Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Jak pomoci jižní Moravě, kam poslat peníze. Přicházejí desítky milionů

  8:42aktualizováno  20:13
Katastrofa způsobená řáděním tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku spustila vlnu solidarity napříč republikou. Lidé začali spontánně nabízet ubytování i materiální a dobrovolnickou pomoc, zakládají se veřejné sbírky. Portál iDNES.cz přináší přehled základních způsobů, jak pomoci.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich už dříve poděkoval za všechnu nabízenou pomoc. Zároveň ale lidi nabádá, aby do postižených oblastí zatím nejezdili kvůli zásahům složek IZS. 

Tady jsou možné formy pomoci: 

1.Krizová linka pro nabídky pomoci

Jihomoravský kraj zřídil krizovou linku, kam mohou lidé volat nabídky pomoci. Jde o telefonní číslo 800 129 921. „Linka bude v nepřetržitém provozu i o nadcházejícím víkendu,“ uvádějí webové stránky jihomoravského hejtmanství. Aktivní je také e-mailová schránka dobrovolnici@jmk.cz

Telefonní číslo původně sloužilo pro informace k očkování, nyní ale bude sbírat jen nabídky pomoci, dodalo hejtmanství. 

Krizovou linku spustila i nezisková organizace Modrá linka. „Naše krizová pomoc je k dispozici každý den od 9 do 21 na tel. 608 902 410 nebo
731 197 477. Jsme k dispozici poskytnout psychickou pomoc v krizi,“ stojí na Facebooku neziskové organizace. Ta nyní zjišťuje, jak se může dále zapojit v rámci koordinované pomoci.

2.Veřejné sbírky a pomoc

Několik charitních organizací již spustilo veřejné sbírky na pomoc postiženým oblastem a lidem v nich. 

Nadace AGROFERT vyhlašuje Krizový fond na podporu rodin s dětmi z oblastí zasažených tornádem a bouřemi. “Jde o tragédii, která zasáhla do osudů stovek rodin. Nadace Agrofert je připravena okamžitě finančně pomoci všem, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ řekla portálu iDNES.cz Monika Babišová. S žádostí se můžete obrátit na e-mail zuzana.tornikidis@nadaceagrofert.cz. Do předmětu zprávy uveďte text JIŽNÍ MORAVA 2021. Nabídka se týká také zasažené oblasti na Lounsku.

Sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků včerejšího tornáda vyhlásil i Člověk v tísni

„Na místo vyslal Člověk v tísni svého koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS,“ uvedl Tomáš Urban z Člověka v tísni.

Sbírka Člověk v tísní. | foto: Člověk v tísni

Sbírkový účet spustila například Nadace Via, přispět můžete zde. V pátek kolem osmé hodiny večer vybrala přes 100 milionů korun. Hranice padla za méně než 24 hodin po události. Do sbírky se zapojily desítky tisíc lidí.

Do pomoci se zapojila i dárcovská platforma znesnáze21, která propojuje svět potřebných a dárců. Zatím se vybralo zhruba pět milionů korun.

Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

„Soucítíme se všemi, které zasáhla včerejší bouře s tornádem na jižní Moravě. Členové Agrární komory České republiky jsou v oblasti připraveni pomoci při odklízení škod. Zemědělci mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a mohou odvážet suť z poničených domů. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit na telefonním čísle +420 601 563 794 (Markéta Saloňová – Regionální agrární komora Jihomoravského kraje). Děkujeme všem, kteří jakkoliv pomáháte,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Pomoci je možné také přes Český červený kříž. 

Pomoc všem handicapovaným spoluobčanům z obcí, které postihlo tornádo a vichřice, nabízí Konto Bariéry okamžitou finanční pomoc. „Žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese info@bariery.cz nebo napište na Melantrichova 5, Praha 1. Potřebujeme Vaši stručnou žádost, kopii Vašeho průkazu ZTP/P nebo ZTP a případně stvrzení Vaší žádosti od obecního úřadu. Přispějeme rychle z našich vlastních zdrojů,“ stojí v tiskové zprávě.

Sbírkový účet vede také Diecézní charita Brno. Přes její účet mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87 777. Více informací získají zájemci na webu charity. 

Diecézní charita Brno otevřela sbírkový účet na pomoc oblastem zasažených tornádem.

3.Dobrovolnické skupiny na Facebooku

Velká vlna solidarity se zvedla také na sociálních sítích. Lidé se začínají organizovat ve skupinách, například zde. Na této skupině lidé nabízí deky, oblečení či matrace. 

Stejně tak nabízí pomoc s úklidem a odstraňováním škod. „Darujeme deky, oblečení, a pár věcí co máme po úpravě bytu,“ nabízí třeba Denisa Hospodská.

4Materiální pomoc i psychologická

Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na Twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. „Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti,“ uvedli zástupci organizace na Facebooku.

Mezinárodní dopravce RegioJet chystá vypravit speciální autobusy s materiální pomocí. 

Masarykova univerzita v Brně nabízí 200 lůžek na svých kolejích. Stejně tak psychologickou pomoc.

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě.

„Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,“ uvedl Cikrle.

Oblastní charita Hodonín a Oblastní charita Břeclav bezprostředně pomáhá přímo v obcích zasažených tornádem. Charita na místo už dovezla přes tisíc baget pro zasahující a organizuje další pomoc prostřednictvím sbírkového účtu. Dary budou využity pro následnou pomoc v konkrétních obcích. Vyjíždí krizový tým a připravují se další psychosociální týmy, které budou mapovat situaci a pomáhat na místě.

Následky ničivého tornáda v obci Moravská Nová ves. (25. června 2021)

Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová už ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod.

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík v pátek na Twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem finanční pomoc deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání.

Obchodní řetězce Kaufland a Lidl coby součást obchodní skupiny Schwarz neprodleně lidem v postižené oblasti darují 10 milionů korun a poskytnou i další pomoc.

Autoři: , ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krym terčem útoků. Zneškodnily muniční sklad i leteckou základnu, zastavily vlaky

Z ruské letecké základny u Simferopolu na Krymu po explozích stoupal v úterý v dopoledních hodinách dým, hlásili...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinské rakety zničily Olenivku, na miliardu procent, říká „diplomat“ Seagal

Někdejší americká akční hvězda Steven Seagal vystoupil v ruských státních médiích, aby ospravedlnil svou návštěvu...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Hus byl katoličtější než většina tehdejších papežů, říká kastelán Krakovce

Premium Zřícenina hradu Krakovec neboli pohádkového Brtníku byla jednou z dominant v komedii Ať žijí duchové!. Tamní starosta a...

Zemřel sociolog Jaroslav Sýkora, zabýval se dlouhodobou izolací lidí ve vesmíru

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel sociolog Jaroslav Sýkora. Člen Mezinárodní astronautické akademie v Paříži (IAA) se...

Ministerstvo školství rozdělí 2 miliardy korun mezi znevýhodněné školy

České školství trpí nerovnostmi ve vzdělávání, mezi jednotlivými školami existují významné rozdíly. Podle odborníků se...

Třetina lidí má díru v srdci, říká kardioložka. Pomáhá nemocným i sportovcům

Premium Od mládí aktivně sportuje, závodí i trénuje a nyní propojuje svou zálibu s prací lékařky. Věnuje se novému medicínskému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...