"Policie sdělila, že není schopna ze zápisů zjistit, kdo všechno hlasoval jak na té radě. Vědí, kdo byl přítomen, vědí kolik hlasovalo, ale vzhledem k tomu, že z jedenácti hlasovalo deset, nemohou určit, kterých bylo těch deset. Tak se obrátili pouze na ty, u kterých věděli z dalších kroků, že tuto věc podporovali," řekla po jednání mandátového a imunitního výboru jeho předsedkyně Miroslava Němcová z ODS. Hlasování o případném vydání Kailové ke stíhání poslanci odložili na 10. června.
Kailovou, která byla náměstkyní ústeckého primátora, chce policie stíhat spolu s ústeckým primátorem Vítem Mandíkem a jedním z radních Josefem Macíkem za projekt Vítání občánků. Všichni tři jsou z ČSSD.
Policie je podezřívá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim od tří do deseti let vězení. Podle policie umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu "Vítání občánků" a městu Ústí nad Labem vznikla podle policie škoda nejméně milion korun.
"Otázky, které padaly šly hodně do hloubky, byla jich více než desítka. Paní Kailová odmítá jakýkoli úmysl spáchat trestný čin. Dotazy směřovaly k tomu, zda si policie může stát za tím, že to byl úmyslný trestný čin a proč nebyli obviněni další radní, kteří v té věci rozhodováni," řekla Němcová.
"Jde o to, jestli ta konstrukce trestného činu vůbec obstojí. Neví se také, jak kdo hlasoval v radě, takové věci se nedávají do zápisu z rady," řekl iDNES.cz člen výboru, místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Kailová trvá na tom, že je nevinná a sama o vydání ke stíhání nepožádá. Konečné hlasování Sněmovny o vydání Kailové bude na červnové schůzi poslanců.