VZP si chce od státu bezúročně půjčit 2,6 miliardy, má podporu Holcáta

  0:56aktualizováno  0:56
Všeobecná zdravotní pojišťovna požádá vládu o půjčku ve výši 2,6 miliardy korun. Na návrhu se dohodlo vedení pojišťovny a ministerstva zdravotnictví. Půjčka by měla zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením. Pokud ji VZP dostane, pokusí se ji splatit do dvou let.

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Jednalo by se o bezúročnou, dlouhodobou půjčku 2,6 miliardy korun. Je to polovina částky, kterou by pojišťovna potřebovala na konci letošního roku," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Částku ministerstvu vyčíslila VZP. "My její návrh doporučíme ke schválení," dodal Holcát.

"Toto řešení považujeme v současné době za nejoptimálnější nástroj pro stabilizaci systému," řekl iDNES.cz Vlastimil Sršeň, ředitel odboru komunikace VZP.

Pojišťovna o peníze žádá, protože hrozí, že by se ještě letos začala zpožďovat s platbami zdravotnickým zařízením. Ze systému veřejného zdravotního pojištění totiž dostává méně, než kolik vydává na péči. "Půjčku bychom využili na platby zdravotnickým zařízením," vysvětlil Sršeň.

Půjčka by podle Sršně mohla být splacena do dvou let. "Snažili bychom se o její splacení co nejdříve, ale v tuto chvíli nelze říci, kdy přesně by to bylo, protože nejsme schopni říci, jak se bude vyvíjet ekonomika nebo platba za státního pojištěnce," upozornil ředitel odboru komunikace.

Odkup pohledávek je passé, nejde o rychlé řešení

Návrh by se na vládu měl dostat ještě do předčasných voleb. "Zda projde, nevím," dodal ministr zdravotnictví.

Hlavní slovo bude mít ministerstvo financí. Jeho mluvčí Ondřej Šrámek v úterý večer uvedl, že zatím informaci o požadavku VZP nemá, proto ji nebude komentovat.

Ministerstvo už v minulosti bylo na komentáře k přidání peněz do zdravotnictví opatrné. Vládní prohlášení Rusnokova kabinetu uvádí, že vláda se pokusí zlepšit finanční situaci ve zdravotních pojišťovnách tím, že navrhne odkup pohledávek či navýšení platby za státního pojištěnce.

Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek v minulosti uváděl, že se pokusí, aby VZP hospodařila vyrovnaně. Už v lednu jí stát ale poslal předsunutou platbu za své pojištěnce, kterou musí na konci letošního roku vrátit (více čtěte zde). Pojišťovna navrhovala také to, aby stát odkoupil část jejích nedobytných pohledávek. V případě VZP jde o 2,5 až 3 miliardách korun (více čtěte zde).

Podle Sršně je ale tato možnost momentálně kvůli demisi kabinetu již nereálná. "Odkup pohledávek by byl vynikající, ale my teď hledáme varianty, které by se stihly co nejdříve," vysvětlil ředitel odboru komunikace VZP.

Pohledávky za pět miliard

Ministr zdravotnictví je nyní pod tlakem pojišťoven, nemocnic, odborů i lázní, protože do systému veřejného zdravotního pojištění přitéká dlouhodobě méně peněz, než kolik jich poskytovatelé péče spotřebují. Letošní deficit by měl činit zhruba kolem osmi miliard korun.

Jednání o lázních

V úterý jednal ministr Martin Holcát jak s řediteli zdravotních pojišťoven, tak se zástupci lázní, odborů a maminek dětí, které se jezdí léčit do Janských lázní. Druhá schůzka trvala tři a půl hodiny a nový závěr nepřinesla. Holcát před volbami nechce zasahovat do seznamu lázeňské péče a výrazné změny zřejmě nepřinese ani nová úhradová vyhláška. Přislíbil jen to, že bude nabádat zdravotní pojišťovny, aby navýšily lázním platbu za ošetřovací den. Od pojišťoven dostal příslib, že budou spolupracovat, zda a kolik peněz by lázním přidaly, ale ministr neslyšel.

Vláda proto ve středu projedná Holcátův návrh, aby se zvýšily platby za státního pojištěnce. Zatímco ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby se částka navýšila o sedm miliard korun ročně, ministerstvo financí nejspíš podpoří variantu, která hovoří o maximálně 3,6 miliardy za rok.

Holcát má na stole také vyčíslení pohledávek od zdravotních pojišťoven. "Je tam odhad odkupu pohledávek všech pojišťoven ve výši zhruba pět miliard. Já si ale úplně takovým číslem nejsem jistý, protože lze uplatnit jen pohledávky za státní podniky," popsal ministr.

Pokud by v budoucnosti stát žádné peníze do zdravotnictví nedal, je podle Holcáta reálné omezení péče zejména u výkonů, které nejsou akutní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Podvod na bezbranných. Koupila vodicího psa pro nevidomé, který nevodí

ilustrační snímek

Od dětství nevidomá Andrea Malárová už nechtěla být na nikom závislá a zažádala o vodicího psa. Na speciálně vycvičené...

Vlci na Šumavě zabíjí čím dál víc ovcí, ploty podhrabou nebo přeskočí

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Vlci, kteří se na Šumavu vrátili před čtyřmi roky, stále častěji útočí na hospodářská zvířata. V části Šumavy, která...

KOMENTÁŘ: Státní rozpočet ve stínu Antonína Staňka a Michala Šmardy

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Bouřlivější než v předchozích letech, ale paradoxně o dost víc ve stínu než dříve. Řeč je o státním rozpočtu, zákonu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz