Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Nemocniční poplatky dočasně skončí, volby odsunuly změnu zákona

  13:15aktualizováno  17:54
Pacienti nebudou přinejmenším na začátku příštího roku platit za pobyt v nemocnici regulační poplatek. Od ledna stokorunu zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví sice už má hotovou novelu, která částku snižuje na 60 korun, Sněmovně ji pošle ale až po předčasných volbách. Novela tak začne platit nejdříve v březnu 2014.

Regulační poplatky začaly platit v lednu 2008. Nemocnice si kvůli jejich výběru pořídily automaty. Teď to vypadá, že jim několik měsíců budou k ničemu. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přinejmenším v lednu a v únoru pacienti nemocnicím nebudou hradit ani sto, ani šedesát korun za den pobytu. iDNES.cz to potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

"K lednu novela účinná určitě nebude. Nejbližší termín je březen. A to je ještě optimistická varianta," domnívá se Plíšek.

"Bude záležet na tom, jak se pojmou legislativní postupy. Při zkráceném projednávání to lze stihnout za dva měsíce. Pokud novelu zákona znovu uchopí nový ministr a nechá změny projít znovu připomínkovým řízením, může legislativní proces trvat i půl roku a v té době nebudou poplatky žádné," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Ministerstvo se rozhodlo při změně výši poplatku nejít předvolební senátní cestou - zákonným opatřením. "Princip zákonných opatřeních je zpochybněn," podotkl Holcát. Zákonné opatření chce resort využít jen u návrhu, aby se zvýšila platba za státního pojištěnce (více čtěte zde).

Připravenou novelu ministr předloží vládě Jiřího Rusnoka. Z diskuse pak vyplyne, zda návrh nechá odsouhlasit Sněmovnou v novém složení, nebo materiál počká na nového ministra.

Ustavující schůze Sněmovny by se měla konat v listopadu letošního roku. Ministerstvo nyní počítá s tím, že by požádalo o zrychlené projednání změny, tedy o její schválení v prvním čtení. Ani to by ale nestačilo, aby vešla v účinnost už od ledna 2014. Od ledna přitom tento druh poplatku zrušil Ústavní soud (více čtěte zde).

Pacienti ušetří, nemocnice přijdou o stamiliony

Pro pacienty to znamená, že přinejmenším na začátku příštího roku nebudou platit za pobyt na nemocničním žádný regulační poplatek. Pro nemocnice je to naopak informace, že v příjmech přijdou nejspíš o stovky milionů korun.

Kdo ušetří a komu peníze budou chybět

V důvodové zprávě k novele, která počítá se snížením poplatku za den pobytu v nemocnici ze stokoruny na 60 korun, se píše:

  • Při úplném zrušení regulačního poplatku za poskytování lůžkové péče ušetří pojištěnci cca 2,1 mld. Kč.
  • Při stanovení poplatku na 60 Kč ušetří pojištěnci cca 841,5 mil. Kč.
  • Při stanovení poplatku na 60 Kč a osvobození skupiny děti do 18 let od placení tohoto poplatku ušetří pojištěnci cca 1,006 mld. Kč, z toho skupina děti do 18 let (resp. jejich zákonní zástupci) cca 165 mil. Kč.

Stejné částky naopak provozovatelé zdravotnických zařízení ztratí ve svých příjmech.

Zdroj: MZ ČR

"Jeden měsíc nevybírání regulačních poplatků znamená výpadek 175 milionů, dva měsíce 351 milionů a tři měsíce 526 milionů," vyčíslil odhad Plíšek.

Nemocnice v době, kdy pacienti hradili 60 korun za pobyt, vybraly za rok celkem přes jednu miliardu korun. Po navýšení na stokorunu činil roční výběr necelé dvě miliardy.

"Už teď jsou nemocnice bez ohledu na zřizovatele a jejich velikost v červených číslech, každý výpadek příjmu proto považujeme za komplikaci a problém," upozornil Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel Nemocnice Hranice. Jen v tomto zařízení regulační poplatky činily dvě až čtyři procenta celkových úhrad.

"Výpadek také znamená, že nám poběží režijní náklady spojené s výběrem, příjmy z něj ale nebudou," upozornil Sohlich. Špitály se kvůli několika měsícům bez výběru nebudou zbavovat automatů pro výběr poplatků nebo administrativních pracovníků. Podle Sohlicha nižší poplatky zdraží agendu jejich výběru. Případné časové limity zase přinesou vyšší administrativní zátěž.

Nemocnice proto volají po tom, aby jim ministerstvo výpadek nahradilo vlídnější úhradovou vyhláškou. "Chceme, aby v roce 2014 počítala s výpadkem příjmů z poplatků a byly o něj navýšeny příjmy nemocnic ze zdravotního pojištění," popsal Sohlich a připomenul, že zdravotnická zařízení už dříve poukazovala na to, aby výběr poplatků zajišťovaly zdravotní pojišťovny. "My jsme poskytovatelé zdravotní péče, ne administrativní nebo finanční domy," zlobí se Sohlich.

Varianta bez poplatků za poskytování lůžkové péče

Proti regulačním poplatkům se naopak postavil Svaz pacientů ČR. Podle něj by lidé neměli platit ani stokorunu, ani 60 korun. "Počet návštěv u lékařů se nesnížil, protože nikdy se neprokázalo, že by občané k lékařům chodili z dlouhé chvíle nebo z rozmaru, naopak poplatky bránily v dostupnosti k péči u sociálně slabších občanů," uvedl svaz ve svém prohlášení.

Návrh: Děti platit nebudou

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí do meziresortního připomínkového řízení poslalo novelu, která počítá s tím, že poplatek za den pobytu v nemocnici by byl opět 60 korun. Nově by jej neplatili dětští pacienti a mladí lidé do 18 let.

"Regulační poplatek (...) se dále neplatí při lůžkové péči o dítě do dne dovršení 18 let věku, a to včetně tohoto dne," píše se v návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. S časovým omezením plateb novela nepočítá.

Současné předvolební programy parlamentních stran až na výjimku počítají se zachováním poplatku v nemocnici. Úplné zrušení poplatků z parlamentních stran slibují jen komunisté. Jeden z bodů jejich programu zní: "Zrušení tzv. regulačních poplatku ve zdravotnictví a stropu pro odvody na zdravotní a sociální pojištění zavedené pravicovými vládami."

ČSSD voličům ve svém programu říká: "zrušíme všechny poplatky ve zdravotnictví, s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici". Stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se ale už nechal slyšet, že poplatek maximálně v šedesátikorunové výši by měl mít časové omezení. Lidé by platili nejvýše 30 dnů v nemocnici za rok.

Z toho mají obavu lázně. "Pokud by takový limit existoval, k nám se poplatky nedostanou, protože by je pacient vyčerpal už v nemocniční péči," podotkl prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. To by se dělo například u pacientů, kteří se v nemocnici zotavují po těžkém úraze a do lázní jedou následně rehabilitovat. V současné se poplatek týká těch, jimž celý pobyt hradí zdravotní pojišťovna. Regulační poplatek se netýká lidí, kteří si na stravu a ubytování přispívají ze svého.

"Přínos u poplatku, který by se platil třeba 30 nebo 21 dnů v roce je malý a administrativní problémy na straně pacientů i nemocnic jsou velké. Tímto opatřením by také nejvíce byly odtčeny rehabilitační ústavy, léčebny dlouhodobě nemocných, psychitrie, dlouhodobé pobyty či lázně," uvedl Holcát.

Předvolební přetahovaná ale nemocnice uvádí do ještě větší nejistoty. "Nejistota tady je, protože nevíme, jak dopadnou volby a co nová politická garnitura s poplatky udělá. Je tedy velmi složité odhadovat, s jakými příjmy můžeme příští rok počítat," dodal Sohlich.

Na Ústavní soud se obrátili opoziční poslanci poté, co poplatek stoupl ze 60 na 100 korun. Stokoruna se v nemocnici platí od loňského prosince. ÚS poplatky zrušil s tím, že nemají jakékoliv limity a nerozlišují, zda se platí za medicínský výkon či "hotelovou" službu.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do restaurace Šeberák opět přišli lidé. O víkendu se chystá otevřít další bar

Do pražské restaurace Šeberák v pátek opět dorazili lidé. Podnik se poprvé otevřel navzdory zákazu již ve čtvrtek....

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Nová inzulinová pumpa pacienty zodpovědnosti nezbaví, usnadní jim ale život

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze představila novou inzulinovou pumpu pro diabetiky prvního typu. Vylepšený model je...

Farmáři chtějí střílet vlky. Nejvyšší soud je odmítl, obrátili se na ústavní

Farmáři z Broumovska se odvolali proti rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten jim zamítl žádost o možnost regulace počtu...

Šumava hlásí -14 stupňů, o víkendu bude až deset nad nulou

Během pondělí bude slábnout příliv studeného vzduchu, zejména na západě Čech se v úterý objeví slabé sněžení. V druhé...

KOMENTÁŘ: Hon na virus v­ džungli psychoterapie. Na pomoc se čeká i měsíce

Premium Koronavirová pandemie není jen infekční onemocnění, ale také významná psychická zátěž. Stát přitom odmítá akceptovat...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...