Vláda bude licitovat o miliardách pro nemocnice. Bez nich hrozí kolaps

  19:12aktualizováno  19:12
Podle odborů a menších nemocnic hrozí až třetině zdravotnických zařízení kolaps, protože nezvládají platit materiál či provoz. O možném omezování zdravotních služeb hovoří i ministerstvo zdravotnictví. V materiálu, který ve středu projedná vláda. Ministerstvo v něm žádá, aby do zdravotnictví ročně přiteklo až o sedm miliard korun navíc.

Premiér Jiří Rusnok a ministr zdravotnictví Martin Holcát | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministerstvo vládě předkládá tři varianty, které navyšují platbu za státního pojištěnce. Ta nyní činí 723 korun měsíčně na osobu a její výše se od roku 2010 nezměnila. Ministerstvo proto navrhuje, aby se částka navýšila buď o 50 korun, 98 korun nebo 148 korun za měsíc.

Pro letoší rok stát za seniory, studenty, nezaměstnané či matky a otce na rodičovské zaplatí více než 53 miliard korun. Pokud by vláda a Senát posvětili variantu s navýšením o 98 korun na jednoho státního pojištěnce, bylo by to o 7 miliard navíc. iDNES.cz o podobě návrhu informoval náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Podle důvodové zprávy se zdravotnictví dostalo do situace, s níž si už neporadí samo. "Bez přijetí adekvátních opatření může v nejbližší době dojít ke kolapsu systému veřejného zdravotního pojištění a tím rovněž k omezení poskytování zdravotních služeb," píše ministerstvo v důvodové zprávě.

Podle ní se letos systém ocitne v osmimiliardovém propadu. Jen navyšování DPH loni a letos připravilo zdravotnictví o šest miliard korun a za poslední čtyři roky podle ministerstva zdravotnictví přišlo v důsledku ekonomické krize celkem o 30 miliard korun.

Odbory s ministerstvem souhlasí, hrozí kolaps

Před kolapsem v pondělí varovaly i zdravotnické odbory a zájmové asociace nefakultních nemocnic.

"Nejméně třetina nemocnic je ohrožena finančním kolapsem. Nemají na platby dodavatelům. Pokud by dodavatelé energií, léků a potravin zastavili dodávky, nemocnice zastaví provoz. Někteří dodavatelé již tím pohrozili," uvedly odbory a nemocnice ve společné tiskové zprávě.

Podle ní nemocnice přišly o 12 miliard korun a část nemocnic se dostalo do dluhové spirály. Zvýšilo se totiž nejen DPH, ale příjmy snížila i úhradová vyhláška.

"Nemocnice se dostávají do platební neschopnosti. Běžné je hrazení faktur řadu měsíců po splatnosti. Vede to ke zdražování cen zboží a služeb z důvodu pozdních plateb.  Většina nemocnic je ve ztrátě, jsou zadluženy a provoz udržují čerpáním dalších úvěrů. Využívání úvěrů je stále nákladnější," popsal krizový štáb, ve kterém zasedají zástupci Lékařského odborového klubu, Asociace krajských nemocnic, Asociace českých a moravských nemocnic či Svaz pacientů a Národní radu osob se zdravotním postižením.

Ministerstvo již poslalo do mezirezortního připomínkového řízení také návrh, aby poplatek za den pobytu v nemocnici činil 60 korun. Stokorunovou výši zrušil od ledna 2014 Ústavní soud. Politici tak dostali na výběr - buď poplatek zcela zrušit, nebo jeho výši i podmínky výběru změnit. Zatímco na šedesátikorunovém poplatku nemocnice celkem dokázaly za rok vybrat něco přes jednu miliardu korun, po jeho navýšení činí částka bezmála dvě miliardy korun ročně.

Miliardy od ministra financí chtěl také předchůdce současného ministra v demisi Martina Holcáta. Leoš Heger ale na vládu přinesl mírnější varianty, které počítaly maximálně s navýšením o 77 korun, což by znamenalo necelých šest miliard ročně navíc (o Hegerově návrhu čtěte zde). Kabinet Petra Nečase ale tehdy materiál nepodpořil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je pravomocné, stížnost nepadla

Ilustrační snímek

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz