"Trestní oznámení jsme obdrželi a zabýváme se jím," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podnět Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) putoval přes dvě státní zastupitelství, pražskou policii až na specializovaný útvar.
NKÚ zkontroloval majetek a výdaje ministerstva za celkem 2,3 miliardy korun. Resort podle podle kontrolorů zákon o veřejných zakázkách porušil už při startu projektu "integrace sítě MZe" v roce 2005. "Zjednodušeně řečeno, ministerstvo udělalo nákup za půl miliardy korun, aniž by přesně vědělo, co, za kolik a proč chce získat. A k tomu nakupovalo od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže," uvedl v lednu úřad (více čtěte zde).
Podle NKÚ přitom mělo ministerstvo k dispozici hned dva posudky od právníků, podle nichž zadání zakázky jedinému uchazeči bylo neoprávněné. Otevřenou soutěž nevypsal úřad ani po dalších pěti letech, místo toho uzavřel smlouvu za více než 200 milionů se stávajícím dodavatelem.
U další zakázky sice ministerstvo vypsalo otevřenou soutěž, ale mělo nepřiměřené technické požadavky, které zvýhodňovaly předcházejícího dodavatele. Přestože antimonopolní úřad zadávací řízení zrušil, resort jeho rozhodnutí nerespektoval a s vybraným uchazečem podepsal smlouvu za zhruba 143 milionů korun.
Ministerstvo se podle NKÚ chovalo nehospodárně i v jiných oblastech souvisejících se správou informačních technologií. Například rozdělilo zakázku na poradenské služby na dvě podlimitní soutěže. Výsledkem bylo to, že za celkem 4,5 milionu získalo dva materiály (Koncepce ICT a Strategie ICT) o délce 20 stran, které jsou ale ze tří čtvrtin totožné.
Z kontroly také vyplývá, že v roce 2008 ministerstvo podepsalo smlouvu na poradenské služby za 46,3 milionu korun, aniž by jakkoli odůvodnilo, proč je potřebuje. Úřad nebyl schopný doložit, jak výstupy a doporučení z těchto služeb využilo. V roce 2009 pak pořídil softwarovou aplikaci za 4,1 milionu, nikdy ji však nepoužil.