Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak pomoci jižní Moravě, kam poslat peníze. Přicházejí desítky milionů

  8:42aktualizováno  20:13
Katastrofa způsobená řáděním tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku spustila vlnu solidarity napříč republikou. Lidé začali spontánně nabízet ubytování i materiální a dobrovolnickou pomoc, zakládají se veřejné sbírky. Portál iDNES.cz přináší přehled základních způsobů, jak pomoci.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich už dříve poděkoval za všechnu nabízenou pomoc. Zároveň ale lidi nabádá, aby do postižených oblastí zatím nejezdili kvůli zásahům složek IZS. 

Tady jsou možné formy pomoci: 

1. Krizová linka pro nabídky pomoci

Jihomoravský kraj zřídil krizovou linku, kam mohou lidé volat nabídky pomoci. Jde o telefonní číslo 800 129 921. „Linka bude v nepřetržitém provozu i o nadcházejícím víkendu,“ uvádějí webové stránky jihomoravského hejtmanství. Aktivní je také e-mailová schránka dobrovolnici@jmk.cz

Telefonní číslo původně sloužilo pro informace k očkování, nyní ale bude sbírat jen nabídky pomoci, dodalo hejtmanství. 

Krizovou linku spustila i nezisková organizace Modrá linka. „Naše krizová pomoc je k dispozici každý den od 9 do 21 na tel. 608 902 410 nebo
731 197 477. Jsme k dispozici poskytnout psychickou pomoc v krizi,“ stojí na Facebooku neziskové organizace. Ta nyní zjišťuje, jak se může dále zapojit v rámci koordinované pomoci.

2. Veřejné sbírky a pomoc

Několik charitních organizací již spustilo veřejné sbírky na pomoc postiženým oblastem a lidem v nich. 

Nadace AGROFERT vyhlašuje Krizový fond na podporu rodin s dětmi z oblastí zasažených tornádem a bouřemi. “Jde o tragédii, která zasáhla do osudů stovek rodin. Nadace Agrofert je připravena okamžitě finančně pomoci všem, kteří se ocitli v těžké životní situaci,“ řekla portálu iDNES.cz Monika Babišová. S žádostí se můžete obrátit na e-mail zuzana.tornikidis@nadaceagrofert.cz. Do předmětu zprávy uveďte text JIŽNÍ MORAVA 2021. Nabídka se týká také zasažené oblasti na Lounsku.

Sbírku na pomoc obětem a řešení pustošivých následků včerejšího tornáda vyhlásil i Člověk v tísni

„Na místo vyslal Člověk v tísni svého koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS,“ uvedl Tomáš Urban z Člověka v tísni.

Sbírka Člověk v tísní. | foto: Člověk v tísni

Sbírkový účet spustila například Nadace Via, přispět můžete zde. V pátek kolem osmé hodiny večer vybrala přes 100 milionů korun. Hranice padla za méně než 24 hodin po události. Do sbírky se zapojily desítky tisíc lidí.

Do pomoci se zapojila i dárcovská platforma znesnáze21, která propojuje svět potřebných a dárců. Zatím se vybralo zhruba pět milionů korun.

Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

„Soucítíme se všemi, které zasáhla včerejší bouře s tornádem na jižní Moravě. Členové Agrární komory České republiky jsou v oblasti připraveni pomoci při odklízení škod. Zemědělci mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a mohou odvážet suť z poničených domů. V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit na telefonním čísle +420 601 563 794 (Markéta Saloňová – Regionální agrární komora Jihomoravského kraje). Děkujeme všem, kteří jakkoliv pomáháte,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Pomoci je možné také přes Český červený kříž. 

Pomoc všem handicapovaným spoluobčanům z obcí, které postihlo tornádo a vichřice, nabízí Konto Bariéry okamžitou finanční pomoc. „Žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese info@bariery.cz nebo napište na Melantrichova 5, Praha 1. Potřebujeme Vaši stručnou žádost, kopii Vašeho průkazu ZTP/P nebo ZTP a případně stvrzení Vaší žádosti od obecního úřadu. Přispějeme rychle z našich vlastních zdrojů,“ stojí v tiskové zprávě.

Sbírkový účet vede také Diecézní charita Brno. Přes její účet mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87 777. Více informací získají zájemci na webu charity. 

Diecézní charita Brno otevřela sbírkový účet na pomoc oblastem zasažených tornádem.

3. Dobrovolnické skupiny na Facebooku

Velká vlna solidarity se zvedla také na sociálních sítích. Lidé se začínají organizovat ve skupinách, například zde. Na této skupině lidé nabízí deky, oblečení či matrace. 

Stejně tak nabízí pomoc s úklidem a odstraňováním škod. „Darujeme deky, oblečení, a pár věcí co máme po úpravě bytu,“ nabízí třeba Denisa Hospodská.

4 Materiální pomoc i psychologická

Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na Twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. „Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti,“ uvedli zástupci organizace na Facebooku.

Mezinárodní dopravce RegioJet chystá vypravit speciální autobusy s materiální pomocí. 

Masarykova univerzita v Brně nabízí 200 lůžek na svých kolejích. Stejně tak psychologickou pomoc.

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě.

„Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,“ uvedl Cikrle.

Oblastní charita Hodonín a Oblastní charita Břeclav bezprostředně pomáhá přímo v obcích zasažených tornádem. Charita na místo už dovezla přes tisíc baget pro zasahující a organizuje další pomoc prostřednictvím sbírkového účtu. Dary budou využity pro následnou pomoc v konkrétních obcích. Vyjíždí krizový tým a připravují se další psychosociální týmy, které budou mapovat situaci a pomáhat na místě.

Následky ničivého tornáda v obci Moravská Nová ves. (25. června 2021)

Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová už ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod.

Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík v pátek na Twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem finanční pomoc deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání.

Obchodní řetězce Kaufland a Lidl coby součást obchodní skupiny Schwarz neprodleně lidem v postižené oblasti darují 10 milionů korun a poskytnou i další pomoc.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Za Česko chtějí do Bruselu i Slováci a Němec, šanci má až osm stran

20. května 2024  8:48

Do eurovoleb voleb zbývají necelé tři týdny. V pátek a v sobotu 7. a 8. června se rozhodne, kdo...

Policisté obvinili muže, který v motorovém člunu najížděl na rybáře a zranil ho

20. května 2024  8:42

Policisté obvinili čtyřiatřicetiletého muže z Českých Budějovic z trestného činu výtržnictví a...

Českem se v noci prohnala supercela. Padaly i čtyřcentimetrové kroupy

20. května 2024  8:12

Českem se v neděli prohnala supercela, která přinesla krupobití a silné nárazy větru. Bouřky...

Policie zadržela muže s neonacistickými nášivkami. A eviduje další falešné lístky

20. května 2024  8:11

Pražská policie zadržela o víkendu u O2 areny, kde se koná hokejové mistrovství světa, dva muže s...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...