebo administrativních pracovníků. Podle Sohlicha nižší poplatky zdraží agendu jejich výběru. Případné časové limity zase přinesou vyšší administrativní zátěž.

Nemocnice proto volají po tom, aby jim ministerstvo výpadek nahradilo vlídnější úhradovou vyhláškou. "Chceme, aby v roce 2014 počítala s výpadkem příjmů z poplatků a byly o něj navýšeny příjmy nemocnic ze zdravotního pojištění," popsal Sohlich a připomenul, že zdravotnická zařízení už dříve poukazovala na to, aby výběr poplatků zajišťovaly zdravotní pojišťovny. "My jsme poskytovatelé zdravotní péče, ne administrativní nebo finanční domy," zlobí se Sohlich.

Varianta bez poplatků za poskytování lůžkové péče

Proti regulačním poplatkům se naopak postavil Svaz pacientů ČR. Podle něj by lidé neměli platit ani stokorunu, ani 60 korun. "Počet návštěv u lékařů se nesnížil, protože nikdy se neprokázalo, že by občané k lékařům chodili z dlouhé chvíle nebo z rozmaru, naopak poplatky bránily v dostupnosti k péči u sociálně slabších občanů," uvedl svaz ve svém prohlášení.

Návrh: Děti platit nebudou

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí do meziresortního připomínkového řízení poslalo novelu, která počítá s tím, že poplatek za den pobytu v nemocnici by byl opět 60 korun. Nově by jej neplatili dětští pacienti a mladí lidé do 18 let.

"Regulační poplatek (...) se dále neplatí při lůžkové péči o dítě do dne dovršení 18 let věku, a to včetně tohoto dne," píše se v návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. S časovým omezením plateb novela nepočítá.

Současné předvolební programy parlamentních stran až na výjimku počítají se zachováním poplatku v nemocnici. Úplné zrušení poplatků z parlamentních stran slibují jen komunisté. Jeden z bodů jejich programu zní: "Zrušení tzv. regulačních poplatku ve zdravotnictví a stropu pro odvody na zdravotní a sociální pojištění zavedené pravicovými vládami."

ČSSD voličům ve svém programu říká: "zrušíme všechny poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici". Stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se ale už nechal slyšet, že poplatek maximálně v šedesátikorunové výši by měl mít časové omezení. Lidé by platili nejvýše 30 dnů v nemocnici za rok.

Z toho mají obavu lázně. "Pokud by takový limit existoval, k nám se poplatky nedostanou, protože by je pacient vyčerpal už v nemocniční péči," podotkl prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. To by se dělo například u pacientů, kteří se v nemocnici zotavují po těžkém úraze a do lázní jedou následně rehabilitovat. V současné se poplatek týká těch, jimž celý pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Regulační poplatek se netýká lidí, kteří si na stravu a ubytování přispívají ze svého.

"Přínos u poplatku, který by se platil třeba 30 nebo 21 dnů v roce je malý a administrativní problémy na straně pacientů i nemocnic jsou velké. Tímto opatřením by také nejvíce byly odtčeny rehabilitační ústavy, léčebny dlouhodobě nemocných, psychitrie, dlouhodobé pobyty či lázně," uvedl Holcát.

Předvolební přetahovaná ale nemocnice uvádí do ještě větší nejistoty. "Nejistota tady je, protože nevíme, jak dopadnou volby a co nová politická garnitura s poplatky udělá. Je tedy velmi složité odhadovat, s jakými příjmy můžeme příští rok počítat," dodal Sohlich.

Na Ústavní soud se obrátili opoziční poslanci poté, co poplatek stoupl ze 60 na 100 korun. Stokoruna se v nemocnici platí od loňského prosince. ÚS poplatky zrušil s tím, že nemají jakékoliv limity a nerozlišují, zda se platí za medicínský výkon či "hotelovou" službu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz