Poslankyni Kailovou nevydali kolegové ke stíhání. Policie musí počkat

  13:27aktualizováno  16:00
Policie bude muset počkat se stíháním poslankyně Zuzany Kailové z ČSSD, její kolegové ji odmítli vydat. Policisté ji budou moci obvinit až ve chvíli, kdy nebude ve sněmovně. Poslanci ČSSD, ODS i Miroslav Kalousek z TOP 09 vystoupili na obhajobu Kailové, naopak poslanec ANO Radek Vondráček zdůrazňoval, že sněmovna nemůže suplovat soud.

Poslankyně za ČSSD Zuzana Kailová na schůzi Sněmovny, kde její kolegové policii neumožnili policii, aby Kailovou stíhala do doby, než jí skončí mandát. | foto: ČTK

Pro vydání Kailové ke stíhání hlasovalo jen 42 poslanců, proti jich hlasovalo 81 poslannců. (detail hlasování jednotlivých poslanců najdete zde).

Pro byli vesměs poslanci hnutí ANO a také po dvou poslancích ODS, KDU-ČSL a Úsvitu. Nikdo ze sociální demokracie, KSČM, ani z TOP 09. Vzhledem k tomu, že se změnila Ústava, neznamená ale "ne" od poslanců to, že má Kailová navždy od policie klid. Jen dokud bude poslankyní.

Žádost policie Sněmovně byla kvůli projektů Vítání občánků

Kailovou, která dříve byla náměstkyní ústeckého primátora, chtěla policie stíhat spolu s ústeckým primátorem Vítem Mandíkem a jedním z radních Josefem Macíkem za projekt Vítání občánků. Všichni tři jsou z ČSSD.

Policie Kailovou i její kolegy ze sociální demokracie podezřívá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim od tří do deseti let vězení. Podle policie umožnili získat majetkový prospěch společnosti zajišťující realizaci projektu "Vítání občánků" a městu Ústí nad Labem vznikla podle policie škoda nejméně milion korun (jak si firma účtovala víc než kolik stály dárky pro maminky, čtěte zde).

"Dehonestováni jsou mí kolegové, já i rodina. Zničena byla nejlepší akce pro rodiny s dětmi," hájila se v úterý odpoledne před poslanci Kailová. Podivila se i nad tím, že policie zveřejnila tiskovou zprávu s jejím jménem ještě před tím, než doručila žádost o její vydání do sněmovny. Dala žádost o její vydání i s tím, že budou na podzim komunální volby.

"Vítězný projekt schválilo deset přítomných radních, tedy zástupci nejen sociální demokracie, ale i dalších politických stran. Pro úplnost uvádím i to, že projekt byl realizován již od roku 2008, schvalovala ho každoročně tehdejší rada, smlouvy podepisoval bývalý primátor Kubata za ODS a roční náklady projektu byly vyšší než u rámcové smlouvy, která je nyní předmětem trestního řízení," řekla také kolegům Kailová.

Členové mandátového a imunitního výboru se před tím neshodli, jak mají její případ hodnotit. "Neprošlo ani usnesení pro vydání, ani proti vydání," řekla předsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS. Někteří poslanci podle ní neshledali argumenty pro vydání, jiní argumentovali, že rozhodnout musí soud. "Neřeknu, jak jsem hlasovala na výboru, ale při jednání sněmovny budu proti vydání paní Kailové," řekla iDNES.cz Němcová.

Čouhá tomu účelovost z bot, zastala se kolegyně Benešová

Jasné doporučení, jak hlasovat o Kailové, nedal poslancům klub ČSSD. "Poslanecký klub takovouto věc nechává na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Bude to věc jejich individuálního rozhodnutí," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Žádný z poslanců ČSSD pak proti Kailové nehlasoval.

Kolegyně Kailové se v rozpravě zastala například jiná sociální demokratka, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. "Čouhá tomu účelovost z bot. Nepřeju si, aby u nás fungovala selektivní justice," řekla Benešová.

ANO deklarovalo, že bude pro vydání. "Nejsme nezávislý soud," podpořil vydání Kailové poslanec za Babišovo hnutí Radek Vondráček. Nakonec bylo ale hnutí Andreje Babiše jediné, jehož poslanci byli většinově pro vydání Kailové.

"Považuji za skandálně mylné, že vždy dopředu vím, jak budu hlasovat," oponoval hnutí ANO bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS. V tomto volebním období sněmovna vydala ke stíhání dva poslance, právě jeho a pak také Bronislava Schwarze z hnutí ANO.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Skateboardisté mají smůlu. Okolí Stalinova pomníku je zavřené, hrozí pokuta

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha uzavřela podzemní část někdejšího Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do přilehlého okolí včetně...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Najdete na iDNES.cz