Když se nic rychle nestane, nemocnice letos zkolabují, hrozí ČSSD

  19:54aktualizováno  19:54
Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD a šéf ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček prohlásil, že nemocnice jsou v krizi a pokud se něco rychle nestane, v druhé polovině roku zkolabují. Největší problémy prý jsou s proplácením lékařských úkonů pojišťovnami.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: FN Královské Vinohrady

Situaci by podle ředitele ostravské nemocnice a stínového ministra Němečka zachránily především tři věci: odkup pohledávek zdravotních pojišťoven, zvýšení plateb za státní pojištěnce a návratná půjčka klíčovým zdravotním pojišťovnám, zejména největší pojišťovně VZP.

"Situace je zralá na krizový management," varoval ve čtvrtek Němeček a vyzval současného ministra Martina Holcáta k řešení.

Podobně hovořila i šéfka Asociace fakultních nemocnic Jaroslava Kunová (ČSSD), jinak také ředitelka plzeňské Fakultní nemocnice.

"Pacienti už běhají z nemocnice na pojišťovnu a prosí se o proplacení léčby. Až je mi jich líto. Konkrétní příklad? Pacient s kardiostimulátorem, jemuž jedna oborová zdravotní pojišťovna nechtěla zaplatit operaci, protože už počet jejich pacientů u nás operovaných přesáhl nasmlouvaný limit," popsala.

To je pravda zčásti. Stává se často, že menší pojišťovny nasmlouvají s nemocnicí jen třeba desítku nákladných operací a když pak přijde jedenáctý pacient, brání se placení.

Shodou okolností nic z toho, před čím ve čtvrtek varovali oba ředitelé fakultních nemocnic, se jejich špitálů netýká. Jaroslava Kunová i Svatopluk Němeček řídí nemocnice, jejichž hospodaření pravidelně končí v plusu, nyní má plzeňská nemocnice asi dvousetmilionový polštář, ostravská o nulu menší. Takže operace odkládat nemusí a zavírat oddělení kvůli "malování" také ne.

ČSSD: Za hrozící kolaps může TOP 09. Heger to odmítá

Varování před kolapsem nemocnic je spíš první tvrdý výstřel v předvolební kampani sociálních demokratů ve zdravotnictví.

"Chceme volat SOS, zachraňte české a moravské nemocnice," hřímal ředitel ostravské nemocnice Němeček. Kdo je podle něj viník neutěšené situace? "TOP 09, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a exministr zdravotnictví Leoš Heger," ukázal prstem Němeček na svého bývalého kolegu ředitele fakultní nemocnice a nyní soupeře ve volbách.

A Heger výstřel ihned opětoval. "Pan stínový ministr s lehkostí říká, jak finančně obšťastní zdravotnictví, ale neříká, že ČSSD ho dlouhá léta během svých vlád penězi zalévala a záhonek znovu a znovu vysychal," řekl Heger, jinak také jednička na kandidátce TOP 09 v Hradci Králové.

Fakt, že ČSSD začala ve zdravotnictví ostrou kampaň, však neznamená, že tu nejsou problémy.

Realita je však taková, že se chystá scénář, který "sebere" peníze menším pojišťovnám a uleví VZP. Přesněji: napraví se situace, kdy VZP historicky platí za stejné zákroky mnohem vyšší částky než všechny ostatní zdravotní pojišťovny.

Podle informací MF DNES se připravuje k podpisu memorandum, s nímž předběžně souhlasily všechny tři asociace sdružující fakultní, krajské i menší a soukromé nemocnice. Za péči by měly dostávat od VZP v přepočtu méně, a naopak od oborových zdravotních pojišťoven víc.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Podvod na bezbranných. Koupila vodicího psa pro nevidomé, který nevodí

ilustrační snímek

Od dětství nevidomá Andrea Malárová už nechtěla být na nikom závislá a zažádala o vodicího psa. Na speciálně vycvičené...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz